Wydanie 557 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 557 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Przystrojone ulice, w domach zaś zapach tradycyjnych polskich potraw. Wątpić jednak należy, że ten świąteczny czas wolny będzie od polityki. 

Wigilijny stół bywa bowiem jedną z najważniejszych aren rozmów o polityce. W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” od polityki nie uciekamy. Więcej, w najnowszym wydaniu naszego tygodnia znajdą Państwo tekst Pauliny MATYSIAK o tym, jak rozmowy o polityce przy wigilijnym stole prowadzić, o czym warto rozmawiać. Bardzo serdecznie zachęcam do lektury tego tekstu! Bo dyskusje o polityce — merytoryczne, wielogłosowe, prowadzone z szacunkiem dla różnych perspektyw — są wartościowe. Podobnie jak tekst Jana ROKITY, który analizuje ostatnie posunięcia rządu Donalda Tuska. Jeśli potrzebujecie Państwo argumentów i wiedzy, zachęcam do lektury!

Jak zawsze patrzymy też na świat. Szerokim echem odbiły się słowa Marka RUTTTE, nowego szefa NATO, który nawołuje do przestawienia sposobu myślenia i działania Sojuszu w tryb wojenny. Wskazuje on, że bez tego rywalizacja z Rosją i Chinami będzie przegrana na starcie. 

Najnowszy numer miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” czeka zaś na Państwa w Empikach i dobrych salonach prasowych.

Życząc inspirującej lektury i spokojnego weekendu,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”



Jan ROKITA
Uchwała 162 to przekroczenie przez Donalda Tuska kolejnej czerwonej linii 

Jan ROKITA: Uchwała 162 to przekroczenie przez Donalda Tuska kolejnej czerwonej linii

Przyjęta w ostatnią środę uchwała 162 to przekroczenie przez Tuska kolejnej czerwonej linii. Czyni to polski węzeł gordyjski jeszcze bardziej zapętlonym niźli dotychczas, ale i samego Tuska stawia wobec coraz poważniejszego ryzyka odpowiedzialności. Premier czyni bowiem właśnie to, co wiele lat temu tak bardzo odradzał Moczar Gomułce: formalizuje gwałt na konstytucji i całym porządku prawnym.


Andrzej KRAJEWSKI
Niepodległość z przyzwyczajenia 

Andrzej KRAJEWSKI: Niepodległość z przyzwyczajenia

To ostatnie lata na podjęcie próby zagwarantowania Polsce przyszłości. Jednak niestety coraz więcej nam mówi, że okazja ku temu nie zostanie wykorzystana.


Paulina MATYSIAK
Niekompletna lista obowiązkowych i mniej obowiązkowych tematów do rozmów przy świątecznym stole 

Paulina MATYSIAK: Niekompletna lista obowiązkowych i mniej obowiązkowych tematów do rozmów przy świątecznym stole

Jakie tematy należy przygotować na rodzinne spotkania przy świątecznym stole, żeby spędzić je w miłej i niekonfliktowej atmosferze. Zostało jeszcze kilka dni, więc po uporaniu się ze świątecznymi sprawunkami dobrze jest wygospodarować sobie kilka godzin na porządny research.


Marguerite STERN
Od radykalnego feminizmu ku konserwatyzmowi 

Marguerite STERN: Od radykalnego feminizmu ku konserwatyzmowi

Społeczeństwo, w którym obecnie żyjemy we Francji, nie jest wcale takie złe i być może nie ma potrzeby dokonywania takiego przewrotu cywilizacyjnego, za jakim opowiada się ruch transpłciowy. To prawdziwy transhumanistyczny projekt, który chce obalić nasze fundamenty, który chce wymazać różnice między mężczyznami i kobietami, który nie szanuje żywych istot, który nie szanuje integralności cielesnej. To właśnie sprawiło, że stałam się konserwatystką.


Richard PRASQUIER
Przeżyliśmy dzięki pomocy Polaków 

Richard PRASQUIER: Przeżyliśmy dzięki pomocy Polaków

Żydzi często byli „kanarkiem w kopalni”, tym małym ptakiem, którego śmierć sygnalizowała nieuchronność wybuchu gazu. Dziś także nim są. Mamy w Europie kraje takie jak Belgia, Irlandia czy Hiszpania, gdzie Żydzi nie są już mile widziani, ponieważ tamtejsze rządy, licząc na poparcie społeczne, występują przeciwko Izraelowi. Podobnie byłoby w przypadku Francji, gdyby Francja Nieujarzmiona przejęła władzę. Dobra wiadomość jest taka, że ​​zdecydowana większość francuskiego społeczeństwa tego nie chce, ponieważ antysemityzm pozostaje we Francji mniejszością.


