Wydanie 565 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 565 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Gdyby skupić się na głosach zza Oceanu to można dojść do wniosku, że Europa jest w potrzasku własnych iluzji. Dyskusja o przyszłości naszego kontynentu przypomina błądzenie we mgle: czy chodzi o strategiczną autonomię, czy o bierne podtrzymywanie status quo? Czy o realne wsparcie dla Ukrainy, czy o polityczną grę pozorów? Prof. Michał KLEIBER w tekście otwierającym najnowsze wydanie podkreśla, że kluczowe jest przywództwo, zdolne do rozumienia wyzwań i budowania wspólnoty narodowej.

Amerykański wiceprezydent J.D. VANCE zwraca zaś uwagę na to, że Europa nie może pozwolić sobie na dalsze dryfowanie. Kształtowanie przyszłości wymaga odwagi w podejmowaniu decyzji – również tych niewygodnych. Jan ROKITA nie pozostawia wątpliwości: Europa nie ma spójnej strategii wobec Ukrainy, poza pustymi sloganami o wsparciu „tak długo, jak trzeba”. W obliczu agresywnej polityki Rosji i niepewnej strategii USA, brak europejskiej podmiotowości staje się coraz bardziej jaskrawy.

W tle całego zamieszania stoi pytanie o amerykańską politykę. Pete HEGSETH podkreśla konieczność odejścia od status quo, a ambasador Daniel FRIED przekonuje, że strategia Trumpa wobec Ukrainy nie jest tak fatalna, jak mogłoby się wydawać. James CARAFANO natomiast nie ma wątpliwości: Polska jest obecnie najważniejszym partnerem USA w Europie.

To i znacznie więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” a wydanie miesięcznikowe czeka na Państwa w dobrych salonach prasowych w kraju i za granicą a także na stronie www.sklepidei.pl.

Życząc inspirującej lektury i dobrego weekendu,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Michał KLEIBER
Prezydent 2025 

Prof. Michał KLEIBER: Prezydent 2025

Prezydent RP jako lider naszej wspólnoty powinien odznaczać się szczególnymi cechami i mieć świadomość wyzwań, które stoją nie tylko przed nim, ale także przed rządem i obywatelami.


J.D. VANCE
Europa musi odegrać większą rolę w kształtowaniu swojej przyszłości 

J.D. VANCE: Europa musi odegrać większą rolę w kształtowaniu swojej przyszłości

Pozwólcie, że zadam Wam jedno pytanie: jak możecie w ogóle zacząć rozważać kwestie budżetowe, jeśli nie mamy jasności co do tego, czego tak naprawdę bronimy? Głęboko wierzę, że nie może być mowy o bezpieczeństwie, jeśli boicie się głosów, opinii i sumienia własnych obywateli.


Jan ROKITA
Skrzywdzona i płaczliwa Europa 

Jan ROKITA: Skrzywdzona i płaczliwa Europa

Czy Europa miała kiedykolwiek jakiś ramowy choćby koncept doprowadzenia do rozejmu na Ukrainie? Nie miała, poza czczymi zapewnieniami, iż „będzie pomagać tak długo, jak będzie trzeba”, czyli aż do ostatecznego zaboru Ukrainy przez Moskali. Czy Europa po 24 lutego 2022 roku zdobyła się na wysiłek, aby znaleźć polityczną i militarną moc, umożliwiającą gwarantowanie niepodległości Ukrainie?


Pete HEGSETH
Skończymy ze status quo 

Pete HEGSETH: Skończymy ze status quo

Każdy podpis to decyzja wpływająca na czyjeś życie – każda misja musi być istotna dla interesu narodowego i naszego departamentu. I do tego się zobowiązuję. Prezydent Trump wyznaczył mi jasne zadanie: nie podtrzymywać status quo. Nasze podejście będzie niekonwencjonalne. Będziemy działać szybko, myśleć nieszablonowo i wprowadzać zmiany, by stworzyć poczucie pilności.


Daniel FRIED
Jak rozumieć strategię Donalda Trumpa wobec Ukrainy? 

Daniel FRIED: Jak rozumieć strategię Donalda Trumpa wobec Ukrainy?

Przedstawiona przez Trumpa strategia wobec Ukrainy ma swoje wady, ale nie jest tak zła, jak niektórzy się obawiają. Przynajmniej na razie.


