Wydanie 540 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 540 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Wizyta premiera Indii Narendry Modiego w Warszawie odbiła się echem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Hinduski przywódca przyjechał do Warszawy mówić o pokoju, z Polski pojechał zaś na Ukrainę. Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” szeroko opisywaliśmy kontekst tej wizyty i jej znaczenie. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” zapraszam więc Państwa do lektury tego, co o Polsce i Indiach, podobieństwach i naszych wspólnych szansach, sądzi Narendra MODI

Polecam także tekst Rogera MOORHOUSE’a, który publikujemy w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”, podobnie jak esej Jana ŚLIWY. Oba arcyciekawe, a mówiące o sierpniowych dniach 1939 roku

A jako zaś, że wciąż trwają wakacje, zachęcam Państwa do zwrócenia uwagi na tekst prof. Piotra TRYJANOWSKIEGO o „internecie zwierząt” czyli połączeniach, które pewnie w czasie wakacyjnych wędrówek czy odpoczynku na łonie natury łatwiej dostrzec — pomysł ten reprezentuje odważne i nowatorskie podejście do zrozumienia świata przyrody, twierdzi autor. O co chodzi? Dowiecie się Państwo z lektury artykułu.

Życząc dobrej lektury,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Narendra MODI
Polska i Indie wierzą w człowieczeństwo 

Narendra MODI: Polska i Indie wierzą w człowieczeństwo

Każdy kryzys przynosi śmierć niewinnych ludzi. To jest ogromne wyzwanie dla całej ludzkości. Właśnie dlatego wspieramy dialog oraz wysiłki dyplomatyczne na rzecz przywrócenia pokoju i stabilności możliwie najszybciej. Indie są gotowe współpracować z innymi przyjaznymi narodami w celu świadczenia możliwie największego wsparcia.


Roger MOORHOUSE
Dlaczego powinniśmy pamiętać o 23 sierpnia 1939 r. 

Roger MOORHOUSE: Dlaczego powinniśmy pamiętać o 23 sierpnia 1939 r.

Niemiecko-sowiecki związek strategiczny zainicjowany 23 sierpnia 1939 roku w pełni zasługuje na to, by stać się integralną częścią naszej zbiorowej narracji o wojnie. Ale nią nie jest. Warto przez chwilę zastanowić się nad licznymi przyczynami tego pominięcia.


Prof. Marek KORNAT
Walka w dobrej sprawie. Polska w II wojnie światowej 

Prof. Marek KORNAT: Walka w dobrej sprawie. Polska w II wojnie światowej

We wrześniu 1939 r. Polska wybrała rozwiązanie wybitnie kosztowne, ale innego po prostu nie było. Każda inna możliwość była tylko gorsza.


Jan ŚLIWA
Drang nach Osten. Niemiecka ekspansja na wschód 

Jan ŚLIWA: Drang nach Osten. Niemiecka ekspansja na wschód

Jak stwierdził Adolf Hitler: „Chcemy ziemi, a nie ludzi”. Pierwszym krokiem było odrąbanie narodowi głowy – szybka i systematyczna eksterminacja inteligencji i działaczy patriotycznych (Intelligenzaktion). Ale nie wszystko od razu. Polacy byli trzymani przy życiu nie z miłości, lecz dlatego, że byli jeszcze potrzebni.


Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 66. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Chantal DELSOL, Arno KLARSFELDA, Kazimierza M. UJAZDOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, Karola NAWROCKIEGO i prof. Jacka HOŁÓWKI.


Prof. Leszek PACHOLSKI
Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie 

Prof. Leszek PACHOLSKI: Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie

Pojawiają się głosy, że polskie uczelnie w rankingach są nisko, ponieważ są zbyt małe. Jednak gdyby osiągnięcia czołowych polskich uczelni znormalizować do ich wielkości, to Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazłyby się w dziesiątej setce, co oznacza, że oprócz dobrych uczonych jest na tych uczelniach też dużo osób, których wkład w naukę jest niewielki.


Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim 

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim

Ogłoszony właśnie nowy ranking szanghajski uczelni świata (2024 Academic Ranking of World Universities) nie przynosi sensacyjnych zmian.


Prof. Michał KLEIBER
Musimy poprawić jakość uczelni, konsolidować je i lepiej opłacać 

Prof. Michał KLEIBER: Musimy poprawić jakość uczelni, konsolidować je i lepiej opłacać

Musimy robić wszystko, by poprawić jakość wykształcenia polskich absolwentów. To sprawa olbrzymiej wagi dla przyszłości Polski.


Prof. Piotr TRYJANOWSKI
Internet zwierząt. Odkrywanie zbiorowej inteligencji życia 

Prof. Piotr TRYJANOWSKI: Internet zwierząt. Odkrywanie zbiorowej inteligencji życia

Internet zwierząt reprezentuje odważne i nowatorskie podejście do zrozumienia świata przyrody – pisze prof. Piotr TRYJANOWSKI.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


Michał KOSIOREK
Miasto światłocienia 

Michał KOSIOREK: Miasto światłocienia

W połowie maja 2024 r. w Neapolu, stolicy włoskiej Kampanii, poważnie zatrzęsła się ziemia. Cały dzień poprzedzający wstrząsy był wyjątkowo duszny, powietrze zanieczyszczone, a widoczność nad zatoką neapolitańską ograniczona, do tego stopnia, że Wezuwiusz górujący nad miastem był ledwo dostrzegalny.


STRATEGIE


Lubko PETRENKO
Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji 

Lubko PETRENKO: Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji

Ukrainie udało się przetrwać, powstrzymać ofensywę znacznie silniejszego wroga, a nawet odzyskać większość okupowanego terytorium. A wszystko to dzięki niesamowitemu bohaterstwu i poświęceniu ukraińskich żołnierzy. Kto ponosi winę za porażkę przygotowań – najprawdopodobniej dowiemy się po wojnie, a przynajmniej po jej gorącej fazie.


Prof. Michał KLEIBER: Migracje dotykają wszystkich

Prof. Michał KLEIBER
Migracje dotykają wszystkich 

Prof. Michał KLEIBER: TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko!

Prof. Michał KLEIBER
TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko! 

Bjørn LOMBORG: Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju

Bjørn LOMBORG
Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju


PIĘKNO NAUKI


Prof. Jacek KORONACKI
Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze 

Prof. Jacek KORONACKI: Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze

Niniejszy tekst poświęcam szerszemu kontekstowi edukacji cyfrowej w szkole – miejscu szkoły we współczesnej kulturze (albo raczej antykulturze Zachodu). Na początek słowo konkretne, co moim zdaniem należy dziś zmienić w spojrzeniu na informatykę w szkole podstawowej.


Prof. Michał KLEIBER: Tworzymy uniwersytety przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Tworzymy uniwersytety przyszłości 

Prof. Seth LAZAR: Etyka przełomu. O przyszłości AI

Prof. Seth LAZAR
Etyka przełomu. O przyszłości AI 



POLSKA WŁAŚNIE


Jan ROKITA
Ciężki marsz przez dwie dekady 

Jan ROKITA: Ciężki marsz przez dwie dekady

Słynne hasło: „Nicea albo śmierć”, genialnie wymyślone przez polskiego negocjatora Jacka Saryusz-Wolskiego, a przeze mnie upowszechnione z trybuny sejmowej, miało symbolizować zasadniczą postawę, jaką Polska zamierza zająć po zyskaniu członkostwa. Broniąc reguł gry, które z naszym udziałem wcześniej ustalono, mówiliśmy naszym europejskim partnerom, iż tak samo jak oni robią to od lat, my także traktujemy odtąd Unię jako naturalną strefę naszych narodowych interesów, które nie będą mogły być po prostu lekceważone. Niestety, taka realistyczna logika została zakwestionowana przez znaczną część polskiej elity politycznej i akademickiej. Pamiętam swoje intelektualne zdumienie, gdy nagle odkrywałem, że starania o lepszą pozycję Polski w systemie decyzyjnym Unii mają najpoważniejszych przeciwników nie tyle w Berlinie czy Paryżu, ale właśnie w Warszawie. 


