Anna MAKUCH: Hejt. Jedno z największych nieporozumień
Anna MAKUCH

Anna MAKUCH

Hejt. Jedno z największych nieporozumień

Emocje w polityce wypada uznać w ogóle za szkodliwe, w wolnej wymianie opinii można uznać ich obecność za przyjętą, lecz w ramach celu dialogu, którym jest porozumienie, czy przynajmniej – próba zrozumienia stanowiska oponenta. Nie ma nią szans, jeśli rozum śpi a szaleją emocje. Słusznie pisał Arystoteles, dzieląc duszę na trzy części i nadając rozumowi naczelną funkcję. Dziś widzimy, że mistrzowie się nie mylą. Tylko kto ich jeszcze czyta?

Jędrzej STĘPIEŃ: Czym jest myślenie refleksyjne?
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Czym jest myślenie refleksyjne?

Myślenie refleksyjne nigdy nie jest łatwe, bo wymaga wielkiej siły woli, by wytrzymać stan intelektualnego niepokoju związanego z brakiem natychmiastowej odpowiedzi. Jego sednem jest umiejętność odsunięcia w czasie ostatecznej odpowiedzi i cieszenie się chwilową niepewnością.

Jolanta PAWNIK: Ulice Internetu (8) Gdy słowa zastępowane są przez wyrazy
Jolanta PAWNIK

Jolanta PAWNIK

Ulice Internetu (8)
Gdy słowa zastępowane są przez wyrazy

Czy naprawdę wszystko warto komentować? Czy naprawdę wszystko warte jest naszego zachodu i wyrażania swojego zdania? Czy cyberświat nie zazna spokoju, jeśli nie pozna naszej opinii? Niestety, potrzeba uczestniczenia we wszystkim, czym zaśmieca nasze myśli codzienny informacyjny szum, jest silniejsza niż racjonalne myślenie. Emocje kryją się w wyrazach. W „wyrazach”, które zbyt łatwo uważamy za „słowa”.