Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2021

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2021

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Édition Limitée. Vollard, Petiet et l’estampe de maîtres

.W Petit Palais w sierpniu można oglądać wystawę „Édition Limitée. Vollard, Petiet et l’estampe de maîtres” poświęconą dwóm handlarzom dzieł sztuki i wydawcom ilustrowanych książek. Ambroise Vollard jako jeden z pierwszych wspierał na rynku sztuki twórczość Gauguina czy młodego Picassa. Jego następca, Henri Petiet, pod koniec wojny wykupił ryciny z kolekcji Vollarda, a także odkrył i wspierał talenty twórców takich jak Aristide Maillol i Marie Laurencin. Na wystawie znalazły się wydane przez nich ryciny autorstwa m.in. Bonnarda, Picassa czy Chagalla.

Édition Limitée. Vollard, Petiet et l’estampe de maîtres, do 29 sierpnia 2021 r.
Petit Palais, Avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau

2. Gularri. Paysage de l’eau au nord de l’Australie

.W Musée du quai Branly trwa wystawa poświęcona przedstawieniu wody przez lud Yolngu z wyspy Milingimbi na północy Australii. Wystawa pokazuje rolę motywu wody, morza i ekosystemów wód słodkich w kulturze Yolngu. Zebrane obrazy i teksty literackie łączą ważne dla ludu miejsca z historią przodków i mitologią. Pokazują jednocześnie koegzystencję ludzi i przyrody na terenach północnej Australii. Wystawa powstała dzięki przedstawicielom rodów należących do ludu Yolngu, we współpracy z centrum sztuki Milingimbi Art and Culture Aboriginal Corporation.

Gularri. Paysage de l’eau au nord de l’Australie, do 26 września 2021 r.
Musée du Quai Branly-Jacques Chirac, 37 quai Branly (7. dzielnica), RER Pont de l’Alma

3. Un duel romantique

.Wystawa w Musée Delacroix poświęcona jest dziełom malarza inspirowanym twórczością George’a Byrona. Zafascynowany jednocześnie Grecją i jej historią oraz Anglią Delacroix na różnych etapach kariery nawiązywał do motywów obecnych w powieściach i poematach Byrona. Najważniejszy prezentowany na wystawie obraz przedstawia pojedynek Giaura i Hassana opisany w dziele Byrona. Dialog między twórczością romantycznego malarza i pisarza to również przedstawione w Musée Delacroix szkice, ryciny i obrazy, prezentujące głównie motywy orientalne lub związane z wojną o niepodległość Grecji.

Un duel romantique, „Le Giaour” de Lord Byron par Delacroix, do 23 sierpnia 2021 r.
Musée national Eugène Delacroix, 6 rue de Furstemberg (6. dzielnica), metro Mabillon

4. Dessins pour Versailles, vingt ans d’acquisitions

.W pałacu w Wersalu prezentowane jest kilkaset szkiców należących do archiwów pałacowych. Wybrane spośród 30 000 prac wykonane są w różnych technikach, od pasteli, przez ołówek, po akwarele. Przedstawiają pałac w Wersalu i życie dworu królewskiego. Można zobaczyć portrety stworzone przez Le Bruna, a także rysunki przygotowane do udekorowania wnętrz pałacowych, np. sklepienia kaplicy królewskiej. Wystawa przybliża również plany i projekty architektoniczne pałacu w Wersalu od ancien régime’u po wiek XIX.

Dessins pour Versailles, vingt ans d’acquisitions, do 3 października 2021 r.
Château de Versailles, Place d’Armes (Wersal), RER Gare de Versailles Château Rive Gauche

5. Damien Hirst, Cerisiers en Fleurs

.W Fondation Cartier pour l’art contemporain można oglądać prace brytyjskiego artysty Damiena Hirsta. Seria obrazów „Cerisiers en fleurs” to reinterpretacja tradycyjnego motywu kwitnącej wiśni i prądów w sztuce przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza impresjonizmu. Mimo że Damien Hirst zyskał światową sławę dzięki swoim rzeźbom, malarstwo zawsze było dla niego fundamentalne. „Cerisiers en fleurs”, jak zaznacza sam artysta, „mówią o pięknie, o życiu i o śmierci”. Na wystawie prezentowanych jest 30 obrazów wybranych przez Hirsta spośród 107 składających się na serię, bez opisów, co pozwala odwiedzającym na swobodną interpretację.

