Dominika ANDRZEJCZAK: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2018

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2018

Photo of Dominika ANDRZEJCZAK

Dominika ANDRZEJCZAK

Absolwentka Łódzkiej Szkoły Baletowej oraz École-Atelier Rudra Béjart w Lozannie. Była tancerka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kabaretu Paradis Latin, gdzie przez dwa lata tańczyła kankana na mitycznej scenie skonstruowanej przez Gustave'a Eiffela. Od 2012 roku mieszka w Paryżu. Magistrantka studiów o profilu translatologiczmym w paryskim INALCO. Zafascynowana tańcem, historią sztuki oraz kulturami polską i francuską.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. W atelier u Giacomettiego

Od końca czerwca w sercu dzielnicy Montparnasse działa Institut Giacometti – unikatowe miejsce poświęcone szwajcarskiemu rzeźbiarzowi i malarzowi Alberto Giacomettiemu, jednemu z najważniejszych artystów XX wieku, znanemu między innymi z rzeźb przedstawiających szczupłe i wydłużone postaci kobiet i mężczyzn w marszu.

W rezydencji w stylu art déco, o dwa kroki od miejsca, gdzie przez 40 lat żył i tworzył Giacometti, zrekonstruowano, z dbałością o najmniejszy szczegół, atelier artysty, umożliwiając zwiedzającym wyjątkowo intymne spotkanie z jego sztuką.

Obok zrekonstruowanego atelier w instytucie  znajdują się przestrzeń wystawowa, biblioteka oraz centrum badawczo-edukacyjne, a wystawa inauguracyjna „Atelier Alberto Giacomettiego widziane przez Jeana Geneta” przybliża długoletnią przyjaźń i wzajemne uznanie artysty i słynnego pisarza.

Wystawa „Atelier d’Alberto Giacometti vu par Jean Genet” do 16 września, Instytut Giacometti 5, rue Victor-Schoelcher, Paryż 14ème. Uprzednia rezerwacja w internecie obowiązkowa

2. W blasku księżyca 

.W ramach festiwalu „Paryż latem” pod sklepieniem basenu Pailleron w 19. dzielnicy Paryża zawisł monumentalny księżyc. Interaktywna kula, której średnica sięga 7 metrów, jest dziełem brytyjskiego plastyka Luke’a Jerrama. Warto dodać, iż wypełniona helem struktura przetwarza obrazy wykonane przez NASA, dzięki czemu do 4 sierpnia, pływając w basenie Pailleron, możemy obserwować Księżyc w lepszej rozdzielczości, niż niegdyś mógł to robić sam Neil Armstrong. 

Paris l’été: „Museum of the Moon” do 4 sierpnia, Piscine Edouard Pailleron, Paryż 19ème

3. Noc spadających gwiazd 

.Już od 28 lat we Francji i wielu innych krajach Europy i Afryki odbywa się manifestacja astronomiczna znana pod nazwą „Noc spadających gwiazd”. Deszcz Perseidów można wprawdzie obserwować w okresie od około 20 lipca do 25 sierpnia, ale w pierwszych dniach sierpnia żnatężenie spadających meteorów jest największe. Festiwalowi co roku towarzyszą liczne dodatkowe wydarzenia, jak wystawy, koncerty czy też projekcje filmowe. We Francji deszcz meteorów można podziwiać z 425 wyznaczonych specjalnie na tę okazję punktów obserwacyjnych. W Paryżu wśród najlepszych znajdują się Tour Montparnasse, Cité des sciences et de l’industrie lub Musée de l’Air et de l’Espace w pobliskim Bourget. 

28ème Nuit des étoiles, 3 – 5 sierpnia

4. Muzyczne uduchowienie w Sainte-Chapelle

.W historycznym sercu Paryża, na wyspie Cité, znajduje się prawdziwy klejnot architektury gotyckiej: Sainte-Chapelle. Święta Kaplica powstała w XIII wieku w rekordowym tempie siedmiu lat jako miejsce przechowywania najcenniejszej chrześcijańskiej relikwii nabytej przez Króla Ludwika IX – korony cierniowej Jezusa. Sainte Chapelle znana jest przede wszystkim ze swoich imponujących witraży, które rozciągają się na prawie całej powierzchni ścian kaplicy, czyniąc z niej jeden wielki, przepełniony kolorowym światłem relikwiarz. 

Przez cały rok gotycka architektura Sainte-Chapelle i jej wspaniała akustyka wykorzystywane są jako tło licznych kkoncertów. Tego lata w repertuarze koncerty muzyki Vivaldiego, Mozarta, Schuberta, Czajkowskiego, Bacha, Paganiniego i innych. 