Rafał DUTKIEWICZ
Dwóch liderów, dwie narracje, jeden kraj 

Rafał DUTKIEWICZ: Dwóch liderów, dwie narracje, jeden kraj

Długo wydawało mi się, że koalicja PO-PiS jednak powstanie. Obie partie wyrastały z tego samego korzenia ideowego, miały w wielu miejscach zbieżne poglądy, politycy obu formacji często mówili jednym językiem.


Jerzy POLACZEK
Dwie partie i długo długo nic 

Jerzy POLACZEK: Dwie partie i długo długo nic

Współpraca PO i PiS-u od samego początku wydawała się czymś naturalnym, wręcz oczywistym – w końcu obie formacje odwoływały się do dziedzictwa walki z komunizmem przed 1989 rokiem.


KSIĘGARNIA


Prof. Stéphane COURTOIS
Od rewolucji francuskiej do rewolucji październikowej 

Prof. Stéphane COURTOIS: Od rewolucji francuskiej do rewolucji październikowej

Rewolucja francuska była przez ponad sto lat pierwowzorem i punktem odniesienia dla wszystkich, którzy występowali przeciw monarchiom.


Prof. Andrzej NOWAK: Klęska imperium zła. Rok 1920

Prof. Andrzej NOWAK
Klęska imperium zła. Rok 1920 

Ks. prof. Paweł MAZANKA: Schopenhauer a sekularyzm

Ks. prof. Paweł MAZANKA
Schopenhauer a sekularyzm 

Ariel ORZEŁEK: Konstanty Łubieński – pozytywista albo romantyk pieniądza

Ariel ORZEŁEK
Konstanty Łubieński – pozytywista albo romantyk pieniądza 

Jean RASPAIL: Rabowanie Saint-Denis

Jean RASPAIL
Rabowanie Saint-Denis 


MULTILANGUAGE


Karol NAWROCKI: Non è la prima volta nella nostra storia che siamo lo scudo dell’Europa 

Karol NAWROCKI: Non è la prima volta nella nostra storia che siamo lo scudo dell’Europa

Lubko PETRENKO: Як Україна готувалася до вторгнення 

Lubko PETRENKO: Як Україна готувалася до вторгнення

WIDEO

Kto rządzi Polską?
Już jest 65. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Kto zostanie Prezydentem RP w 2025 roku? Poznaliśmy kandydatów

Kto zostanie Prezydentem RP w 2025 roku? Poznaliśmy kandydatów

Kto zostanie Prezydentem RP po Andrzeju Dudzie? Jakie szanse maja kandydaci startujący w wyborach prezydenckich w 2025 r.? Kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce? Jaka jest lista kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce w 2025 roku? Kto wygra wybory prezydencie w Polsce w 2025 roku? – to najważniejsze dziś pytania w polskiej polityce.


Większość Francuzów chciałaby prawicowego premiera

Większość Francuzów chciałaby prawicowego premiera

W skład nowego francuskiego rządu powinni wejść przedstawiciele samorządów - Franck Louvrier

W skład nowego francuskiego rządu powinni wejść przedstawiciele samorządów – Franck Louvrier

Jack Daniels, Harley Davidson - kolejne marki porzucają politykę woke

Jack Daniels, Harley Davidson – kolejne marki porzucają politykę woke

Przywództwo to nie tylko ambicja – badania Uniwersytetu Stanforda

Przywództwo to nie tylko ambicja – badania Uniwersytetu Stanforda

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 sierpnia 2024
Fot. Krzysztof Wojciewski / Forum