Prof. Aleksander HALL: Czas na policzenie się konserwatystów
Aleksander HALL

Aleksander HALL

Czas na policzenie się konserwatystów

Żaden ideowy konserwatysta nie mógł się znaleźć w Koalicji Obywatelskiej w chwili, gdy lider tej partii, Donald Tusk, za warunek kluczowy postawił kwestię akceptacji radykalnej koncepcji liberalizacji ustawy aborcyjnej. Wolność własnego sumienia, szacunek dla ludzkiego życia to są wartości dla konserwatystów niezwykle ważne, dlatego nie mogli się znaleźć na listach wyborczych tego ugrupowania.

Julia MISTEWICZ: Wybory parlamentarne na Słowacji
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Wybory parlamentarne na Słowacji

30 września 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne na Słowacji. Parlament – Rada Narodowa Republiki Słowackiej – wybierany jest na 4 lata w powszechnych, proporcjonalnych i bezpośrednich wyborach. W parlamencie zasiada 150 posłów. Przedterminowe wybory parlamentarne ogłoszono pod koniec stycznia, po głosowaniu, które nastąpiło po kolejnym z serii słowackich kryzysów rządowych.

Prof. Michał KLEIBER: Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści

Kampania wyborcza przez ugrupowania polityczne jeszcze jakby oficjalnie nierozpoczęta, trwa jednak od dobrych paru miesięcy i pełna jest zarówno daleko idących oskarżeń pod adresem politycznych przeciwników, jak i chaotycznie rzucanych obietnic.

Dariusz P. PŁOCHOCKI: Rewolucja róż 2.0 Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

Rewolucja róż 2.0
Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego

Nie wolno nam zapominać o Gruzji – najważniejszym kraju regionu w Partnerstwie Wschodnim. W najbliższych wyborach dwa największe ugrupowania, koalicja Gruzińskie Marzenie — Demokratyczna Gruzja i Zjednoczony Ruch Narodowy, mogą liczyć na podobny wynik. Kampania wyborcza koalicji rządzącej skupia się głównie na osobie kontrowersyjnego miliardera Bidziny Iwaniszwilego.

Przemysław PIĘTAK: "Ściana ze szkła"
Przemysław PIĘTAK

Przemysław PIĘTAK

"Ściana ze szkła"

Gdy słyszymy, że po siedmiu latach sprawowania rządów w 38-milionowym kraju, premier Tusk musi iść na przyspieszony kurs angielskiego, w nas budzi to jedynie zażenowanie, bo wiemy, że bez dobrej znajomości języka Donald Tusk nie zostałby w naszej korporacji nawet stażystą. W telewizyjnych debatach obserwujemy u kandydatów te same gesty, których nas uczono kilkanaście lat temu.

Michał KOBOSKO: "Kampania wyborcza w okopach"
Michał KOBOSKO

Michał KOBOSKO

"Kampania wyborcza w okopach"

Stany Zjednoczone, źle dziś postrzegane w kilku stolicach europejskich, stanowią ostatnią flankę obrony przed ekspansją putinizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Po drugiej stronie jest najnowocześniejsze uzbrojenie made in Russia, tysiące rosyjskich najemników i ogromny wysiłek szkoleniowy służący przekształceniu rzeszy buntowników w regularną armię w ciągu zaledwie kilku miesięcy.