Prof. Jacek HOŁÓWKA: Czy koniec zimnej wojny?
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Czy koniec zimnej wojny?

W obecnym wieku polityka przestała być motywowana ideologią. Z pozoru to dobrze, choć inaczej myślano jeszcze w poprzednim stuleciu. Wtedy komunizm i faszyzm walczyły między sobą i jednocześnie przeciw liberalnej demokracji. Stanowiska polityczne były jasno określone i dość schematyczne, ale wtedy ich rzecznicy gotowi byli jeszcze polemizować ze swymi przeciwnikami, a nie tylko z nimi walczyć.

Prof. Andrzej NOWAK: Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Koniec tzw. zimnej wojny i upadek ZSRR nie oznaczają bynajmniej zamknięcia zmagań o kulturę, o wolność, o dziedzictwo. W dającej się przewidzieć przyszłości żadnego liberalnego happy endu, żadnego końca historii nie ma i nie będzie. Nadal czeka nas twarda walka,

Michał KŁOSOWSKI: Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina

Okazać się może, że po pierwszym roku prezydentury Joe Bidena Ameryka nie będzie coraz bardziej zjednoczona, ale wręcz przeciwnie – bardziej podzielona – komentuje w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Nicolas TENZER: To już nie jest zimna wojna
Nicolas TENZER

Nicolas TENZER

To już nie jest zimna wojna

Musimy skończyć ze złudzeniem, że z obecną Rosją normalne relacje są możliwe i że istnieją takie światowe kryzysy, przy których rozwiązywaniu jej udział jest nieodzowny. W każdym z takich kryzysów – w Syrii, na Ukrainie, na Białorusi czy w walce ze światowym terrorem – rosyjski reżim jest problemem, a nie rozwiązaniem.

Tomasz KOWALIK: Szczyt NATO. Pięć kroków mocniejszego odstraszania
Tomasz KOWALIK

Tomasz KOWALIK

Szczyt NATO.
Pięć kroków mocniejszego odstraszania

Sojusz nie ma narzędzi do radzenia sobie ze wszystkimi wyzwaniami w Europie, jak choćby kryzys migracyjny. Są jednak zagrożenia, do których mogą mieć zastosowanie środki wojskowe. To zagrożenia militarne z ziemi i z powietrza, ze strony sił morskich, pocisków rakietowych, broni jądrowej, cyberataki czy taktyki hybrydowe. Nie są one jednak postrzegane przez wszystkich aliantów tak samo.