Michał KŁOSOWSKI
Papież i Prezydent 

Michał KŁOSOWSKI: Papież i Prezydent
Historia relacji między Stolicą Apostolską a Francją jest jak opowieść o dwóch słońcach, które próbują wspólnie oświetlić tę samą scenę. Od wieków, gdy monarchowie francuscy i papieże spierali się o to, kto powinien dominować na europejskim nieboskłonie, do dziś, gdy Emmanuel Macron i papież Franciszek spotykają się z niebywałą, niemalże rytualną częstotliwością, stosunki te niezmiennie noszą znamiona zarówno współpracy, jak i nieuchronnego napięcia.

Nathaniel GARSTECKA
François Bayrou, przyznanie się Emmanuela Macrona do porażki 

Nathaniel GARSTECKA: François Bayrou, przyznanie się Emmanuela Macrona do porażki

Prezydent nie chciał powierzyć François Bayrou większych obowiązków politycznych. Dał mu promyk nadziei, umieszczając go w Ministerstwie Sprawiedliwości dzień po wygranej w 2017 r. na stanowisku, które burmistrz Pau sprawował tylko przez jeden miesiąc, usunięty pod presją wszczętych przeciwko niemu spraw sądowych. Jest teraz czas na zemstę centrowego ojca na centrowym synu. 


Édouard PHILIPPE
Powróćmy do myśli de Tocqueville’a 

Édouard PHILIPPE: Powróćmy do myśli de Tocqueville’a

Debatę publiczną cechuje dziś przesada i przyjmowanie póz – co szkodzi rzeczywistej sprawie dyskusji o poglądach.


Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 68. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Michała KLEIBERA, prof. Chantal DELSOL, Jana ROKITY, Laure MANDEVILLE, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, Karola NAWROCKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI, prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. George WEIGELA, J.D.VENCE’A.


Marcin KĘDRYNA
Polacy nie chcą już wybierać „Wuja Narodu” 

Marcin KĘDRYNA: Polacy nie chcą już wybierać „Wuja Narodu”

Przez najbliższe miesiące będziemy poznawać wady Rafała Trzaskowskiego. Bo wiedza o tym, jak rządzi Warszawą, będzie coraz powszechniejsza. A jak w 2020 roku powiedziała, patrząc na niewywożony od tygodnia podwórkowy śmietnik, pewna bardzo mądra kobieta (zdecydowanie niezwiązana z Prawem i Sprawiedliwością) – ktoś, kto nie kocha Warszawy, nie może być prezydentem Polski.


Prof. Jacek KORONACKI
John Ruskin, Cecil Rhodes i ludzie pieniądza 

Prof. Jacek KORONACKI: John Ruskin, Cecil Rhodes i ludzie pieniądza

Aż do Franklina D. Roosevelta kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych byli mocno związani, jeśli nie desygnowani na ten urząd, albo przez dom Morganów, albo Rockefellerów. Powstał nowy ład łączący w sposób systemowy i uporządkowany wielką politykę, finanse państwa i wielki biznes.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Polski Rzym –Franciszek Smuglewicz i Domus Aurea 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Polski Rzym –Franciszek Smuglewicz i Domus Aurea

Ruiny Złotego Domu Nerona są wyjątkowym świadkiem polskiej obecności w Wiecznym Mieście. Gdy. zwiedził je prezydent Francji Emmanuel Macron, zachwycił się antycznymi malowidłami i filmem zrealizowanym na podstawie XVIII-wiecznych rysunków polskiego artysty.


STRATEGIE


Mark RUTTE
NATO musi przełączyć się na tryb wojenny 

Mark RUTTE: NATO musi przełączyć się na tryb wojenny

Europejskie kraje wydają średnio nawet ćwierć swojego dochodu narodowego na emerytury, zdrowie i systemy opieki społecznej. Potrzebujemy tylko małej części tych środków, aby znacznie wzmocnić naszą obronność i zachować nasz sposób życia. Priorytetowe traktowanie obronności wymaga przywództwa politycznego. Może to być trudne i ryzykowne w krótkim okresie, ale jest absolutnie niezbędne w długim.


Jan ŚLIWA: Inteligentna broń

Jan ŚLIWA
Inteligentna broń 

Prof. Kazimierz DADAK: Polska w pułapce średniego rozwoju?

Prof. Kazimierz DADAK
Polska w pułapce średniego rozwoju? 

Prof. Michał KLEIBER: Zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu Unii kluczowe dla wspólnej europejskiej przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu Unii kluczowe dla wspólnej europejskiej przyszłości 


PIĘKNO NAUKI


Alicja JAGIELSKA-BURDUK, Prof. Michał KLEIBER
 70-lecie podpisania konwencji haskiej 

Alicja JAGIELSKA-BURDUK, Prof. Michał KLEIBER:  70-lecie podpisania konwencji haskiej

Konwencja haska obejmuje ochroną zarówno dobra kulturalne ruchome, jak i nieruchome oraz zakłada aktywną współpracę państw przy zabezpieczaniu dziedzictwa kulturowego. Ponadto państwa konwencji zobowiązują się szanować dobra kulturalne położone na ich własnym terytorium oraz na terytoriach innych stron konwencji.


