Anna BIAŁOSZEWSKA: "Moja Warszawa (6): Majówka na Czerniakowie""

TSF Jazz Radio

"Moja Warszawa (6)

Anna BIAŁOSZEWSKA

Prawniczka. Zakochana w lotnictwie i Warszawie.

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty autora

A skoro nadciągnął ku nam długi weekend majowy, zapraszam Was na spacer po Czerniakowie, właściwie jego jednej okolicy, położonej na tyłach Centrum Warszawy – zwało się to kiedyś Parkiem Kultury. Rozciąga się on od Teatru Buffo i potem skarpą w dół, aż do płyty Czerniakowskiej nad Wisłą. Ta zieloność Czerniakowa, a mamy przecież niedaleko i Łazienki, przyciąga wielu Warszawiaków i przyjezdnych, którzy chętnie wybierają tę dzielnicę do zamieszkania albo do relaksu w wolnym czasie świątecznym.

Warto zatem wyruszyć na zaplecze Placu Trzech Krzyży, skąd wychodzi się na tarasy wiodące w dół, albo zejść którąś ze stromych alejek (fantastycznie zimą zjeżdżało się tędy na sankach). Za żywopłotem czai się pamiątka czynu społecznego młodzieży, która pomagała sadzić drzewa w Parku wzdłuż alei zwanej kiedyś dla uczczenia tej akcji Aleją Przyjaźni. Stamtąd można skierować się nad Wisłę. Bystry obserwator wypatrzy ławeczkę, na której siedzi Jan Nowak Jeziorański – pamiątka po tym jak zamieszkał właśnie tutaj, na Czerniakowie po swoim powrocie z emigracji.

A jeśli pójdziemy Aleją Przyjaźni, koło dawnego kina letniego Jutrzenka, obecnie rolkowiska, wyjdziemy przy liceum Baczyńskiego, którego ściany noszą ślady ostrzału niemieckiego z czasu Powstania Warszawskiego. Na tyłach “Baczyńskiego” znajduje się liceum Batorego – liceum do którego uczęszczali Zośka, Alek, Rudy a także Anoda i wielu wielu innych… Pod górę można iść ulicą Górnośląską, która od dawnych czasów niewiele się zmieniła architektonicznie – tylko drzewa ze starej fotografii urosły – albo przejść ulicą Profesorską, kryjącą się pośród willi Kolonii, zamieszkiwanej przez profesorów Politechniki Warszawskiej. Pod numerem 6, gdzie przez wiele lat mieściło się ognisko muzyczne, właśnie trwa remont, który mam nadzieję, przywróci świetność kamienicy.

Gdy później przejdziemy kładką nad ulicą Górnośląską parkiem można dojść do osiedla domków fińskich i potem dalej Agrykolą aż do… ale sami zobaczycie, jeśli wybierzecie się na majówkowy długi spacer.

Anna Białoszewska

 

DSC_0278

DSC_0281

DSC_0282

DSC_0285

DSC_0291

DSC_0294

DSC_0300

DSC_0303_1

DSC_0308

DSC_0462_1

DSC_0633

DSC_0657_1

DSC_0658_1

DSC_0660

DSC_0662

DSC_0664_1

DSC_0670

DSC_0665_1

DSC_0667

DSC_0672_1

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam