Wydanie 516 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 516 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Dwa lata temu rosyjskie wojska podjęły próbę blitzkriegu na Ukrainie. Wszyscy chyba pamiętamy, jak w pierwszych dniach rosyjskiej pełnosalowej ofensywy ze zdumieniem i przerażeniem obserwowaliśmy ruchy kolejnych rosyjskich armii aż do Kijowa. Celem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oraz jego otoczenia było całkowite zlikwidowanie Ukrainy: zarówno państwa, jak i narodu ukraińskiego, z jego odrębnym językiem i kulturą. Za wschodnią granicą Polski miał powrócić ruski mir.

Rosyjski bitzkrieg się nie udał. Ukraińcy w odpowiedzi na rosyjski atak zaprezentowali niezwykłą solidarność społeczną. To jedna z ironii wojny Putina: naród ukraiński jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek; nie udało się Rosjanom pokonać chęci i woli Ukraińców, by ich państwo funkcjonowało; nie udało się Ukrainy złamać. Wojna trwa nadal.

Co dalej? To pytanie, które w drugą rocznicę rosyjskiej napaści rozbrzmiewa szeroko. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” Eryk MISTEWICZ wskazuje, że warunek zakończenia tej wojny jest jeden: Okręg Królewiecki, rosyjska enklawa w Europie, musi zostać zlikwidowana. Ale czy to wystarczy? Ukraińscy autorzy, których wielu zaprosiliśmy do tego wydania, piszą o tragedii ukraińskiego narodu, skali zniszczeń oraz walce duchowej, jaką Ukraina toczy każdego dnia. Polecam Państwu zwłaszcza doskonały tekst Olhi KARI o przełamywaniu ciemności i poszukiwaniu światełka nadziei pod ostrzałem, a także artykuł Lubko PETRENKI, ukraińskiego dziennikarza i pisarza, który analizuje możliwy rozwój sytuacji i stawia jasną tezę: negocjacji nie będzie.

To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” (dostępnego także w formie e-wydania) oraz „Gazety Na Niedzielę”.

Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Eryk MISTEWICZ
Warunek zakończenia wojny 

Eryk MISTEWICZ: Warunek zakończenia wojny

Jeśli ta wojna ma się uczciwie zakończyć, okręg królewiecki, enklawa militarna Rosji w centrum Unii Europejskiej, musi być zlikwidowany.


Lubko PETRENKO
Przygotujcie się na ciężką wiosnę na froncie, żadnych negocjacji nie będzie 

Lubko PETRENKO: Przygotujcie się na ciężką wiosnę na froncie, żadnych negocjacji nie będzie

Rywalizacja o przejęcie inicjatywy w wojnie potrwa mniej więcej do końca tego roku. Do tego czasu nie powinniśmy spodziewać się żadnych poważnych negocjacji. Chyba że pojawi się jakiś „czarny łabędź” po jednej lub drugiej stronie.


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Ukrainki po dwóch latach w Polsce. Najnowsze badania 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Ukrainki po dwóch latach w Polsce. Najnowsze badania

Respondentki poproszone o to, by w pięciostopniowej skali oszacować jakość wskazanych elementów życia w Polsce, najwyżej oceniły stan bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, transport miejski oraz dostęp do edukacji własnej. Na przeciwnym biegunie znalazły się takie kategorie, jak wynagrodzenie za pracę, sytuacja finansowa rodziny oraz opieka zdrowotna.


Olha KARI
Przełamywanie ciemności 

Olha KARI: Przełamywanie ciemności

Książki w szczególności i sztuka w ogóle – to potężny kod kulturowy, talizman i ochrona przed niepamięcią, a niepamięć to wróg straszniejszy niż jakikolwiek pocisk lotniczy. – pisze Olha KARI.


Ołeksij SIMONCZUK
Praca domowa pod ostrzałem – i szkoła w metrze. Jak ukraińskie dzieci uczą się w czasie wojny? 

Ołeksij SIMONCZUK: Praca domowa pod ostrzałem – i szkoła w metrze. Jak ukraińskie dzieci uczą się w czasie wojny?

Od dwóch lat ukraińskie dzieci i dorośli wierzą, że zwycięstwo jest już bliskie, jednak cały czas trzeba jakoś żyć, dzieci muszą się uczyć.


Prof. Renato CRISTIN
Wywiad na klęczkach, wiecznie żywy format. A może tak myśli duża część Zachodu? 

Prof. Renato CRISTIN: Wywiad na klęczkach, wiecznie żywy format. A może tak myśli duża część Zachodu?

To, że Tucker Carlson jest zwolennikiem putinowskiej Rosji (w przebraniu konserwatysty), było rzeczą wiadomą, ale że jest nim do tego stopnia, że przeobraził się w zachodnią tubę propagandową stanowisk Putina, nie dało się przewidzieć.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


Prof. Chantal DELSOL
Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego 

Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Bardzo wielu Europejczyków wpada dziś w przerażenie, rodzaj nieposkromionej obawy przed utratą samych siebie, zbiorowej histerii, lęku przed upadkiem własnej kultury. Z tego zresztą bierze się wzrost poparcia dla partii zwanych populistycznymi. – pisze prof. Chantal DELSOL.


