Dominika ANDRZEJCZAK: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2018 Dominika ANDRZEJCZAK: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2018

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2018

Dominika ANDRZEJCZAK

Absolwentka Łódzkiej Szkoły Baletowej oraz École-Atelier Rudra Béjart w Lozannie. Była tancerka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kabaretu Paradis Latin, gdzie przez dwa lata tańczyła kankana na mitycznej scenie skonstruowanej przez Gustave'a Eiffela. Od 2012 roku mieszka w Paryżu. Magistrantka studiów o profilu translatologiczmym w paryskim INALCO. Zafascynowana tańcem, historią sztuki oraz kulturami polską i francuską.

zobacz inne teksty Autora

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. W atelier u Giacomettiego

Od końca czerwca w sercu dzielnicy Montparnasse działa Institut Giacometti – unikatowe miejsce poświęcone szwajcarskiemu rzeźbiarzowi i malarzowi Alberto Giacomettiemu, jednemu z najważniejszych artystów XX wieku, znanemu między innymi z rzeźb przedstawiających szczupłe i wydłużone postaci kobiet i mężczyzn w marszu.

W rezydencji w stylu art déco, o dwa kroki od miejsca, gdzie przez 40 lat żył i tworzył Giacometti, zrekonstruowano, z dbałością o najmniejszy szczegół, atelier artysty, umożliwiając zwiedzającym wyjątkowo intymne spotkanie z jego sztuką.

Obok zrekonstruowanego atelier w instytucie  znajdują się przestrzeń wystawowa, biblioteka oraz centrum badawczo-edukacyjne, a wystawa inauguracyjna „Atelier Alberto Giacomettiego widziane przez Jeana Geneta” przybliża długoletnią przyjaźń i wzajemne uznanie artysty i słynnego pisarza.

Wystawa „Atelier d’Alberto Giacometti vu par Jean Genet” do 16 września, Instytut Giacometti 5, rue Victor-Schoelcher, Paryż 14ème. Uprzednia rezerwacja w internecie obowiązkowa

2. W blasku księżyca 

.W ramach festiwalu „Paryż latem” pod sklepieniem basenu Pailleron w 19. dzielnicy Paryża zawisł monumentalny księżyc. Interaktywna kula, której średnica sięga 7 metrów, jest dziełem brytyjskiego plastyka Luke’a Jerrama. Warto dodać, iż wypełniona helem struktura przetwarza obrazy wykonane przez NASA, dzięki czemu do 4 sierpnia, pływając w basenie Pailleron, możemy obserwować Księżyc w lepszej rozdzielczości, niż niegdyś mógł to robić sam Neil Armstrong. 

Paris l’été: „Museum of the Moon” do 4 sierpnia, Piscine Edouard Pailleron, Paryż 19ème

3. Noc spadających gwiazd 

.Już od 28 lat we Francji i wielu innych krajach Europy i Afryki odbywa się manifestacja astronomiczna znana pod nazwą „Noc spadających gwiazd”. Deszcz Perseidów można wprawdzie obserwować w okresie od około 20 lipca do 25 sierpnia, ale w pierwszych dniach sierpnia żnatężenie spadających meteorów jest największe. Festiwalowi co roku towarzyszą liczne dodatkowe wydarzenia, jak wystawy, koncerty czy też projekcje filmowe. We Francji deszcz meteorów można podziwiać z 425 wyznaczonych specjalnie na tę okazję punktów obserwacyjnych. W Paryżu wśród najlepszych znajdują się Tour Montparnasse, Cité des sciences et de l’industrie lub Musée de l’Air et de l’Espace w pobliskim Bourget. 

28ème Nuit des étoiles, 3 – 5 sierpnia

4. Muzyczne uduchowienie w Sainte-Chapelle

.W historycznym sercu Paryża, na wyspie Cité, znajduje się prawdziwy klejnot architektury gotyckiej: Sainte-Chapelle. Święta Kaplica powstała w XIII wieku w rekordowym tempie siedmiu lat jako miejsce przechowywania najcenniejszej chrześcijańskiej relikwii nabytej przez Króla Ludwika IX – korony cierniowej Jezusa. Sainte Chapelle znana jest przede wszystkim ze swoich imponujących witraży, które rozciągają się na prawie całej powierzchni ścian kaplicy, czyniąc z niej jeden wielki, przepełniony kolorowym światłem relikwiarz. 

Przez cały rok gotycka architektura Sainte-Chapelle i jej wspaniała akustyka wykorzystywane są jako tło licznych kkoncertów. Tego lata w repertuarze koncerty muzyki Vivaldiego, Mozarta, Schuberta, Czajkowskiego, Bacha, Paganiniego i innych. 

La Sainte Chapelle, 8 Boulevard du Palais, Paryż 1er; więcej informacji o koncertach: [LINK]

5. Noc w Les Invalides

.Z okazji obchodów stulecia zakończenia I wojny światowej co wieczór do końca wakacji, po zachodzie słońca, na Dziedzińcu Honorowym Les Invalides ma miejsce projekcja „1918: Narodziny Nowego Świata”. Wyświetlany na fasadach gmachu film opowiada o I wojnie światowej widzianej oczami dziecka i ma na celu przybliżyć nieznane dotąd aspekty tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły światem. 

La Nuit aux Invalides „1918: La Naissance d’un Nouveau Monde”, co wieczór o godz. 22 do 1 września, Place des Invalides, Paryż 7ème

6. „Adda” 

.Monnaie de Paris organizuje pierwszą we Francji retrospektywę hinduskiego artysty Subodha Gupty, czołowego przedstawiciela sztuki współczesnej o międzynarodowej renomie. Wystawa jest okazją do prześledzenia twórczości żyjącego i pracującego w New Delhi artysty, znanego z rzeźb stworzonych z przyrządów kuchennych i naczyń ze stali nierdzewneju.  Gupta, z wykształcenia malarz, interesuje się bardzo różnymi formami artystycznymi, o czym można przekonać się, zwiedzając wystawę „Adda”, pomyślaną zgodnie z hinduskim konceptem, od którego wzięła swą nazwę , jako miejsce spotkań, wymiany myśli i dialogu.

Wystawa „Adda” Subodh’a Gupty, do 26 sierpnia, Monnaie de Paris, 11 Quai de Conti, Paryż 6ème

7. Paryskie Katakumby 

.Idealnym pomysłem na spędzenie upalnych letnich dni w stolicy Francji jest zwiedzenie być może najmroczniejszego z paryskich zabytków, czyli paryskich Katakumb. Chodzi o sieć podziemnych korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów Cesarstwa Rzymskiego, długich na 50 km i zajmujących łącznie powierzchnię 770 hektarów. Pod koniec XVIII wieku z powodów sanitarnych, przeludnienia miasta i grożących epidemii kamieniołomy stały się miejscem spoczynku szczątków z paryskich cmentarzy, a w XIX wieku powstały pomieszczenia przeznaczone do zwiedzania. Od tamtej pory Katakumby nie przestają inspirować twórców i stały się tłem akcji licznych powieści czy filmów, jak „Nędznicy” Victora Hugo czy „As Above, So Below” Johna Ericka Dowdle’a. Dla amatorów mocnych wrażeń. 

Catacombes de Paris, 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, Paryż 14ème

8. Rock en Seine

.Między 24 i 26 sierpnia odbędzie się w Paryżu 16. edycja jednego z największych rockowych festiwali we Francji: Rock en Seine. Festiwal, który gościł zespoły takie jak Massive Attack, Björk czy The Arcade Fire, od swoich początków w 2003 roku nie przestaje się rozwijać i przyciągać coraz liczniejszych fanów, stając się wreszcie obowiązkowym punktem każdego lata. 

W tym roku na pięciu scenach zainstalowanych w Domenie Saint-Cloud usłyszymy między innymi Thirty Seconds to Mars, Bonobo, PNL, Post Malone, Macklemore czy też Cigarettes after Sex. 

Festiwal Rock en Seine, 24 – 26 sierpnia, Domaine National de Saint-Cloud

9. Paryż z lotu ptaka 

.Dla głodnych wrażeń w Paryżu pojawiła się nowa atrakcja „FlyView Paris”, pozwalająca na zwiedzenie stolicy z lotu ptaka bez  odrywania stóp od ziemi. Zaopatrzeni w odrzutowy plecak wzbijamy się na 13 minut w przestworza za sprawą wirtualnej rzeczywistości  , by przebyć trasę 20 km i zobaczyć około 20  najważniejszych zabytków. „FlyView Paris” od początku do końca jest pomyślane tak, by symulacja lotu była prawdziwsza od rzeczywistości i stała się niezapomnianym przeżyciem. Atrakcja dla dużych i małych. 

FlyView Paris, 30 rue du 4 Septembre, Paryż 2ème

10. Milongi nad Sekwaną. I nie tylko

.W latach 80. i 90. z powodu zamykania w sezonie wakacyjnym studiów tańca kursy tanga zaczęły przenosić się nad Sekwanę. Spotkania, które początkowo miały miejsce jedynie w weekendy i poniedziałki, zyskały wkrótce tak dużą popularność, iż obecnie odbywają się każdego letniego wieczoru, a nad ich przebiegiem czuwa założone specjalnie stowarzyszenie. Milongi i nie tylko są dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania, należy jedynie zaopatrzyć się w wygodne obuwie i dobry humor oraz  oddać się  magii miejscaa, muzyki i tańca. 

Milonga des Quais de Seine, w tygodniu od godz. 19, w weekendy od 17, Quais de Seine, Quai Saint Bernard, Paryż 5ème

Dominika Andrzejczak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lipca 2018

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam