Prof. Massimo PIGLIUCCI

Filozof, genetyk, biolog. Profesor filozofii na CUNY-City College de New York. Kluczowy filozof współczesny zajmujący się stoicyzmem. Redaktor naczelny Philosophy & Theory in Biology. Autor m.in.: Philosophy of Pseudoscience: Reconsidering the Demarcation Problem, Nonsense on Stilts: How to Tell Science from Bunk.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Prof. Massimo PIGLIUCCI: Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka, aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Prof. Massimo PIGLIUCCI

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka, aby żyć!

Inżynierowie Facebooka dodali przycisk „wrr”, ponieważ zdali sobie sprawę, że ludzi znacznie częściej przyciągają posty, które ich złoszczą. Tymczasem złość dla stoika jest kwintesencją niezdrowej emocji, osłabiającą nasz charakter.

Prof. Massimo PIGLIUCCI: Czym jest „dobre życie”?
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Prof. Massimo PIGLIUCCI

Czym jest „dobre życie”?

Cnoty kardynalne stanowią swoisty kompas moralny, którym kierujemy się przed podjęciem każdej akcji. Występują cztery cnoty kardynalne: roztropność, a więc rozumienie, co jest dobre, a co nie; męstwo, w rozumieniu odwagi moralnej; sprawiedliwość, czyli uczciwość wobec innych i szacunek dla nich; oraz umiarkowanie, więc działanie we właściwym zakresie, zarówno nie za dużo, jak i nie za mało.

Prof. Massimo PIGLIUCCI: Stoicyzm, czyli jak nie zwariować w świecie dzisiejszej polityki
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Prof. Massimo PIGLIUCCI

Stoicyzm, czyli jak nie zwariować w świecie dzisiejszej polityki

Czy we współczesnym procesie politycznym stoicyzm może być pomocny? Owszem, i to aż w pięciu aspektach. Niech będzie to vademecum, jeżeli dojdzie do sytuacji, w której będziesz musiał zareagować na jakąkolwiek polityczną dyskusję lub krytyczną sytuację.