Nr 61. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 61. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 61. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: Eryka MISTEWICZA, Anne APPLEBAUM, Javiera MILEI, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. Wojciecha MYŚLECKIEGO i prof. Andrzeja NOWAKA.


STRATEGIE


Prof. Julian HUXLEY
Nie wolno mylić wolności z przywilejem czy anarchią 

Prof. Julian HUXLEY: Nie wolno mylić wolności z przywilejem czy anarchią

Wolność można określać tylko poprzez konkret. Nie jest to jakaś mglista godność przysługująca jednostkom. Chodzi o to, aby zorganizować duchowe i materialne siły dzisiejszego świata w taki sposób, aby słowo „wolność” stało się ciałem w działaniu i poprzez działanie. 


Prof. Branko MILANOVIĆ: Lewica już nie próbuje obalić kapitalizmu

Prof. Branko MILANOVIĆ
Lewica już nie próbuje obalić kapitalizmu 

Piotr ARAK: Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa

Piotr ARAK
Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa 

Thomas GOMART: Świat wchodzi w nową erę atomową

Thomas GOMART
Świat wchodzi w nową erę atomową 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Edukacja a sztuczna inteligencja 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Edukacja a sztuczna inteligencja

Czy da się powierzyć sztucznej inteligencji uczenie mądrości? Uważam, że to może być osiągane tylko w indywidualnych relacjach mistrz – uczeń.


Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?

Rishi SUNAK i Elon MUSK
Dokąd zmierza świat? 

Prof. Jacek KORONACKI: AI, Zachód i prawo Kopernika-Greshama

Prof. Jacek KORONACKI
AI, Zachód i prawo Kopernika-Greshama 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Piotr DAHLIG
Oskar Kolberg (1814–1890), twórca etnografii polskiej 

Prof. Piotr DAHLIG: Oskar Kolberg (1814–1890), twórca etnografii polskiej

Dziesięć lat temu Sejm RP ogłosił Rok Oskara Kolberga; dziś, w 210. rocznicę urodzin Autora „Ludu…”, warto przypomnieć największego polskiego i najbardziej pracowitego w Europie etnografa.


Arkadiusz JEŁOWICKI
Polska potrzebuje dziś wielu Oskarów Kolbergów 

Arkadiusz JEŁOWICKI: Polska potrzebuje dziś wielu Oskarów Kolbergów

Nasza kultura to wielobarwna i wielokształtna mozaika regionów, tożsamości, własnych lokalnych doświadczeń, różnych wyznań i obrządków, wreszcie grup etnicznych.


Ks. Tomasz TRZASKA
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pracuje, odkrywa, identyfikuje… 

Ks. Tomasz TRZASKA: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pracuje, odkrywa, identyfikuje...

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN od lat czyni starania w kierunku ustalenia miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów oraz identyfikacji ich szczątków. Na możliwość upamiętnienia i godnego pochówku bohaterów oczekują krewni ofiar, a publiczne ogłoszenie ich nazwisk jako ocalonych z niepamięci jest potwierdzeniem, że Polska nie zapomina o tych, po których istnieniu zacierano ślady.


KSIĘGARNIA


Wincenty WITOS
Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo 

Wincenty WITOS: Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo

Każdy urzędnik musi czynem udowadniać, że dobra państwowego nikomu marnować ani rozdrapywać nie wolno. Zniknąć musi natychmiast szafowanie przez funkcjonariuszy dobrem państwa. Duch demokratyczny, jakiego wymaga nowoczesna Polska, musi się przejawiać w sposobie urzędowania, pilności, gorliwości i sumienności urzędników.


Prof. Łukasz GACEK: Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie

Prof. Łukasz GACEK
Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie 

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Unia Europejska wobec religii

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ
Unia Europejska wobec religii 

Bohdan URBANKOWSKI: Romantyzm – państwo ponad granicami

Bohdan URBANKOWSKI
Romantyzm – państwo ponad granicami 

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI: Mądrość filmu

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI
Mądrość filmu 


MULTILANGUAGE

Eryk MISTEWICZ: The necessary condition for ending the war 

Eryk MISTEWICZ: The necessary condition for ending the war

Lubko PETRENKO: Без надії на перемовини 

Lubko PETRENKO: Без надії на перемовини

WIDEO


„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Gdzie kupić „Wszystko co Najważniejsze”? 
Jak zamówić prenumeratę? Są już ebooki.

Gdzie kupić „Wszystko co Najważniejsze”? Jak zamówić prenumeratę? Są już ebooki.

Gdzie kupić „Wszystko co Najważniejsze”, jak zamówić prenumeratę miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, ebooki na Kindle i inne czytniki?


Ukraińskie straty wojskowe są pięć razy mniejsze niż rosyjskie – prezydent Wołodymyr Zełenski

Ukraińskie straty wojskowe są pięć razy mniejsze niż rosyjskie – prezydent Wołodymyr Zełenski

Komercyjna sonda Odyseusz pomyślnie wylądowała na Księżycu

Komercyjna sonda Odyseusz pomyślnie wylądowała na Księżycu

Rada UE przyjęła 13. pakiet sankcji indywidualnych i gospodarczych przeciwko Rosji

Rada UE przyjęła 13. pakiet sankcji indywidualnych i gospodarczych przeciwko Rosji

Instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat znaleziony przez suszę

Instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat znaleziony przez suszę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lutego 2024