Wydanie 569 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 569 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Europa na rozdrożu. To określenie powraca w debacie publicznej jak echo, które nie cichnie od dobrych kilku lat. Każdy nowy kryzys – gospodarczy, polityczny, tożsamościowy – zdaje się kolejnym potwierdzeniem tej tezy. A jednak Europa trwa. Nieustannie redefiniuje siebie, odradza się w sporze, testuje swoje granice i możliwości.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” spoglądamy na Stary Kontynent z różnych perspektyw. Redaktor Naczelny, prof. Michał KLEIBER analizuje rolę Trójmorza – inicjatywy, która dla jednych jest egzotycznym tworem, a dla innych symbolem siły regionu, mogącego na nowo ukształtować dynamikę wewnątrz Unii, zwłaszcza w obliczu kryzysu tzw starego jądra Wspólnoty. Agaton KOZIŃSKI stawia zaś pytanie o „drugi złoty wiek Polski” – czy jesteśmy gotowi wykorzystać historyczną szansę, by stać się kluczowym graczem na europejskiej, a może i światowej scenie?

Nie wydarzy się to bez głebokiej reformy naszego, polskiego myślenia. Jan ROKITA przypomina o instynkcie państwowym, wartości, której znaczenie wydaje się niepokojąco umniejszane, Laure MANDEVILLE pisze zaś o buncie w imię zdrowego rozsądku, swoistej o społecznej niezgodzie na bezwład decyzyjny elit, które ignorują narastające problemy. Bardzo serdecznie polecam Państwu oba te, na swój sposób komplementarne, teksty. A może Europa ma jakąś szansę na odegranie silniejszej pozycji w zwarciu między Chinami a Ameryką? Oblicza współczesnych imperiów analizuje Jan ŚLIWA pytając, gdzie kończy się pragmatyzm, a zaczyna brutalna dominacja?

Europa stoi na zakręcie, lecz wciąż może obrać nową drogę. Być może to nie pierwszy i nie ostatni moment próby. Pytane o to, jaką historię o sobie opowiemy kolejnym pokoleniom, wciąż pozostaje otwarte.

Życząc inspirującej lektury i dobrego weekendu,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Michał KLEIBER
Trójmorze i inne makroregionalne porozumienia państw członkowskich wzmacniają całą Unię 

Prof. Michał KLEIBER: Trójmorze i inne makroregionalne porozumienia państw członkowskich wzmacniają całą Unię

Trójmorze to inicjatywa stworzona przez kraje dokładnie wiedzące, co chcą osiągnąć, i które chcą kształtować przyszłość UE na równi z innymi państwami. Tę obiecującą dynamikę działań Europa Zachodnia powinna zrozumieć i wspierać. Niestety, Trójmorze nadal walczy w Europie ze swego rodzaju historycznym piętnem, ponieważ fakt, że większość jego krajów wywodzi się z dawnego bloku wschodniego, wciąż chyba wpływa na jego postrzeganie przez państwa Zachodu.


Agaton KOZIŃSKI
Drugi złoty wiek Polski. Mamy szansę. Wykorzystamy ją? 

Agaton KOZIŃSKI: Drugi złoty wiek Polski. Mamy szansę. Wykorzystamy ją?

Według George’a Friedmana w ciągu najbliższych 15–20 lat nasz kraj zacznie grać pierwsze skrzypce w Europie. Będąc najważniejszym partnerem Ameryki w Europie, awansujemy w globalnej hierarchii. Gdzie będzie Polska za 50 lat? To pytanie powinno być wspólnym mianownikiem wszystkich debat w przestrzeni publicznej.


Jan ROKITA
Instynkt państwowy 

Jan ROKITA: Instynkt państwowy

Polski instynkt państwowy nakazywałby jakąś dozę narodowej solidarności wokół szefa dyplomacji, ostentacyjnie poniżanego przez władców sojuszniczego imperium. Niestety instynkt państwowy osłabł, zwłaszcza wśród wyższych warstw społecznych, napędzających ostry partyjny konflikt.


Laure MANDEVILLE
Bunt w imię zdrowego rozsądku 

Laure MANDEVILLE: Bunt w imię zdrowego rozsądku

Mamy do czynienia z rewoltą wyborców przeciwko niemocy rządzących, którzy nie dostrzegają zagrożeń, jakie niosą globalizacja, imigracja, islamizm oraz rewolucja wokizmu.


