Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2021

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2021

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. La beauté d’une ville

.W Pavillon de l’Arsenal trwa wystawa przedstawiająca projekty urbanistyczne w Paryżu, zarówno te, które zostały zrealizowane, jak i te, których nie urzeczywistniono. Prezentowany jest plan przebudowy Le Marais przez Le Corbusiera, zbudowanie obwodnicy Paryża czy zabetonowanie przepływającej przez Paryż rzeki Bièvre. Część wystawy poświęcona jest konstrukcjom kontrowersyjnym pod względem estetycznym. Przedstawione są też instalacje reprezentujące sztukę nowoczesną, znajdujące się przy zabytkowych budowlach.

La beauté d’une ville, do 26 września 2021 r. Pavillon de l’Arsenal, 21 boulevard Morland (4. dzielnica), metro Sully-Morland

2. Bourse de Commerce

.Warto odwiedzić niedawno otwartą po renowacji Bourse de Commerce. W pięknym XVIII-wiecznym budynku zwieńczonym kopułą, wpisanym na listę zabytków, można obejrzeć eksponaty reprezentujące sztukę nowoczesną, należące do kolekcji François Pinaulta. Obecnie odbywa się tam kilka wystaw, na których prezentowane są m.in. obrazy Rudolfa Stingela.

Bourse de Commerce-Pinault Collection, 2 rue de Viarmes (1. dzielnica), metro/RER Châtelet

3. La nuit aux Invalides

.Dziewiąta edycja multimedialnych pokazów na fasadzie Invalides poświęcona jest Napoleonowi, w dwusetną rocznicę jego śmierci. Spektakl przedstawiający historię podbojów cesarza i legendę napoleońską pokazywany jest w miejscu wyjątkowym, związanym z Napoleonem i będącym też miejscem jego pochówku. Po pokazie jest możliwość nocnego zwiedzania kościoła, w którym znajduje się grób cesarza.

La nuit aux Invalides, od 7 lipca do 26 sierpnia 2021 r. Hôtel des Invalides, 129 rue de Grenelle (7. dzielnica), metro/RER Invalides

4. Île de la Grande Jatte

.Warto wybrać się na Île de la Grande Jatte. Wyspa na Sekwanie, podzielona między Neuilly-sur-Seine a Levallois, jest bardzo przyjemnym, spokojnym miejscem, gdzie pomimo widocznych na horyzoncie wieżowców La Defense można na chwilę odetchnąć w otoczeniu zieleni. Wyspa inspirowała impresjonistów. Wzdłuż brzegu Sekwany rozmieszczone są tablice przedstawiające obrazy Seurata, Sisleya czy Moneta, dokładnie w miejscach, w których zostały namalowane. Trasę spaceru śladami impresjonistów można znaleźć na stronie internetowej departamentu Hauts-de-Seine: https://destination.hauts-de-seine.fr/parcours-des-impressionnistes-92.html.

Île de la Grande Jatte, metro Pont de Levallois Bécon.

5. Uderzo, comme une potion magique

.W Musée Maillol trwa wystawa poświęcona jednemu z najbardziej znanych francuskich rysowników, Albertowi Uderzo, zmarłemu w ubiegłym roku autorowi m.in. stworzonej we współpracy z René Goscinnym serii o Asteriksie. Prezentowane na wystawie rysunki przypominają kultowe francuskie komiksy, pokazują też różnorodność twórczości Uderzo. Ekspozycja „Uderzo, comme une potion magique” przedstawia komiks jako element dziedzictwa kultury Francji.

Uderzo, comme une potion magique, do 30 września 2021 r. Musée Maillol, 59-61 rue de Grenelle (7. dzielnica), metro Rue du Bac

6. Magritte / Renoir. Le surréalisme en plein soleil

.Wystawa w Musée de l’Orangerie konfrontuje dzieła René Magritte’a z twórczością Auguste’a Renoira. Ekspozycja przedstawia surrealistę jako artystę, który skupia się na ukazaniu dobrej strony życia, mającej być odpowiedzią na tragedię wojny, w czasie której powstały jego obrazy. Magritte chciał oddać atmosferę szczęścia poprzez malowanie m.in. piękna natury. Wystawę można oglądać do 19 lipca.

Magritte / Renoir. Le surréalisme en plein soleil, do 19 lipca 2021 r. Musée de l’Orangerie, Jardin des Tuileries (1. dzielnica), metro Concorde

7. Hôtel de la Marine

.Od niedawna można zwiedzać piękne wnętrza Hôtel de la Marine. Budynek został w czerwcu otwarty po czterech latach renowacji i udostępniony zwiedzającym po raz pierwszy od jego powstania w XVIII wieku. Hôtel de la Marine, zaprojektowany przez nadwornego architekta Ludwika XV, początkowo był miejscem przechowywania i renowacji królewskich mebli, stając się pierwszym „muzeum sztuk dekoracyjnych” we Francji. Budynek był również siedzibą ministerstwa marynarki wojennej, a także miejscem takich wydarzeń, jak podpisanie dekretu o zniesieniu niewolnictwa. Uratowany kilka lat temu od przeznaczenia go na luksusowy hotel budynek przy place de la Concorde znajduje się obecnie na liście zabytków.

Hôtel de la Marine, 2 place de la Concorde (8. dzielnica), metro Concorde.

8. Le Paris de Dufy

.Wystawa „Le Paris de Dufy” w Musée de Montmartre to francuska stolica widziana okiem malarza, który odkrył ją na początku XX wieku i już jej nie opuścił. Paryż Dufy’ego to przede wszystkim panorama miasta ze wzgórza Montmartre, gdzie artysta mieszkał w domu, w którym obecnie znajduje się Musée de Montmartre. Wystawa prezentuje motyw Paryża w różnych dziedzinach sztuki, którymi zajmował się Raoul Dufy: od ceramiki po malarstwo.

Le Paris de Dufy, do 12 września 2021 r. Musée de Montmartre, 12 rue Cortot (Montmartre, 18. dzielnica), metro Lamarck-Caulaincourt

9. Victor Hugo. Dessins

.W nowo otwartym po renowacji domu Victora Hugo, w którym mieszkał przez 16 lat, trwa wystawa jego rysunków. Tworzone przez pisarza prace, bardzo swobodne w formie, oddają jego myśli i uczucia i pozwalają lepiej go poznać zarówno jako pisarza, jak i człowieka. Jego twórczość jako rysownika powstała z inspiracji naturą, ale także światem wyobrażonym, jest bardzo osobista i nastrojowa. Przy okazji warto zwiedzić również samo muzeum, znajdujące się w domu pisarza. Zwiedzającym udostępniony jest m.in. pokój, w którym Victor Hugo pracował.

Victor Hugo. Dessins, do 21 listopada 2021 r. Maison de Victor Hugo, 6 place des Vosges (4. dzielnica), metro Chemin Vert.

10. Jean Tschumi, architecte

.W Cité de l’architecture & du patrimoine trwa wystawa „Jean Tschumi, architecte”, poświęcona szwajcarskiemu architektowi, którego projekty, obejmujące laboratoria farmaceutyczne i siedziby firm, odznaczają się funkcjonalnością i prestiżem. Wystawa przedstawia karierę Jeana Tschumiego od momentu jego pracy jako dekorator po konkurs na projekt siedziby Światowej Organizacji Zdrowia. Przedsięwzięcia, które można zobaczyć na wystawie, łączą założenia architektury modernizmu z inspiracją amerykańskim modelem funkcjonalizmu lat 50.

Jean Tschumi, architecte, do 19 września 2021 r. Cité de l’architecture & du patrimoine, 1 place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lipca 2021