La Sainte Chapelle, 8 Boulevard du Palais, Paryż 1er; więcej informacji o koncertach: [LINK]

5. Noc w Les Invalides

.Z okazji obchodów stulecia zakończenia I wojny światowej co wieczór do końca wakacji, po zachodzie słońca, na Dziedzińcu Honorowym Les Invalides ma miejsce projekcja „1918: Narodziny Nowego Świata”. Wyświetlany na fasadach gmachu film opowiada o I wojnie światowej widzianej oczami dziecka i ma na celu przybliżyć nieznane dotąd aspekty tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły światem. 

La Nuit aux Invalides „1918: La Naissance d’un Nouveau Monde”, co wieczór o godz. 22 do 1 września, Place des Invalides, Paryż 7ème

6. „Adda” 

.Monnaie de Paris organizuje pierwszą we Francji retrospektywę hinduskiego artysty Subodha Gupty, czołowego przedstawiciela sztuki współczesnej o międzynarodowej renomie. Wystawa jest okazją do prześledzenia twórczości żyjącego i pracującego w New Delhi artysty, znanego z rzeźb stworzonych z przyrządów kuchennych i naczyń ze stali nierdzewneju.  Gupta, z wykształcenia malarz, interesuje się bardzo różnymi formami artystycznymi, o czym można przekonać się, zwiedzając wystawę „Adda”, pomyślaną zgodnie z hinduskim konceptem, od którego wzięła swą nazwę , jako miejsce spotkań, wymiany myśli i dialogu.

Wystawa „Adda” Subodh’a Gupty, do 26 sierpnia, Monnaie de Paris, 11 Quai de Conti, Paryż 6ème

7. Paryskie Katakumby 

.Idealnym pomysłem na spędzenie upalnych letnich dni w stolicy Francji jest zwiedzenie być może najmroczniejszego z paryskich zabytków, czyli paryskich Katakumb. Chodzi o sieć podziemnych korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów Cesarstwa Rzymskiego, długich na 50 km i zajmujących łącznie powierzchnię 770 hektarów. Pod koniec XVIII wieku z powodów sanitarnych, przeludnienia miasta i grożących epidemii kamieniołomy stały się miejscem spoczynku szczątków z paryskich cmentarzy, a w XIX wieku powstały pomieszczenia przeznaczone do zwiedzania. Od tamtej pory Katakumby nie przestają inspirować twórców i stały się tłem akcji licznych powieści czy filmów, jak „Nędznicy” Victora Hugo czy „As Above, So Below” Johna Ericka Dowdle’a. Dla amatorów mocnych wrażeń. 

Catacombes de Paris, 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, Paryż 14ème

8. Rock en Seine

.Między 24 i 26 sierpnia odbędzie się w Paryżu 16. edycja jednego z największych rockowych festiwali we Francji: Rock en Seine. Festiwal, który gościł zespoły takie jak Massive Attack, Björk czy The Arcade Fire, od swoich początków w 2003 roku nie przestaje się rozwijać i przyciągać coraz liczniejszych fanów, stając się wreszcie obowiązkowym punktem każdego lata. 

W tym roku na pięciu scenach zainstalowanych w Domenie Saint-Cloud usłyszymy między innymi Thirty Seconds to Mars, Bonobo, PNL, Post Malone, Macklemore czy też Cigarettes after Sex. 

Festiwal Rock en Seine, 24 – 26 sierpnia, Domaine National de Saint-Cloud

9. Paryż z lotu ptaka 

.Dla głodnych wrażeń w Paryżu pojawiła się nowa atrakcja „FlyView Paris”, pozwalająca na zwiedzenie stolicy z lotu ptaka bez  odrywania stóp od ziemi. Zaopatrzeni w odrzutowy plecak wzbijamy się na 13 minut w przestworza za sprawą wirtualnej rzeczywistości  , by przebyć trasę 20 km i zobaczyć około 20  najważniejszych zabytków. „FlyView Paris” od początku do końca jest pomyślane tak, by symulacja lotu była prawdziwsza od rzeczywistości i stała się niezapomnianym przeżyciem. Atrakcja dla dużych i małych. 

FlyView Paris, 30 rue du 4 Septembre, Paryż 2ème

10. Milongi nad Sekwaną. I nie tylko

.W latach 80. i 90. z powodu zamykania w sezonie wakacyjnym studiów tańca kursy tanga zaczęły przenosić się nad Sekwanę. Spotkania, które początkowo miały miejsce jedynie w weekendy i poniedziałki, zyskały wkrótce tak dużą popularność, iż obecnie odbywają się każdego letniego wieczoru, a nad ich przebiegiem czuwa założone specjalnie stowarzyszenie. Milongi i nie tylko są dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania, należy jedynie zaopatrzyć się w wygodne obuwie i dobry humor oraz  oddać się  magii miejscaa, muzyki i tańca. 

Milonga des Quais de Seine, w tygodniu od godz. 19, w weekendy od 17, Quais de Seine, Quai Saint Bernard, Paryż 5ème

Dominika Andrzejczak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lipca 2018