Popołudniowe Espresso: W Rosji ogłoszono częściową mobilizację

W Rosji ogłoszono częściową mobilizację

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 21. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Duda w ONZ: Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda mówił o toczącej się od siedmiu miesięcy wojnie w Ukrainie. Wskazywał, że Rosja nie ogranicza się do walki z armią ukraińską, ale zabija cywilów lub przymusowo przesiedla ich na swoje terytorium, niszczy wszystko, czego nie może przejąć lub zrabować oraz grozi całemu światu spowodowaniem katastrofy nuklearnej. – Decyzję o rozpoczęciu tej strasznej wojny podjęli w Rosji ludzie motywowani sentymentami imperialnymi oraz kolonialną, nacjonalistyczną rosyjską pychą – wywyższającą własny naród i odmawiającą prawa do samostanowienia suwerennym sąsiadom.

Jak zaznaczył prezydent Duda Rosja już przegrała tę wojnę, bo nie potrafiła ujarzmić wolnych Ukraińców, przez co dzisiaj ma przeciwko sobie wielomilionowy naród, a także wiele krajów świata. – Nie ma już miejsca na „business as usual” z Rosją – powiedział prezydent. Prezydent podkreślił, że wojna ma globalne skutki, w tym kryzys ekonomiczny, żywnościowy. – Od samego początku inwazji Rosja świadomie oraz cynicznie niszczy zasiewy i maszyny rolne, a sama inwazja radykalnie zmniejszyła ukraińskie zbiory – wskazywał Duda.

W Rosji ogłoszono częściową mobilizację

W środowym wystąpieniu prezydent Rosji Władimir Putin wezwał 300 tys. rezerwistów do walki na Ukrainie. Poparł także plan aneksji zachodniej Ukrainy do Rosji oraz zagroził Zachodowi użyciem broni jądrowej. Mobilizacja rezerwistów ma zacząć się już w środę. Do wojska wcielone mają zostać Rosjanie z wcześniejszym doświadczeniem wojskowym. Jest to pierwsza taka mobilizacja w Rosji od czasów II wojny światowej. – Absolutnie przewidywalny apel, który bardziej przypomina próbę usprawiedliwienia własnej porażki. […] Wojna najwyraźniej nie przebiega zgodnie ze scenariuszem Rosji – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Zaraz po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji wykupiono wszystkie bezpośrednie bilety na samoloty, którymi można dziś wylecieć m.in. do Stambułu i Erywania. Prezydent Rosji polecił również zrównanie statusu ochotników i milicji z Donbasu z wojskiem Federacji Rosyjskiej.

Putin zaznaczył, że częściowa mobilizacja rezerwistów ma na celu obronę Rosji i jej terytoriów, do których Putin zalicza część obwodów chersońskiego i zaporoskiego oraz samozwańcze republiki: doniecką i ługańską. W dniach 23-27 września rosyjskie władze ogłosiły w tych regionach referendum w sprawie przyłączenia ich terytoriów do Rosji. W środowym orędziu Putin podkreślił, że Rosja „poprze decyzje mieszkańców” i wyniki referendów. Prezydent Rosji oskarżył urzędników państw NATO o wygłaszanie oświadczeń o „możliwości dopuszczalności użycia przeciwko Rosji broni masowego rażenia – broni jądrowej”. – Chcę przypomnieć, że nasz kraj też dysponuje różnymi środkami niszczenia, a w niektórych komponentach nowocześniejszymi niż państwa NATO. […] Jeżeli integralność terytorialna kraju będzie zagrożona, użyjemy wszelkich dostępnych środków, aby chronić nasz naród – to nie jest blef – powiedział Putin.

Iran: Po śmierci 22-latki w areszcie wybuchły protesty. Zginęło kilka osób

Jak informują organizacje praw człowieka cytowane przez agencję Reuters, w wyniku zamieszek – ze śmiercią młodej kobiety w areszcie policyjnym – zmarło przynajmniej 7 osób.   Masowe demonstracje wybuchły w sobotę w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini, która zmarła po zatrzymaniu przez irańską policję religijną. Teherańska policja twierdzi, że kobieta została zatrzymana w celu pouczenia, jak prawidłowo nosić hidżab (obowiązkowo noszonych przez wszystkie kobiety w Iranie). Według policji po przewiezieniu na komisariat kobieta nagle dostała ataku serca. Świadkowie twierdzą jednak, że kobieta została pobita przez policjantów.

W ramach protestów kobiety demonstracyjnie palą hidżaby i ścinają włosy. Protesty mają charakter ogólnonarodowy. Jak podkreślają media, protesty w Iranie cechują się „rzadkim feministycznym charakterem”. Podobnie jak podczas poprzednich demonstracji, władze ograniczyły dostęp do internetu w Teheranie, aby utrudnić protestującym zamieszczanie postów na portalach społecznościowych. Demonstranci protestują nie tylko w stolicy, ale w prawie wszystkich prowincjonalnych miastach w regionie kurdyjskim. Ostatnie protesty na taką skalę miały miejsce w 2019 r., po tym, jak rząd Iranu podniósł ceny gazu. Powszechne zamieszki miały miejsce też w ubiegłym roku, gdzie protestowano przeciw niedoborom wody. Protesty w Iranie odzwierciedlają powszechne niezadowolenie zarówno z powodu ograniczania praw kobiet, jak i z powodu bezpieczeństwa i gospodarki nękanej międzynarodowymi sankcjami.

Jurij SIERGIEJEW: Czy ONZ bez Rosji jest możliwe?

Podcast
Prof. Marek GARBICZ: Czy Polska jest gotowa na nadchodzący kryzys energetyczny?

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 września 2022