Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Szopen w ogrodzie

Niezwykle popularny, letni muzyczny festiwal na świeżym powietrzu, znany jako „Chopin au Jardin du Luxembourg”, zmienia miejsce i zamiast w Ogrodach Luksemburskich w tym roku odbywa się w parku Parc Montsouris pod nazwą „Chopin au Jardin”, czyli „Szopen w Ogrodzie”. Nie zmienia się natomiast jego formuła: koncerty są darmowe i odbywają się w każdą niedzielę od połowy czerwca do połowy lipca. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2010 roku i była uczczeniem 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. „Szopen w Ogrodzie” współorganizowany jest m.in. przez Instytut Polski w Paryżu.

Chopin au Jardin  Parc Montsouris. Metro: Porte d’Orléans. Koncerty odbędą się 2 i 9 lipca 2017

2. David Hockney

Angielski malarz i fotograf, mistrz w ukazywaniu zwyczajnych tematów z niezwykłym realizmem, David Hockney obchodzi w tym roku 80. urodziny. Z tej okazji paryskie Centrum Pompidou we współpracy z Tate Britain w Londynie oraz Metropolitan Museum w Nowym Jorku prezentuje najbardziej kompletną retrospektywę poświęconą jego twórczości. Wystawę otwiera zbiór wczesnych dzieł artysty, przedstawiających jego rodzinne miasto Bradford. W 1964 roku Hockney odkrył Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Ponad dekadę później przeprowadził się do Los Angeles. Ostre kalifornijskie światło, a także estetyka tego miejsca miały ogromny wpływ na jego styl. Wystawa przedstawiająca około 170 prac artysty zwraca szczególną uwagę na jego zainteresowanie narzędziami technicznej reprodukcji i nowoczesnego tworzenia obrazu.

David Hockney. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 23 października 2017

3. Tour de France

Jedną z największych atrakcji lipca w Paryżu jest zakończenie wyścigu kolarskiego Tour de France na Polach Elizejskich. Sam wyścig jest wielkim świętem Francji. Poza emocjami sportowymi nadaje jej lokalny koloryt. Dla wielu miasteczek przejazd peletonu jest najważniejszym wydarzeniem roku. A gdy kolarze przejadą 3540 km w ciągu trzech tygodni, „najważniejszy wyścig kolarski świata” ma swoje zakończenie na „najpiękniejszej alei świata”. W tym roku w Tour de France startuje kilku Polaków, m.in Michał Kwiatkowski, Maciej Bodnar oraz Rafał Majka. Czy Majce uda się ponownie zdobyć koszulkę dla najlepszego górala?

Tour de France. Ostatni etap. Pola Elizejskie. 23 lipca 2017

4. Balenciaga i czerń

W salach Muzeum Bourdelle’a, poświęconego twórczości francuskiego rzeźbiarza Antoine’a Bourdelle’a, pomiędzy jego monumentalnymi rzeźbami można obecnie podziwiać 70 strojów hiszpańskiego projektanta Cristóbala Balenciagi (1895 – 1972). Większość z nich jest w kolorze czarnym, kontrastującym z jasnym otoczeniem. Dla Balenciagi czerń była czymś więcej niż tylko kolorem. Widział w niej żywą materię, czasem kryjącą, czasem przezroczystą, matową lub błyszczącą. Inspirowane ludową i tradycyjną Hiszpanią XIX wieku garnitury, marynarki, peleryny, sukienki podzielone są na sekcje tematyczne, np. „czerń i światło” czy „czerń i kolory”. Dzięki tej wystawie odkryjemy, w jaki sposób projektant używał koronek, haftowanych motywów, satynowych wstążek, jedwabi i aksamitów, tworząc piękne ponadczasowe kreacje.

BALENCIAGA, L’OEUVRE AU NOIR. Musée Bourdelle. 18, rue Antoine Bourdelle, 75015 Paris. Metro: Montparnasse. Wystawa czynna do 16 lipca 2017

5. Festiwal Django Reinhardt

Django Reinhardt uznawany jest za jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych wszech czasów. Dlatego tym bardziej niewiarygodny jest fakt, że podczas grania używał tylko wskazującego i środkowego palca lewej ręki. Gdy Reinhard miał 18 lat, doznał rozległych oparzeń w pożarze. Po wypadku, chociaż lekarze mówili, że już nigdy nie zagra na gitarze, opracował nową technikę grania, dzięki której nie potrzebował wszystkich palców lewej ręki. Szybko stał się międzynarodową gwiazdą jazzu i do dziś inspiruje gitarzystów. Francuski artysta cygańskiego pochodzenia, urodzony w Belgii, doczekał się w tym roku filmu biograficznego. Natomiast pod Paryżem, w Samois-sur-Seine oraz w Fontainebleau, gdzie artysta zmarł, po raz 38. odbędzie się coroczny festiwal poświęcony artyście.

