Prof. Krzysztof SZCZERSKI
ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie
Zdaniem Jana Pawła II wspólnotę świata można budować w oparciu o trzy filary: prawa i godność każdego człowieka, wolność będącą konstruktem moralnym oraz solidarność. Analizując w obecnych czasach przesłanie Karola Wojtyły dla świata, można dojść do gorzkich wniosków. Trudno bowiem nie zauważyć, że choć od jego głoszenia upłynęło kilkadziesiąt lat, świat wcale nie rozwinął się w kierunku, który papież wówczas wskazywał. To nie powinno nas jednak zniechęcać. Jan Paweł II wzywał do odwagi i nadziei ponad przeciwnościami.
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego
Istotne jest to, aby pokazać, jak wiele spraw jest dziś wspólnym interesem Polski i Litwy. Kwestie bezpieczeństwa, które nas bezpośrednio wiążą. Działania wschodniej flanki NATO, obecność wojsk natowskich w naszych krajach i perspektywy najbliższego szczytu NATO, który musi potwierdzić i rozwinąć decyzje szczytu warszawskiego, dotyczące obecności wojsk NATO w tej części Europy.
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
Złe ideologie i populizm niszczą dziś Europę
Europa potrzebuje dziś realistycznej, wolnej od uproszczeń i stereotypów diagnozy jej problemów oraz efektywnych narzędzi ich rozwiązania. Złe ideologie i populizm – każde z tych zjawisk dotyka także dziś politykę europejską, zniekształcając obraz rzeczywistości i skłaniając decydentów ku błędnym rozwiązaniom.
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
Geopolityka w świecie fundamentalnej nieprzewidywalności
Wyzwania związane z odrodzeniem geopolityki stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Aby im sprostać, musimy pozostać prawdziwą wspólnotą zbudowaną na fundamencie prawa i wspólnych wartości.