Wydanie 464 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 464 Wszystko co Najważniejsze

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika to okazja do zastanowienia się nad tym, czym jest epokowa zmiana. W końcu odkrycie wielkiego, polskiego astronoma zmieniło nie tylko ówczesną naukę ale było też zwiastunem nowej epoki w dziejach świata.

Karol WAŁACHOWSKI: Czy to Małgorzata Wassermann wprowadzi w Krakowie zmianę?
Karol WAŁACHOWSKI

Karol WAŁACHOWSKI

Czy to Małgorzata Wassermann wprowadzi w Krakowie zmianę?

Władza w Krakowie leży obecnie na ulicy. Partie polityczne były w mieście do tej pory zbyt skonfliktowane, by wystawić kandydata mogącego powalczyć o prezydenturę, a zachowanie status quo było ważniejsze od zwycięstwa. Małgorzata Wassermann ma szansę przełamać 16-letnią dominację Jacka Majchrowskiego w Krakowie i wprowadzić świeże powietrze do urzędu. Wymaga to jednak przełamania „zakonowości” swojej partii i dużego wysiłku.

Agnieszka WANTUCH: Smog. Krakowski problem od lat
Agnieszka WANTUCH

Agnieszka WANTUCH

Smog. Krakowski problem od lat

Od lat mówi się o „walce ze smogiem”. Mam wrażenie, że na mówieniu się kończy. Jak w żarcie: jak partia mówi, że weźmie, to bierze, a jak mówi, że da, to mówi…

Marcin DUMNICKI: Referendum wyrzucone do kosza. Kraków wstrzymuje budowę ścieżek rowerowych
Marcin DUMNICKI

Marcin DUMNICKI

Referendum wyrzucone do kosza.
Kraków wstrzymuje budowę ścieżek rowerowych

W 2014 roku 25 maja odbyło się w Krakowie referendum lokalne. 177 033 mieszkańców na pytanie „Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?” odpowiedziało: TAK. I co? I nic. A nawet jest gorzej, niż było – nakłady na infrastrukturę rowerową są mniejsze, niż były przed referendum. Ścieżek powstaje mniej.

Andrzej HALESIAK: Wyjdźmy z bezimiennego rozwoju Polski
Andrzej HALESIAK

Andrzej HALESIAK

Wyjdźmy z bezimiennego rozwoju Polski

Czy dalej chcemy pozycjonować się jako podwykonawca? Czy nasi świetni programiści mają pisać programy, które pod swoją marką sprzedadzą za granicą światowi potentaci? Czy też może będziemy w stanie wykorzystać polskich informatyków do tworzenia własnych, rozpoznawalnych globalnie produktów i marek?

Katarzyna KALATA, Eryk MISTEWICZ: Rozmowa o „tym kraju”
Eryk MISTEWICZKatarzyna KALATA

Eryk MISTEWICZ
Katarzyna KALATA

Rozmowa o „tym kraju”

Katarzyna KALATA: Wydaje mi się, że coś się zaczęło dziać w naszym kraju. Nie wiem, jak to się skończy. Nie wiem też, jak to nazwać. Wiem, że góra zawsze pęka od rysy. Wiem, że wszystko jakoś się odkłada, że wszystko działa, rezonuje. Wszyscy są już wkurzeni. Słyszę to wśród moich znajomych. Różnymi rzeczami są wkurzeni. Ale są wkurzeni. Ludzie są autentycznie wkurzeni. Ludzie mają dość.

Eryk MISTEWICZ: "Tu nie będzie rewolucji. Tu nie będzie zmiany"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Tu nie będzie rewolucji. Tu nie będzie zmiany"

Zmiana bez wstępowania z jakąkolwiek prośbą do obecnego systemu. Zmiana bez czekania na najmniejszą nawet zgodę. Zmiana bez ustalania trasy przemarszu, miejsca, czasu i celu. Zmiana bez tego, co w każdej chwili można rozwiązać, zakazać, przejąć. Zmiana bez partii, związku zawodowego, stowarzyszenia, kościoła, zboru, organizacji, klubu, ruchu. Zmiana bez pieniędzy z grantów na rozwój debaty publicznej.