Wydanie 566 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 566 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Debata na temat możliwości wysłania europejskich sił pokojowych na Ukrainę od dawna budzi kontrowersje. Jan ROKITA w swoim tekście jednoznacznie wskazuje, że to pomysł oderwany od rzeczywistości, który nie znajduje poparcia nawet wśród tych przywódców, którzy oficjalnie deklarują gotowość do takiego kroku. Jednak czy Europa rzeczywiście może sobie pozwolić na bierność? Czy polska polityka powinna uwzględniać taką opcję w swoim strategicznym myśleniu? Te i inne pytania zadaje Jan Rokita w tekście, który bardzo Państwu polecam.

W tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” przyglądamy się także szerokiemu spektrum wyzwań, przed którymi stoi współczesna Europa. Mateusz MORAWIECKI ostrzega, że bez zmiany kursu Europa stanie się skansenem – biernym obserwatorem globalnych przemian, zamiast ich aktywnym uczestnikiem, Edward LUCAS zaś analizuje zagrożenie ze strony Rosji, wskazując, że może ona w ciągu najbliższych lat doprowadzić do nowej wojny w Europie. Odpowiedzią na to miałoby być wzmocnienie europejskich funduszy, nakierowanych na rozwój zdolności obronnych kontynentu. Z kolei John LOUGH i Jan ŚLIWA podejmują temat niemieckiej polityki wobec Rosji — nie tylko jej historycznych konotacji, ale i współczesnych błędów, które ośmielają Kreml — oczywiście w kontekście niemieckich wyborów, które zmienić mogą wiele na europejskiej politycznej szachownicy.

Kwestia kierunku zmian w polityce i gospodarce pojawia się w różnych ujęciach. Prof. Michał KLEIBER zastanawia się, czy lepsze są zmiany radykalne, czy stopniowe, a Jacques ATTALI rozważa, jaka rola przypada dzisiejszym elitom – tym, które popychają społeczeństwo do przodu, tym, które nim kierują, i tym, które zapewniają mu rozrywkę. W podobnym tonie pisze prof. Chantal DELSOL w tekście, który publikujemy w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”, a który serdecznie Państwu polecam.

To i znacznie więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu „Wszuystko Co Najważneijsze” a wydanie miesięcznikowe czeka na Państwa w dobrych salonach prasowych w kraju i za granicą a także na stronie www.sklepidei.pl.

Życząc inspirującej lektury i dobrego weekendu,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Jan ROKITA
Czy wysyłać polskie wojska na Ukrainę? 

Jan ROKITA: Czy wysyłać polskie wojska na Ukrainę?

Cały projekt europejskich sił pokojowych na Ukrainie jest mrzonką, dla której jak dotąd nie widać nawet cienia realności. Żeby nabrać w tej mierze pewności, wystarczy uważnie słuchać tych europejskich przywódców, którzy mówią, iż są gotowi swe wojska wysłać na Ukrainę.


Jacques ATTALI
Trzy elity 

Jacques ATTALI: Trzy elity

Są trzy rodzaje elit: te, które popychają społeczeństwo do przodu; te, które nim kierują; i te, które zapewniają mu rozrywkę.


Prof. Michał KLEIBER
Zmiany – lepsze radykalne czy stopniowe? 

Prof. Michał KLEIBER: Zmiany – lepsze radykalne czy stopniowe?

Zmiany są zawsze potrzebne, ale sposób ich wdrażania jest sednem ich skuteczności i trwałości. Najwyższy chyba czas zadbać o kontynuację – tak w ostatnich dekadach spektakularnego – rozwoju naszego kraju w sposób zapewniający nam społeczny spokój.


Mateusz MORAWIECKI
Jeśli zawiedziemy, Europa stanie się skansenem 

Mateusz MORAWIECKI: Jeśli zawiedziemy, Europa stanie się skansenem

Jeżeli zawiedziemy i nie uda nam się zmienić kursu, to Europa stanie się muzeum lub skansenem. Jeżeli nam się nie uda, to Europa stanie się nic nieznaczącym partnerem chińsko-rosyjskiego duopolu.


Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Kiedy uwierzę w słowa Donalda Tuska 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Kiedy uwierzę w słowa Donalda Tuska

Prymat ochrony przyrody, traktowany jak dogmat, nie wynika z żadnych unijnych przepisów, ale z krajowych opresyjnych rozwiązań, hamujących procesy rozwojowe, a nawet eliminujących inwestycje, które w żadnym wypadku nie godzą w przyrodę.


Michał KŁOSOWSKI
Walka to esencja. I polityki, i życia 

Michał KŁOSOWSKI: Walka to esencja. I polityki, i życia

W polityce i w życiu nie ma miejsca dla tych, którzy nie są gotowi walczyć. Władza nie jest bowiem statycznym stanem, ale dynamicznym procesem – nieustannym zwarciem, w którym nie wystarczy reagować. Trzeba atakować. Wydarzenia ostatnich miesięcy oczywiście pokazują, że walka może mieć różne przejawy. Ale faktem jest, że tym, co lubią się bić, łatwiej się żyje.


Edward LUCAS
Nowy Bank Zbrojeniowy. Pomysł szybkiego zwiększenia naszego bezpieczeństwa 

Edward LUCAS: Nowy Bank Zbrojeniowy. Pomysł szybkiego zwiększenia naszego bezpieczeństwa

Najnowsza analiza duńskiego wywiadu wojskowego przewiduje, że Rosja może zaatakować kolejnego sąsiada w ciągu sześciu miesięcy od zawieszenia broni w Ukrainie. W ciągu dwóch lat stałaby się realnym zagrożeniem dla krajów NATO w regionie Bałtyku. W pięć lat mogłaby rozpętać „pełnoskalową wojnę” w Europie.


Lena DÜPONT
Rozwiązania rządu Angeli Merkel nie przeszły próby czasu 

Lena DÜPONT: Rozwiązania rządu Angeli Merkel nie przeszły próby czasu

Pomoc w UE powinni uzyskiwać ci, którzy jej potrzebują – ale inni powinni być zawracani do miejsc, z których przyjechali – mówi Lena DÜPONT


Jan ŚLIWA
Niemcy i Rosja – między zachwytem a nienawiścią 

Jan ŚLIWA: Niemcy i Rosja – między zachwytem a nienawiścią

Niemcy i Rosja dobrze się uzupełniały. Rosja posiadała terytorium i zasoby, a Niemcy technikę i fachowców – ten sam układ, co zawsze, aż do teraz. Niemcom nie wolno było rozwijać lotnictwa i wojsk pancernych, robili to więc z dala od ciekawskich, w Związku Sowieckim. Kulminacją tej współpracy był układ Ribbentrop-Mołotow, rozbiór Polski i wspólna parada zwycięstwa w Brześciu.


John LOUGH
To Niemcy coraz bardziej ośmielają Rosję 

John LOUGH: To Niemcy coraz bardziej ośmielają Rosję

Niemcy wspomogły powstanie rosyjskiego reżimu. Skorumpowany i coraz bardziej autorytarny system otrzymał od Berlina legitymację oraz wsparcie – pisze John LOUGH


Prof. Stanisław SAGAN
Trzy klucze do imperializmu rosyjskiego 

Prof. Stanisław SAGAN: Trzy klucze do imperializmu rosyjskiego

Współcześnie ruski mir stara się urzeczywistniać Rosja. To jej przypisuje się szczególną i opatrznościową rolę, polegającą na tym, że naród rosyjski, jego język oraz tradycyjne wartości rosyjskie, wywiedzione z katalogu cerkiewnego, stanowią oś rosyjskiej cywilizacji. W istocie ruski mir stanowi nowe narzędzie rosyjskiego imperializmu i ekspansji geopolitycznej.


Mariusz MASZKIEWICZ
Pat w Tbilisi 

Mariusz MASZKIEWICZ: Pat w Tbilisi

Gruzini są proeuropejscy, są narodem związanym z Zachodem od wieków i mają aspiracje, aby żyć w uporządkowanym państwie. Na razie są zbyt słabi, aby zrobić to na miarę własnych marzeń. To jednak kraj ludzi spontanicznych i nieprzewidywalnych.


