Andrzej DUDA: Nie godzimy się na zastępowanie dialogu dyktatem siły

Nie godzimy się na zastępowanie dialogu dyktatem siły

Photo of Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Siedemdziesiąt osiem lat temu tu, w Polsce, rozpoczął się najstraszliwszy, najbardziej krwawy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wojna totalna, która objęła niemal cały glob ziemski. Wojna, która według niektórych szacunków pochłonęła blisko 80 milionów istnień ludzkich – pisze Andrzej DUDA

.Kiedy 1 września nad ranem trwał już terrorystyczny atak niemieckiego lotnictwa na ludność cywilną Wielunia, pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Załoga tej placówki, dowodzona przez majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego, okazała wówczas prawdziwy żołnierski kunszt. To, co nieprzyjaciel zaplanował jako element wojny błyskawicznej, stało się dla niego sześciodniowym, okupionym wieloma ofiarami oblężeniem.

Obrona Westerplatte na wieczne czasy zapisała się w kronikach chwały polskiego oręża. To pierwsze starcie wojsk III Rzeszy i Rzeczypospolitej w sposób niezwykle jasny ujawniło intencje, ideały i wartości obu walczących stron. Polski duch wolności, heroiczny patriotyzm, a także rycerski etos poszanowania prawa wojennego i prawa narodów zderzyły się z nazistowską ideologią nienawiści, z kultem przemocy i pogardą dla wszelkich norm etycznych.

Zbrodnia wieluńska i podstępny atak na Westerplatte były zapowiedzią setek zbrodni wojennych, których dopuścili się później niemieccy agresorzy. Po Wieluniu, Westerplatte i Tczewie, po Auschwitz, Treblince i Stutthofie, po Palmirach i zagładzie Warszawy nic nie było już takie, jak dawniej. Przytłaczający ogrom zniszczeń i ofiar poniesionych przez nasz naród odczuwamy do dzisiaj.

Prawie pięć lat w nieustannym lęku, poniżeniu i niedostatku, wśród kul, bomb i pożarów, wśród grabieży, masowych aresztowań i egzekucji, w żałobie po straconych najbliższych oraz po zaginionych i poległych obrońcach naszej Ojczyzny – to tragedia, która zaciążyła na losie kolejnych pokoleń Polaków.

Nie znając prawdziwej historii tamtej strasznej wojny, nie wiedząc o cierpieniach i stratach, które dotknęły wówczas niemal każdą polską rodzinę, nie można zrozumieć Polski współczesnej.

Również dlatego wolna i suwerenna Rzeczpospolita Polska, członek Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, jest i pozostanie obrońcą nie tylko własnej wolności i własnych granic, ale też pokoju oraz stabilnej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Jako naród o ponadtysiącletniej historii i kulturze, dumny ze swoich tradycji wolności i solidarności, jednoznacznie potępiamy wszelkie formy agresji i bezprawia. Pamiętając o ofierze życia złożonej przez naszych bohaterów, stajemy w jednym szeregu z narodami, które stanowczo przeciwstawiają się terroryzmowi i nieuprawnionym atakom na terytorialną integralność suwerennych państw. Nie godzimy się na zastępowanie dialogu dyktatem siły.

Czynimy to wzmacniając nasze państwo oraz polską armię, ponieważ to w nich upatrujemy pierwszych i najważniejszych gwarancji naszej wolności i bezpieczeństwa. Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dumą myślę o umiejętnościach i oddaniu żołnierzy, którzy pełnią dzisiaj honorową wartę u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte oraz przy innych monumentach upamiętniających czyn zbrojny naszej armii w roku 1939. Jestem przekonany, że są i będą godnymi następcami żołnierzy Września, wiernymi kontynuatorami ich tradycji.

Cześć poległym! Wieczna chwała bohaterskim obrońcom Ojczyzny!

Andrzej Duda
List Prezydenta RP do uczestników obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 września 2017