Elżbieta OLECHOWSKA: Nieprzetłumaczalność. Książki, które trzeba przeczytać samemu
Elżbieta OLECHOWSKA

Elżbieta OLECHOWSKA

Nieprzetłumaczalność. Książki, które trzeba przeczytać samemu

Odczytałam  na nowo „Upadek” i stwierdzam, że zupełnie się nie postarzał przez te prawie sześćdziesiąt lat. Stary znajomy, sędzia-pokutnik, błądzi jak dawniej po ulicach mglistego, portowego miasta, służącego za metaforę dantejskiego piekła, i nurza się nadal w obłudzie poczucia własnej winy.

Roland MASZKA: Urok kiczu
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Urok kiczu

Jest w pejzażu wiejskim coś z sentymentalnej tęsknoty za krainą łąk, lasów i polan na których stoją samotne domostwa nie opodal cichych ruczajów, a ciepła letnia pora zachęca do odpoczynku w cieniu rozłożystych lip… Tania nostalgia? Bynajmniej.

Kazimierz KRUPA: Krótka historia warszawskiego podwórka Anno Domini 2017
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Krótka historia warszawskiego podwórka
Anno Domini 2017

Od dłuższego już czasu z rosnącym zainteresowaniem, przechodzącym w fascynację, obserwuję rozwój wydarzeń na jednym, w pewnym sensie typowym podwórku w centrum Warszawy. Punkt obserwacyjny mam bardzo dobry: balkon na trzecim piętrze. Balkon solidny, z kutą poręczą, w każdym razie mieści się na nim wielu wykluczonych poza nawias społeczeństwa, czyli palaczy — i żaden jeszcze nie spadł.

Roland MASZKA: Smutek wakacji
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Smutek wakacji

Spośród znanych mi nauczycieli nieliczni mają jakieś wakacyjne plany. Jednak dwumiesięczna przerwa jest ważną cezurą, bo czyni powracających po wakacjach niemal „innymi” ludźmi… Z ponownym entuzjazmem zabierają się do pracy, która w krótkim czasie przywróci ich do stanu sprzed wakacji.