Nr 69 „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 69 „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 69. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Aleksandra HALLA, prof. Chantal DELSOL, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. Michała KLEIBERA, Sohraba AHMARI, prof. Marka KORNATA, prof. Piotra CZAUDERNY, prof. Jacka HOŁÓWKI i Karola NAWROCKIEGO.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Kontrowersyjne arcydzieło. W rocznicę śmierci Michała Anioła 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Kontrowersyjne arcydzieło. W rocznicę śmierci Michała Anioła

Koloseum i Sąd Ostateczny Michała Anioła zajmują czołowe miejsca na liście najznakomitszych zabytków Wiecznego Miasta. W rocznicę śmierci geniusza (18 lutego 1564) przypominamy kontrowersje wokół jego arcydzieła.


Michelle ASSAY
Chopin w Iranie. Od wspomnień do nadziei 

Michelle ASSAY: Chopin w Iranie. Od wspomnień do nadziei

Najpopularniejsze wśród Irańczyków są Etiuda rewolucyjna i walce Chopina.


Julia DELANNE
Dziesięć najpiękniejszych muzeów w Paryżu 

Julia DELANNE: Dziesięć najpiękniejszych muzeów w Paryżu

W Paryżu znajduje się ponad sto muzeów i kilkaset galerii sztuki. Przedstawiamy wybór dziesięciu najpiękniejszych muzeów, które szczególnie warto odwiedzić w stolicy Francji.


STRATEGIE


Nathalie TOCCI 
Wielka niepewność, wielkie zamknięcie. Jak się poruszać po sprzecznościach globalnego nieładu? 

Nathalie TOCCI : Wielka niepewność, wielkie zamknięcie. Jak się poruszać po sprzecznościach globalnego nieładu?

Otwarty świat nie zniknął z dnia na dzień. Nie obudziliśmy się nagle w zamkniętym świecie, lecz przeszliśmy i wciąż przechodzimy przez szereg kryzysów, które wywracają stary świat do góry nogami. Każdy z nich był czasem przyczyną, czasem objawem, a prawie zawsze jednym i drugim; etapem w wirze zamknięcia.


Mateusz MORAWIECKI: UE potrzebuje programu „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040”

Mateusz MORAWIECKI
UE potrzebuje programu „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040” 

Bronwen MADDOX: Jak uratować porządek międzynarodowy?

Bronwen MADDOX
Jak uratować porządek międzynarodowy? 

Radmiła SZEKERINSKA: 2 proc. na obronność to za mało, abyśmy się obronili

Radmiła SZEKERINSKA
2 proc. na obronność to za mało, abyśmy się obronili


PIĘKNO NAUKI


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Mikołaj Kopernik w Wiecznym Mieście. 
Na urodziny genialnego astronoma 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Mikołaj Kopernik w Wiecznym Mieście. Na urodziny genialnego astronoma

Krótko przed rocznicą 400-lecia urodzin naszego astronoma w 1873 roku, kiedy Jan Matejko przystępował do malowania swego słynnego obrazu „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, a Wojciech Gerson planował namalowanie swego niemal tak dużego, jak matejkowski, obrazu „Wykład Kopernika w Rzymie”, inspirowanego cytowanymi tekstami, potrzeba uczczenia genialnego astronoma rodziła się również w Wiecznym Mieście.


Kiriakos MITSOTAKIS: Arystoteles i sztuczna inteligencja

Kiriakos MITSOTAKIS
Arystoteles i sztuczna inteligencja 

Prof. Jacek KORONACKI: Transhumanizm, posthumanizm i człowiek

Prof. Jacek KORONACKI
Transhumanizm, posthumanizm i człowiek 



POLSKA WŁAŚNIE


Paulina MATYSIAK
Do Polski wraca bezrobocie w najgorszym możliwym wydaniu 

Paulina MATYSIAK: Do Polski wraca bezrobocie w najgorszym możliwym wydaniu

Na naszych oczach do Polski wraca największy zbiorowy koszmar ostatnich dekad: rosnące bezrobocie. Kolejne pojawiające się w mediach dane za poprzedni rok pokazują, że źle się dzieje. A prognozy na rok 2025 mówią, że będzie jeszcze gorzej.