James CARAFANO
Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie  

James CARAFANO: Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie 

Stanom Zjednoczonym dziś zależy przede wszystkim na zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO. Stosunki polsko-amerykańskie są najważniejszą relacją w Europie.


Nr 69 „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 69 „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 69. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Aleksandra HALLA, prof. Chantal DELSOL, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. Michała KLEIBERA, Sohraba AHMARI, prof. Marka KORNATA, prof. Piotra CZAUDERNY, prof. Jacka HOŁÓWKI i Karola NAWROCKIEGO.


Jan ŚLIWA
Niemcy na rozdrożu – kraj bez alternatywy? 

Jan ŚLIWA: Niemcy na rozdrożu – kraj bez alternatywy?

Niemcy to naród o wielkich tradycjach kulturalnych, naukowych, gospodarczych i oczywiście militarnych. Czy to jeden naród, można dyskutować, na pewno jednak do 1871 r. zorganizowany w setki państw. Ich siła przebicia była rozproszona, służyło to jednak kulturze – prześcigały się wtedy w swoim kunszcie orkiestry dworskie Hesji, Bawarii i Saksonii, rozchwytywani byli Bach i Händel. Dlatego redukowanie historii Niemiec do 12 lat, 1933–1945, nie ma sensu.


Prof. Andreas RÖDDER
Epoka poczucia winy w Niemczech dobiega końca 

Prof. Andreas RÖDDER: Epoka poczucia winy w Niemczech dobiega końca

Wypracowana przez Niemców wizja winy oraz wizja radzenia sobie z winą doprowadziły do powstania nowej wersji niemieckiej pychy.


Nathaniel GARSTECKA
Jak ocenić plan Donalda Trumpa przesiedlenia Arabów z Gazy? 

Nathaniel GARSTECKA: Jak ocenić plan Donalda Trumpa przesiedlenia Arabów z Gazy?

Zaledwie kilka dni po hucznym powrocie do Białego Domu prezydent Donald Trump spotkał się z falą krytyki po tym, jak ogłosił na konferencji prasowej „plan” dotyczący Strefy Gazy. Krytyka ta ogranicza się do kwestii przesiedlenia Arabów tam mieszkających do Egiptu lub Jordanii i podkreśla, że stanowiłoby to zbrodnię. To prawda. Ale czy jest inne, lepsze rozwiązanie?


Prof. Piotr CZAUDERNA
Marzenie o nieśmiertelności 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Marzenie o nieśmiertelności

Nie widzimy apokalipsy, ku której stopniowo zmierzamy w swej transhumanistycznej pysze ubóstwienia człowieka i zniesienia wszelkich ograniczeń.


STRATEGIE


Mateusz MORAWIECKI
UE potrzebuje programu „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040” 

Mateusz MORAWIECKI: UE potrzebuje programu „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040”

Musimy mieć plan „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040”. Jest on potrzebny, aby odpowiedzieć na wyzwania rzucone przez Chiny, ale także aby odpowiedzieć naszym amerykańskim przyjaciołom na ich konkurencyjne ruchy, takie jak „Make America Great Again”, rozpoczęty przez prezydenta Trumpa, ale potem kontynuowany przez prezydenta Bidena.


Bronwen MADDOX: Jak uratować porządek międzynarodowy?

Bronwen MADDOX
Jak uratować porządek międzynarodowy? 

Radmiła SZEKERINSKA: 2 proc. na obronność to za mało, abyśmy się obronili

Radmiła SZEKERINSKA
2 proc. na obronność to za mało, abyśmy się obronili 

Olivier BACCUZAT: Sztuczna inteligencja – Mario Draghi o niej mówił, a Donald Trump ją robi

Olivier BACCUZAT
Sztuczna inteligencja – Mario Draghi o niej mówił, a Donald Trump ją robi 


PIĘKNO NAUKI


Kiriakos MITSOTAKIS
Arystoteles i sztuczna inteligencja 

Kiriakos MITSOTAKIS: Arystoteles i sztuczna inteligencja

Arystoteles, jako myśliciel, który badał związek zachodzący między ludzką naturą, etyką i społecznością polityczną, może nas wiele nauczyć, dostarczając nam pojęciowych i filozoficznych ram do myślenia o przemianach technologicznych.


