s.Michaela RAK, Michał KŁOSOWSKI: Do myślenia i mówienia o cierpieniu i śmierci trzeba dojrzeć
Michał KŁOSOWSKIs. Michaela RAK

Michał KŁOSOWSKI
s. Michaela RAK

Do myślenia i mówienia o cierpieniu i śmierci trzeba dojrzeć

Wśród personelu hospicjum mam wyznawczynie islamu, Tatarki i Karaimki. Proszę sobie wyobrazić sytuację – umiera katolik, a wyznająca islam pielęgniarka biegnie i woła: „Siostro, siostro! Trzeba się pomodlić do Panienki Najświętszej, bo katolik umiera”.

Ks. Prof. Michał DROŻDŹ: Wolność musi uwzględniać odpowiedzialność za słowo, szacunek dla wartości i godności człowieka.
Ks. Prof. Michał DROŻDŹ

Ks. Prof. Michał DROŻDŹ

Wolność musi uwzględniać odpowiedzialność za słowo, szacunek dla wartości i godności człowieka.

Kodeks etyki dziennikarskiej nie przystaje do dzisiejszych warunków, zwłaszcza rozwoju technologicznego mediów, nowych wyzwań. Niedawno zostało znowelizowane prawo prasowe, do którego po raz pierwszy dodano przepis noszący znamiona klauzuli sumienia. To znaczy, że dziennikarze mogą odmówić działań sprzecznych z etyką dziennikarską. I my w tym duchu również chcemy przepracować Kodeks etyki dziennikarskiej SDP.

Andrzej GRZYB, Eryk MISTEWICZ: Rozmowa na koniec ciężkiego roku. Nikt za nas nie uporządkuje polskich spraw
Andrzej GRZYBEryk MISTEWICZ

Andrzej GRZYB
Eryk MISTEWICZ

Rozmowa na koniec ciężkiego roku.
Nikt za nas nie uporządkuje polskich spraw

Wielkie partie zmuszają codziennie swoich sympatyków i wyborców do opowiadania się każdego dnia: popierania stanowiska partii albo być wkurzonym na to, co robi polityczna konkurencja. Każdego dnia nakręcana jest spirala emocji, spirala opowieści za i przeciw. W mediach wyważone opinie nie są już potrzebne, potrzebne jest sprawne, przy wrzaskach zachwyconej gawiedzi, rozdawanie ciosów – o polskiej polityce i o tym jak wyjść z jej pułapek (i czy jest to jeszcze możliwe?) rozmawiają Andrzej GRZYB i Eryk MISTEWICZ.

Ks.Stanisław WYSOCKI: Medycyna 3.0. Najważniejsza jest rozmowa
Ks. Stanisław WYSOCKI

Ks. Stanisław WYSOCKI

Medycyna 3.0.
Najważniejsza jest rozmowa

Z kim ma rozmawiać pacjent, kiedy lekarz nie ma czasu, pielęgniarki „latają jak oszalałe”, bo są dwie albo trzy na jednym oddziale i mają czterdziestu pacjentów? A w tym wszystkim krąży kapelan i też ma coraz mniej czasu.

Jan ROKITA: Europa stała się luksusowym sklepem, w którym zaczęło brakować dóbr
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Europa stała się luksusowym sklepem, w którym zaczęło brakować dóbr

Gdyby ktoś chciał nas za pięć, dziesięć lat, z powodu zbyt dużej rozbieżności interesów politycznych, odciąć od niemieckiej strefy gospodarczej, np. przy pomocy barier celnych, to dla Polski oznaczać to będzie prawdziwą zapaść i cofnięcie cywilizacyjne. Musielibyśmy się liczyć co najmniej z dwudziestoma latami kryzysu.

Rafał DUTKIEWICZ, Eryk MISTEWICZ: "Rozmowa o dorzynaniu watah"
Eryk MISTEWICZRafał DUTKIEWICZ

Eryk MISTEWICZ
Rafał DUTKIEWICZ

"Rozmowa o dorzynaniu watah"

Intelektualiści? To grupa dziś zupełnie inaczej definiowana i postrzegana. A zaważyła na tym zmiana w komunikacji, zmiana w mediach. Internet wywrócił tę sferę. Określiłbym nowy świat idei tak: jest szerzej, ale płycej. Płytkość refleksji, powierzchowność, szybkość formułowanych opinii i ocen natychmiast dostępnych w sieci. Powszechność wymiany informacji przełożyła się na powierzchowność myśli, a to sprawiło, że uciekł ten nurt, rozproszył się.