Ewa ANTYBORZEC
Fenomen Oskara Kolberga 

Ewa ANTYBORZEC: Fenomen Oskara Kolberga

Wiele przedstawionych w Ludzie i Obrazach… zagadnień stanowiło swoiste novum kształtującej się dopiero nauki. Choć Kolberg bez wątpienia poszukiwał śladów dawnych tradycji w funkcjonujących jeszcze zwyczajach, obrzędach, wierzeniach czy pieśniach, to rejestrował nie tylko przejawy dawnej kultury, ale również wszystkie jemu jeszcze współczesne, choć zanikające już niekiedy zjawiska.


Prof. Andrzej NOWAK
Polityka historyczna – ale jaka? 

Prof. Andrzej NOWAK: Polityka historyczna – ale jaka?

Potrzebne jest szersze spojrzenie na naszą historię i kulturę. Takie, w którym można nawiązać do istniejących pozytywnych skojarzeń.



KSIĘGARNIA


Prof. Chantal DELSOL
Nowa moralność państwowa i religia obywatelska 

Prof. Chantal DELSOL: Nowa moralność państwowa i religia obywatelska

Zachód powrócił do sytuacji typowej dla pogaństwa – nasza moralność to moralność państwowa. Gdy trzeba coś w niej zmienić, robią to elity.


ARYSTOTELES: Polityka nauką o poznaniu dobra najwyższego

ARYSTOTELES
Polityka nauką o poznaniu dobra najwyższego 

Prof. Marta KANIA: Historia Peru. Walka o niepodległość

Prof. Marta KANIA
Historia Peru. Walka o niepodległość 

Tadeusz RUZIKOWSKI: Jak funkcjonowała policja polityczna warszawskiego urzędu ds. bezpieczeństwa publicznego

Tadeusz RUZIKOWSKI
Jak funkcjonowała policja polityczna warszawskiego urzędu ds. bezpieczeństwa publicznego 

Prof. Robert PIŁAT: Esej o luksusie moralnym

Prof. Robert PIŁAT
Esej o luksusie moralnym 


MULTILANGUAGE


Michelle ASSAY: The Reception of Chopin in Iran: From memory to hope 

Michelle ASSAY: The Reception of Chopin in Iran: From memory to hope

Karol POLEJOWSKI: The Army of Free Poland 

Karol POLEJOWSKI: The Army of Free Poland

PÉPITES


Zielony Ład promowany w Parlamencie Europejskim za granty z Komisji Europejskiej – śledztwo „De Telegraaf”

Zielony Ład promowany w Parlamencie Europejskim za granty z Komisji Europejskiej - śledztwo „De Telegraaf”

Komisji Europejskiej grozi zarzut, że finansując lobbing w Parlamencie Europejskim, naruszyła traktatowe zasady współdziałania pomiędzy instytucjami europejskimi. W debacie publicznej zaczęły już pojawiać się pytania, czy podobne działania lobbystyczne odbywały się także w innych dziedzinach, np. w kwestii polityki migracyjnej.


Prezydent Andrzej DUDA o kluczowej dla Polski relacji ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Andrzej DUDA o kluczowej dla Polski relacji ze Stanami Zjednoczonymi

Gdzie żyje się najlepiej we Francji? Najnowszy ranking miast i miasteczek

Gdzie żyje się najlepiej we Francji? Najnowszy ranking miast i miasteczek

Spada zaufanie do parlamentów, partii i rządów. W większości krajów świata

Spada zaufanie do parlamentów, partii i rządów. W większości krajów świata

Didier Deschamps o pracy trenera francuskiej reprezentacji

Didier Deschamps o pracy trenera francuskiej reprezentacji

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2025