Michał KŁOSOWSKI
Amerykańska pieriestrojka 

Michał KŁOSOWSKI: Amerykańska pieriestrojka

Tak jak Michaił Gorbaczow zrestrukturyzował rosyjski system, tak prezydent Donald Trump musi okiełznać amerykański dług, przywrócić amerykański etos i szczęście zwykłym Amerykanom. Oznacza to bardzo głęboką reformę amerykańskiego systemu, będącą lustrzanym odbiciem tej, którą znamy z historii. Czy Donald Trump stanie się amerykańską wersją rosyjskiego reformatora Michaiła Gorbaczowa?


Jan ŚLIWA
Imperia dobre i złe 

Jan ŚLIWA: Imperia dobre i złe

Ocena sytuacji jest tym trudniejsza, że prawie wszyscy kłamią. I tak na przykład ci, którzy jeszcze niedawno bronili się rękami i nogami przed drażnieniem Putina, dziś stoją murem za Ukrainą i są gotowi wysłać tam wojska na linię demarkacyjną. Wojska, które Putin z pewnością ostrzela, choćby dlatego, by sprawdzić (i ośmieszyć) gotowość i spójność Zachodu. Nie wygląda to dobrze.


Papież FRANCISZEK
Europo, odnajdź siebie samą! 

Papież FRANCISZEK: Europo, odnajdź siebie samą!

Marzę o Europie w zdrowy sposób świeckiej, w której Bóg i Cezar są odrębni, ale nie przeciwstawiani sobie. O ziemi otwartej na transcendencję, gdzie wierzący mogą publicznie wyznawać swoją wiarę i proponować w społeczeństwie swój punkt widzenia.


Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ
Quo vadis, Europo? 

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Quo vadis, Europo?

O dekadencji, czyli o upadku cywilizacji europejskiej mówimy przynajmniej od 150 lat. Mamy np. analizy stanu niemieckiej kultury dokonane przez Heinricha Heinego czy szeroko komentowaną książkę Oswalda Spenglera „Zmierzch Zachodu”. Autorzy tych analiz umarli, a Europa wciąż trwa.


Prof. Marek KORNAT
Putin u władzy dzięki KGB od 25 lat 

Prof. Marek KORNAT: Putin u władzy dzięki KGB od 25 lat

Zaledwie osiem lat po upadku ZSRS do władzy w Rosji doszedł Władimir Putin, człowiek reprezentujący totalitarną instytucję.


Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 70. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Jacka CZAPUTOWICZA, prof. Zbigniewa LEWICKIEGO, Edwarda LUCASA, Michała KŁOSOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI i prof. Michała KLEIBERA.


Paulina MATYSIAK
Poczta Polska pokazuje nam, jak wygląda postępująca degradacja państwa 

Paulina MATYSIAK: Poczta Polska pokazuje nam, jak wygląda postępująca degradacja państwa

W przestrzeni publicznej mówi się o upadających usługach publicznych i wycofywaniu się państwa z prowincji do wielkich metropolii. Może to brzmieć nieprawdopodobnie, lecz Poczta Polska pokazuje nam namacalnie, jak wygląda postępująca degradacja państwa. Państwo, wycofując się, odcina od siebie własnych obywateli.


STRATEGIE


Edward LUCAS
Czas wojny, nie paplaniny 

Edward LUCAS: Czas wojny, nie paplaniny

Europejczycy mogą gadać w nieskończoność. Ich wrogowie wolą działać.


Edward LUCAS: Nowy Bank Zbrojeniowy. Pomysł szybkiego zwiększenia naszego bezpieczeństwa

Edward LUCAS
Nowy Bank Zbrojeniowy. Pomysł szybkiego zwiększenia naszego bezpieczeństwa 

Nathalie TOCCI : Wielka niepewność, wielkie zamknięcie. Jak się poruszać po sprzecznościach globalnego nieładu?

Nathalie TOCCI 
Wielka niepewność, wielkie zamknięcie. Jak się poruszać po sprzecznościach globalnego nieładu? 

Mateusz MORAWIECKI: UE potrzebuje programu „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040”

Mateusz MORAWIECKI
UE potrzebuje programu „Zaprojektowano i Wykonano w Europie 2040” 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Jacek KORONACKI
Słowo o niematerialności natury rozumnej 

Prof. Jacek KORONACKI: Słowo o niematerialności natury rozumnej

Nasza natura rozumna wykracza poza to, co materialne (nawet w sensie szerokim, arystotelesowsko-tomistycznym, nie tylko wąskim, fizykalnym). Jednocześnie, i to jest równie ważne, nasze poznanie, a zatem nasza myśl, wychodzi od tego co materialne. Poznaniu rzeczy towarzyszy jej wyobrażenie.