38ème édition du Festival Django Reinhardt. Samois-sur-Seine. 1 lipca 2017. Parc du Château de Fontainebleau. Od 6 do 9 lipca 2017

6. IMAGINE van Gogh

Po raz pierwszy la Grande Halle de la Villette zdecydowała się na tak ambitny projekt. Jego celem jest zanurzenie widza w świat Vincenta van Gogha przy użyciu technologii. Na 2000 m kw. na ogromnych rozmiarów płótnach podziwiać można rozgwieżdżone niebo, słoneczniki, irysy czy pola pszenicy, które artysta utrwalił. Aby jeszcze bardziej spotęgować odbiór około 900 przenikających się obrazów i rysunków, w tle słychać muzykę m.in. Mozarta czy Bacha. Czy w ten sposób łatwiej można się przenieść do świata artysty i poczuć emocje, jakie towarzyszyły malarzowi, gdy je tworzył? Aby się o tym przekonać, należy się wybrać do la Villette.

IMAGINE VAN GOGH Une exposition immersive. Grande Halle de La Villette. 211 Avenue Jean Jaurès, Paris 75019. Metro: Porte de la Villette. Wystawa czynna do 10 września 2017

7. Lody w Paryżu

Lody na bazie zielonej japońskiej herbaty hojicha, mieszanka tasmańskiego miodu leatherwood z nepalskim pieprzem timut czy sorbet z czarnych czereśni pochodzących z Bazylei. To trendy na lato 2017. A spróbować ich można w lodziarni Une Glace à Paris. Po latach spędzonych na pracy dla różnych szefów kuchni I restauratorów Emmanuel Ryon, były mistrz świata w cukiernictwie, wraz ze swoim przyjacielem Olivierem Ménardem, cukiernikiem, który pracował m.in. dla Pierre Hermé czy w domu towarowym Harrods w Londynie, postanowili połączyć siły i otworzyli lodziarnię. Dwa uzupełniające się talenty, które połączyła miłość do lodów. Chociaż lodziarnia działa dopiero od 2015 roku, już zdobyła renomę i jest regularnie wymieniana wśród 10 najlepszych lodziarni Paryża.

Une Glace à Paris. 15, rue Sainte-Croix-de-la-Bretonnerie, Paris 75004. Metro: Hôtel de Ville, Saint-Paul

8. Lato w mieście w olimpijskich barwach

Już 13 września okaże się, czy Paryż zostanie gospodarzem igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Tymczasem mnożą się imprezy mające na celu popularyzację paryskiej kandydatury. W wielu miejscach lato w Paryżu upłynie pod znakiem „Paris 2024”. Na przykład Paris Plages. Już od 8 lipca paryżanie, którzy zostali w mieście, a także turyści odwiedzający w tym okresie stolicę Francji będą mogli przyjść na nabrzeża Sekwany i korzystać z lata w mieście w olimpijskich barwach. Czekać na nich będą 352 leżaki, a cień będą zapewniać 52 palmy. Dla ceniących aktywność fizyczną wydzielona będzie bieżnia. A tuż obok, przed Hôtel de Ville, będzie można śledzić na telebimach mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, a także obejrzeć wystawę poświęconą igrzyskom olimpijskim.

Paris Plages. Od 8 lipca do 3 września 2017. Metro: Hôtel de Ville

9. Pissarro w Eragny

W 1884 roku Camille Pissarro w wieku 54 lat zamieszkał w miejscowości Eragny niedaleko Paryża. Dom, w którym spędził resztę życia, kupił dzięki pieniądzom pożyczonym od Claude’a Moneta. Obrazy, które powstały w ostatnim okresie życia malarza (1884 – 1903), są najmniej znane w całej jego karierze. Zebrane z rodzinnych archiwów, zbiorów muzeów oraz prywatnych kolekcji z całego świata można obecnie podziwiać w muzeum w Ogrodach Luksemburskich. Jest to także pierwsza od 35 lat duża wystawa we Francji poświęcona artyście.

Musée du Luxembourg. 19, rue de Vaugirard, 75006 Paris. Metro: Saint-Sulpice. Wystawa czynna do 6 lipca 2017

10. 14 lipca

W tym roku 14 lipca wypada w piątek, ale jego obchody zaczną się w niektórych miejscach już dzień wcześniej. Paryż zacznie świętowanie od defilady wojskowej na Polach Elizejskich. Gościem specjalnym będzie Donald Trump, który przyjął zaproszenie od prezydenta Macrona. Wieczorem z kolei będzie można się wybrać do jednej z remiz strażackich na coroczny bal. A o godzinie 23.00 odbędzie się 35-minutowy, tradycyjny już pokaz sztucznych ogni przy wieży Eiffla, transmitowany przez francuską telewizję. W tym roku tematem przewodnim będzie oczywiście „Paryż i Igrzyska Olimpijskie”.

14 lipca. Wieża Eiffla

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 czerwca 2017