Prof. Jacek KORONACKI: Transhumanizm, posthumanizm i człowiek

Prof. Jacek KORONACKI
Transhumanizm, posthumanizm i człowiek 

Prof. Jacek KORONACKI: Sztuczna inteligencja jest w nas

Prof. Jacek KORONACKI
Sztuczna inteligencja jest w nas 



POLSKA WŁAŚNIE


Karol POLEJOWSKI
Wojsko wolnej Polski 

Karol POLEJOWSKI: Wojsko wolnej Polski

Aktywność AK podnosiła na duchu sterroryzowane społeczeństwo. Dla niemałej części młodzieży służba w Armii Krajowej stała się wręcz doświadczeniem formacyjnym, szkołą patriotyzmu i obywatelskiego zaangażowania. Latem 1944 roku AK liczyła – jak podawał jej ówczesny dowódca – ok. 380 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy. 


Jarosław SZAREK
Ostatnia bitwa Armii Krajowej 

Jarosław SZAREK: Ostatnia bitwa Armii Krajowej

Armia Krajowa, konspiracyjne wojsko Polskiego Państwa Podziemnego, ma trwałe miejsce w XX-wiecznych zmaganiach o Polskę i stanowi pomost pomiędzy pokoleniem Legionów, które odzyskało niepodległość w 1918 roku, a „Solidarnością”. 


Mateusz SZPYTMA
Stanisław Mierzwa. Ludowiec i jeden z liderów Polskiego Państwa Podziemnego skazany w stalinowskim procesie szesnastu 

Mateusz SZPYTMA: Stanisław Mierzwa. Ludowiec i jeden z liderów Polskiego Państwa Podziemnego skazany w stalinowskim procesie szesnastu

Stanisław Mierzwa był najwybitniejszym uczniem Wincentego Witosa. Jego życiorys przypomina o znaczącym wkładzie ruchu ludowego w konspirację tworzącą Polskie Państwo Podziemne.



KSIĘGARNIA


Prof. Marta KANIA
Historia Peru. Walka o niepodległość 

Prof. Marta KANIA: Historia Peru. Walka o niepodległość

Wojna o niepodległość Peru to nie tylko dwie daty, 28 lipca 1821 r. oraz 9 grudnia 1824 r., ale również i dwie kampanie wojskowe.


Tadeusz RUZIKOWSKI: Jak funkcjonowała policja polityczna warszawskiego Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego

Tadeusz RUZIKOWSKI
Jak funkcjonowała policja polityczna warszawskiego Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego 

Prof. Robert PIŁAT: Esej o luksusie moralnym

Prof. Robert PIŁAT
Esej o luksusie moralnym 

Remigiusz PIOTROWSKI: Korupcja w przedwojennym futbolu

Remigiusz PIOTROWSKI
Korupcja w przedwojennym futbolu 

Radosław KUREK: Stanisław Mierzwa. Więzień polityczny w stalinowskiej Polsce

Radosław KUREK
Stanisław Mierzwa. Więzień polityczny w stalinowskiej Polsce


MULTILANGUAGE


Karol POLEJOWSKI: L’armée de la Pologne libre 

Karol POLEJOWSKI: L’armée de la Pologne libre

Jarosław SZAREK: The last battle of the Home Army 

Jarosław SZAREK: The last battle of the Home Army


PÉPITES


Disney kończy z agresywnym progresywizmem w swoich produkcjach

Disney kończy z agresywnym progresywizmem w swoich produkcjach. Wraca normalność

Disney ogłosił, że usunie agresywne slogany ideologiczne, które zazwyczaj pojawiają się przed niektórymi jego filmami. Jest to efekt polityki prezydenta Donalda Trumpa, który wypowiedział wojnę progresywizmowi.


Mateusz Morawiecki o tym, co wynika z pamiętników Angeli Merkel – w „Le Figaro”

Mateusz Morawiecki o tym, co wynika z pamiętników Angeli Merkel – w „Le Figaro”

Sztuczna inteligencja przyczyni się do powstania kierunków artystycznych przyszłości – Jean-Michel Jarre

Sztuczna inteligencja przyczyni się do powstania kierunków artystycznych przyszłości – Jean-Michel Jarre

USA i Chiny muszą zrobić wszystko co w ich mocy, aby utrzymać pokój - Jing Qian

USA i Chiny muszą zrobić wszystko co w ich mocy, aby utrzymać pokój – Jing Qian

Indianie urządzali letnie festyny już kilka tysięcy lat temu. Zaskakujące odkrycie w Brazylii

Indianie urządzali letnie festyny już kilka tysięcy lat temu. Zaskakujące odkrycie w Brazylii

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lutego 2025