Mateusz M. KRAWCZYK:  Urbanizacja megatrendem XXI wieku
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Urbanizacja megatrendem XXI wieku

Urbanizacja pozostaje potężnym megatrendem XXI wieku – czytamy w raporcie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Michael SHELLENBERGER: Dlaczego postępowcy doprowadzają miasta do ruiny?
Michael SHELLENBERGER

Michael SHELLENBERGER

Dlaczego postępowcy doprowadzają miasta do ruiny?

Dyskusja o tym, jak wykorzystać prawo i porządek w rozwijaniu praw obywatelskich, ustąpiła miejsca debacie o tym, czy prawo i porządek stanowią przeszkodę na drodze do społecznej sprawiedliwości. Najbardziej to widać w dużych miastach.

Magdalena MILERT: Fasadowość w Krakowie – jak zbudować miasto lepsze dla mieszkańców
Magdalena MILERT

Magdalena MILERT

Fasadowość w Krakowie – jak zbudować miasto lepsze dla mieszkańców

Doszło do prywatyzacji, komercjalizacji i utowarowienia przestrzeni miast, zwłaszcza Krakowa. Disneylandyzacja sprawiła, że centrum zostało oddane turystom, a cała reszta miasta jest pozostawiona odłogiem do zabetonowania przez deweloperów. Rezultatem triumfu działań rynkowych i równoczesnej słabości instrumentów ochrony jest Kraków obecny, piękny na widokówkach, ale uciążliwy dla mieszkańców.

Anna MAKUCH: Smart, creative, connected i digital - miasto przyszłości
Anna MAKUCH

Anna MAKUCH

Smart, creative, connected i digital - miasto przyszłości

Smart city, creative city, connected city, digital city, miasto odporne, miasto globalne – oto kilka kierunków, które mogą przyjąć odpowiedzialni za kreowanie długofalowej polityki miasta w zakresie rozwoju przestrzennego, gospodarczego i technologicznego.

Mateusz BŁASZCZYK, Paweł NOWAKOWSKI: Ideologia Smart. Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy
Paweł NOWAKOWSKIProf. Mateusz BŁASZCZYK

Paweł NOWAKOWSKI
Prof. Mateusz BŁASZCZYK

Ideologia Smart.
Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy

Idea miasta inteligentnego wywodzi się z koncepcji „miasta okablowanego”, w którym nacisk położony jest na infrastrukturę opartą na zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Współcześnie smart city rozpatruje się dalece szerzej, można je wiązać z nowymi technologiami, przede wszystkim telekomunikacyjnymi, transportowymi i energetycznymi. Akcentuje się nowe (głównie oparte na technologiach cyfrowych) sposoby zarządzania miastem.