Prof. Michał KLEIBER: Geopolityczne spory wkroczyły na Antarktydę

Prof. Michał KLEIBER
Geopolityczne spory wkroczyły na Antarktydę 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Boty śmierci

Prof. Piotr CZAUDERNA
Boty śmierci 



POLSKA WŁAŚNIE


Wojciech KUCHARSKI
Freedom Climbers we Wrocławiu 

Wojciech KUCHARSKI: Freedom Climbers we Wrocławiu

Od 10 grudnia 2024 r. w Centrum Historii Zajezdnia można oglądać niezwykłą wystawę opowiadającą o himalaistach związanych z Wrocławiem. Scenografię, unikatowe eksponaty i zdjęcia z wypraw wzbogacono o dźwięki towarzyszące eksploracji gór najwyższych, w tym rozmowy między obozem bazowym a zespołami wspinaczkowymi. Wystawa będzie dostępna do 1 czerwca 2025 r.


Róża BOJEMSKA
Bez wspólnoty nie ma służby publicznej 

Róża BOJEMSKA: Bez wspólnoty nie ma służby publicznej

W czasach zdominowanych przez wzniosłe hasła gloryfikujące indywidualizm, stawianie granic i rozwój osobisty pojęcie służby jest już niemal archaizmem – dlatego może całkiem adekwatne będzie powrócić ad fontes. Czym zatem jest publiczny charakter służby?


Marcin DZIUBAK
Młodzi, bezpartyjni i zmęczeni polityką. Dlaczego młode pokolenie odrzuca partie? 

Marcin DZIUBAK: Młodzi, bezpartyjni i zmęczeni polityką. Dlaczego młode pokolenie odrzuca partie?

Młode pokolenie, wychowane w świecie pełnym informacji, ma coraz większą świadomość, że polityka w wydaniu partyjnym często nie spełnia ich oczekiwań. Zamiast angażować się w struktury partyjne, wybierają inne formy działania – lokalne stowarzyszenia, niezależne inicjatywy czy ruchy społeczne. Dlaczego tak się dzieje? Co zniechęca młodych do tradycyjnych partii i jakie to może mieć konsekwencje dla przyszłości polskiej polityki?



KSIĘGARNIA


Prof. Wojciech KUDYBA
Książki, które opowiadają Polskę – „Imago mundi” 

Prof. Wojciech KUDYBA: Książki, które opowiadają Polskę - "Imago mundi"

Jak mogłaby wyglądać epopeja o współczesnych Polakach? Jak poemat „Imago mundi” Wojciecha Wencla


Prof. Przemysław URBAŃCZYK: Skąd się wzięli Słowianie?

Prof. Przemysław URBAŃCZYK
Skąd się wzięli Słowianie? 

Prof. Wojciech KUDYBA: Są takie książki, które opowiadają Polskę. Rzecz o "Generale" Jarosława Jakubowskiego

Prof. Wojciech KUDYBA
Są takie książki, które opowiadają Polskę. Rzecz o „Generale” Jarosława Jakubowskiego 

Rafał KAMIŃSKI: Narcyzm wrażliwy

Rafał KAMIŃSKI
Narcyzm wrażliwy 

Monika GÓRSKA: Człowiek żyje, dopóki żyją jego historie

Monika GÓRSKA
Człowiek żyje, dopóki żyją jego historie 


MULTILANGUAGE


Marguerite STERN: On doit se concentrer sur ce qui nous unit 

Marguerite STERN: On doit se concentrer sur ce qui nous unit

Nathaniel GARSTECKA: François Bayrou, l’aveu d’échec d’Emmanuel Macron 

Nathaniel GARSTECKA: François Bayrou, l’aveu d’échec d’Emmanuel Macron

WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


Kto wygra wybory prezydenckie 2025 – nowy sondaż

Kto wygra wybory prezydenckie 2025 - nowy sondaż

Pierwsza tura wyborów prezydenckich spodziewana jest w niedzielę 18 maja 2025 r., zaś druga tura w dwa tygodnie później, 1 czerwca 2025 r. Faworytami, którzy wchodzą do drugiej tury są Rafał TRZASKOWSKI i Karol NAWROCKI, jednak dystans pomiędzy nimi jest coraz mniejszy – wynika z najnowszych sondaży. Oto ich przegląd.


NATO będzie musiało powstrzymywać agresję Rosji przez kolejne dwie dekady – szef estońskiego wywiadu

NATO będzie musiało powstrzymywać agresję Rosji przez kolejne dwie dekady – szef estońskiego wywiadu

Władza polityczna i instytucje nie odgrywają już roli stabilnych punktów odniesienia – Jean-Pierre Le Goff

Władza polityczna i instytucje nie odgrywają już roli stabilnych punktów odniesienia – Jean-Pierre Le Goff

Wybrano projekt współczesnych witraży do Notre-Dame

Wybrano projekt współczesnych witraży do Notre-Dame

Co misja DAVINCI będzie badać na Wenus?

Co misja DAVINCI będzie badać na Wenus?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2024