Marcin GIEŁZAK: Jean Raspail. Pożegnanie
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Jean Raspail. Pożegnanie

Z Jeanem Raspailem należy się skonfrontować, trzeba mieć odwagę przewrócić kolejną stronę, przetrwać jego potężne „Oskarżam!”, skierowane do każdego lewicowca, liberała, wyznawcy praw człowieka i zasad roku 1789.

Anna MAKUCH: Janusz Głowacki. Pożegnanie
Anna MAKUCH

Anna MAKUCH

Janusz Głowacki. Pożegnanie

To On dobitnie zaznaczył, że pisarstwo to technika, nawet rzemiosło, i to od Niego usłyszeliśmy, że w Stanach czuje się jak pracownik podlegający regułom rynku. Janusz Głowacki — odnosiło się wrażenie — zajął całą scenę, a wykład przeobraził w barwny monodram. Kto był, nigdy nie zapomni.

Michał BONI: Przesłanie "Zbiga"
Michał BONI

Michał BONI

Przesłanie "Zbiga"

Myślenie geostrategiczne u Brzezińskiego to nie tylko polityka, równowaga sił, waga rozwiązań militarnych, to także kwestie wolności obywateli i swobód oraz otwartości gospodarczej – pisze Michał BONI.

Michał BONI: Longin
Michał BONI

Michał BONI

Longin

Zmarł Longin Komołowski. Odszedł po długiej chorobie, z przerwami na nadzieję oraz nawrotami cierpienia i zagrożenia. Odszedł w środku wielu spraw, ale tak się najczęściej odchodzi…

Michał BONI: "Krzyś Krauze odchodzi. Był reżyserem delikatności"
Michał BONI

Michał BONI

"Krzyś Krauze odchodzi. Był reżyserem delikatności"

Był reżyserem delikatności. Nawet wówczas, gdy dotykał spraw trudnych, problemowych, wzbudzających napięcia interpretacyjne. Część Jego filmów ocierała się – powiedziałby ktoś – o sprawy poboczne, z drugiego planu. Ale – ile potrafił przez sfilmowane historie powiedzieć o człowieku w ogóle, o czasach w których przychodzi żyć, o naszym kraju. I czy był to „Dług”, „Plac Zbawiciela”, „Nikifor”, czy czarno-biała „Papusza” – z tych poskręcanych historii ludzkich wyłaniało się zawsze coś więcej.