Damien Hirst, Cerisiers en Fleurs, do 2 stycznia 2022 r.
Fondation Cartier pour l’art contemporain, 261 boulevard Raspail (14. dzielnica), metro/RER Denfert-Rochereau

6. Jardins d’Asie

.W Musée Guimet trwa piękna wystawa poświęcona azjatyckim ogrodom, które weszły do kanonu sztuki jako wyidealizowany obraz natury. Od Indii po Japonię, od ogrodów w świątyniach buddyjskich po ogrody cesarskie, wystawa ukazuje różnorodność kompozycji roślinnych, warunków klimatycznych i kultury w różnych krajach Azji. Musée Guimet zaprasza do odkrycia azjatyckiej sztuki ogrodów poprzez ryciny, tkaniny, fotografię i porcelanę.

Jardins d’Asie, do 20 września 2021 r.
Musée national des arts asiatiques-Guimet, 6 place d’Iéna (16. dzielnica), metro Iéna

7. Paul Durand-Ruel et le post-impressionnisme

.Paul Durand-Ruel, który jako jeden z pierwszych wystawiał obrazy Moneta, Renoira czy Degasa, jeszcze zanim zdobyli ogólne uznanie, znany jest jako mecenas sztuki impresjonizmu. Mniej znane jest jego wsparcie postimpresjonistów, którym poświęcona jest wystawa w Propriété Caillebotte. Prezentowane są na niej dzieła pięciu malarzy tego nurtu. Henry Moret, Maxime Maufra i Gustave Loiseau, autorzy pejzaży i obrazów marynistycznych, reinterpretowali motywy obecne w impresjonizmie. Georges d’Espagnat i Albert André natomiast zrywali z estetyką impresjonizmu, porzucając pejzaż na rzecz scen rodzajowych.

8. Histoires de photographies

.W Musée des Arts Décoratifs można zobaczyć zdjęcia z kolekcji muzeum po raz pierwszy udostępnione publiczności. Na kolekcję składa się 350 tysięcy fotografii mody, architektury czy fotografii reklamowych, od wykonanych już w 1840 r. po współczesne. Do pokazania w ramach wystawy „Histoires de photographies” wybrano kilkaset spośród nich, wykonanych przez takich twórców jak Eugène Atget, Man Ray czy Robert Doisneau. Klisze reprezentują różnorodność zastosowania fotografii i jej związek ze sztukami dekoracyjnymi.

Histoires de photographies. Collections du Musée des Arts Décoratifs, do 12 grudnia 2021 r.
Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal Musée du Louvre

9. Henri Cartier-Bresson. Le Grand Jeu

.We Francuskiej Bibliotece Narodowej trwa wystawa fotografii, które Henri Cartier-Bresson wykonał w 1973 r. na prośbę swoich przyjaciół, kolekcjonerów. Wywołana w sześciu egzemplarzach seria zdjęć przedstawia wartość tak artystyczną, jak historyczną.

Wystawa „Henri Cartier-Bresson. Le Grand Jeu” to spojrzenie na twórczość fotografa z perspektywy pięciu osób zaproszonych do skomentowania prezentowanych zdjęć: kolekcjonera François Pinaulta, fotograf Annie Leibovitz, pisarza Javiera Cercasa, reżysera filmowego Wima Wendersa i dyrektor departamentu rycin i fotografii Francuskiej Biblioteki Narodowej, Sylvie Aubenas.

Henri Cartier-Bresson. Le Grand Jeu, do 22 sierpnia 2021 r.
Bibliothèque François-Mitterrand, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro/RER Bibliothèque François-Mitterrand

10. Victor Hugo, la liberté au Panthéon

.W Panteonie można oglądać wystawę poświęconą Victorowi Hugo. Poprzez pochodzące głównie z kolekcji paryskiego Domu Victora Hugo eksponaty, takie jak dzienniki, fotografie, archiwa i obrazy, wystawa pokazuje, jak ideały wolności inspirowały życie i twórczość pisarza. Przedstawia Victora Hugo jako człowieka kierującego się wartościami republikańskimi, chroniącego ubogich i słabych, stającego w obronie wolności słowa. Specjalne miejsce na wystawie ma wspomnienie pogrzebu Victora Hugo, w którym udział wzięło ponad 2 miliony Francuzów, a który stał się ważnym momentem w historii Panteonu i w historii III Republiki.

Victor Hugo, la liberté au Panthéon, do 26 września 2021 r.
Panthéon, Place du Panthéon (5. dzielnica), metro Cardinal-Lemoine

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 lipca 2021