Kiriakos MITSOTAKIS: Arystoteles i sztuczna inteligencja

Kiriakos MITSOTAKIS
Arystoteles i sztuczna inteligencja 

Prof. Jacek KORONACKI: Transhumanizm, posthumanizm i człowiek

Prof. Jacek KORONACKI
Transhumanizm, posthumanizm i człowiek 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Andrzej NOWAK
Srebrne orły niepodległości – na tysiąclecie Królestwa Polskiego 

Prof. Andrzej NOWAK: Srebrne orły niepodległości – na tysiąclecie Królestwa Polskiego

Jaki jest sens niepodległości? Próbę odpowiedzi na to wciąż ważne pytanie przynieść może refleksja nad tym, co wydarzyło się 1000 lat temu.


Prof. Waldemar POTKAŃSKI
Wiatr rewolucji 1905 r. i jego konsekwencje z polskiej perspektywy historycznej. Refleksje w 120. rocznicę tych wydarzeń. 

Prof. Waldemar POTKAŃSKI: Wiatr rewolucji 1905 r. i jego konsekwencje z polskiej perspektywy historycznej. Refleksje w 120. rocznicę tych wydarzeń.

Nieomal niezauważalnie, przynajmniej w głównym nurcie, obchodzimy w tym roku 120. rocznicę tzw. pierwszej rewolucji rosyjskiej lub w bardziej upowszechnionej w Polsce formule – rewolucji 1905 r. Większości z nas, gdy mowa o rewolucji w Rosji, przychodzą skojarzenia z tą „drugą” z 1917 r., po której doszło do faktycznego przewrotu i upadku Cesarstwa Rosyjskiego, zastąpionego komunistyczną utopią, nazywaną od 1922 r. Związkiem Sowieckim.


Ewa HOFFMANN-PIOTROWSKA
Na początku był Mickiewicz… 

Ewa HOFFMANN-PIOTROWSKA: Na początku był Mickiewicz…

Duch i Słowo stają się najbardziej kluczowe w całej Mickiewiczowskiej wizji dramatu. Realizatora takiego przedsięwzięcia Mickiewicz wyobrażał sobie jako wewnętrznego giganta, wielkiego performera, który potrafi wpływać na kondycję wewnętrzną widzów (słuchaczy) i zmusić ich do skutecznego działania w rzeczywistości.



KSIĘGARNIA


Prof. Caroline ELKINS
Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego 

Prof. Caroline ELKINS: Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego

W ciągu nieco ponad stu lat w swym imperialnym bricolage’u Wielka Brytania pokonała drogę od osiemnastowiecznych roszczeń terytorialnych w Bengalu do panowania nad prawie jedną czwartą globu.


Ks. Jan TWARDOWSKI: Jestem człowiekiem, ale co to znaczy?

Ks. Jan TWARDOWSKI
Jestem człowiekiem, ale co to znaczy? 

Prof. Marcin KRUSZYŃSKI: Polacy w bitwie o Anglię

Prof. Marcin KRUSZYŃSKI
Polacy w bitwie o Anglię 

Olga BARBASIEWICZ: Polskę i Japonię połączył wspólny wróg – Rosja

Olga BARBASIEWICZ
Polskę i Japonię połączył wspólny wróg – Rosja 

Prof. David HARRISON: Potęga słowa

Prof. David HARRISON
Potęga słowa 


MULTILANGUAGE


Jarosław SZAREK: La última batalla de la Armia Krajowa 

Jarosław SZAREK: La última batalla de la Armia Krajowa

Karol POLEJOWSKI: Армия свободной Польши 

Karol POLEJOWSKI: Армия свободной Польши

PÉPITES


Ile będziemy żyli w Polsce? Jaka będzie średnia życia w Europie? Poznaliśmy najnowsze dane

Ile będziemy żyli w Polsce? Jaka będzie średnia życia w Europie? Poznaliśmy najnowsze dane

Jak długo będą żyli Polacy zależnie od płci? Okazuje się, że statystyczna Polka będzie żyła aż 7,5 roku dłużej niż statystyczny Polak. 


Premiery teatralne tej wiosny, na które warto zwrócić uwagę

Premiery teatralne tej wiosny, na które warto zwrócić uwagę

Jak ideologia wpływa na muzea?

Jak ideologia wpływa na muzea?

Jak sztuczna inteligencja zmienia wojnę?

Jak sztuczna inteligencja zmienia wojnę?

Czy francuskie kluby piłkarskie mogą wyjść z kryzysu?

Czy francuskie kluby piłkarskie mogą wyjść z kryzysu?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2025