Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2017
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. „Junzō Sakakura, architektura dla człowieka”
W czerwcu miłośnicy architektury będą mogli się wybrać do Centrum Kultury Japońskiej znajdującego się nieopodal wieży Eiffla. Odbywa się tam wystawa jednego ze spadkobierców Le Corbusiera, Junzō Sakakury (1901-1969). To właśnie on był propagatorem modernizmu w Japonii XX wieku. „Junzō Sakakura, architektura dla człowieka” skupia się przede wszystkim na relacji Le Corbusiera i jego japońskiego ucznia, ukazując również wymianę idei między Francją a Japonią w kwestii architektury.
„Junzō Sakakura, une architecture pour l’homme”
La Maison de la culture du Japon
101Bis Quai Branly, 75015 Paris
Metro: Bir Hakeim
Wystawa czynna do 8 lipca 2017
2. Shakespeare and Company
„Shakespeare and Company” to miejsce kultowe i jedna z najbardziej znanych księgarni na całym świecie. Sklep został otwarty w 1919 roku niedaleko Odeonu, gdzie funkcjonował aż do 1941 roku, zmieniając lokalizację dwa razy. Między I a II wojną światową miejsce to było uważane za centrum kultury anglo-amerykańskiej w Paryżu. Bywali tu Ernest Hemingway, Gertruda Stein czy James Joyce. Podobno księgarnia została zamknięta w 1941 roku po tym, jak jego założycielka odmówiła sprzedaży ostatniego egzemplarza „Finneganów tren” niemieckiemu oficerowi. Od 1951 roku księgarnia mieści się w pobliżu katedry Notre Dame, a jej duch ciągle pozostaje niezmienny.
„Shakespeare and Company”
37 rue de la Bûcherie, 75005 Paris
Metro: Saint Michel Notre Dame
3. Najstarsze drzewo Paryża
Tuż obok księgarni „Shakespeare and Company” znajduje się niepozorny skwerek, na którym można podziwiać najstarsze drzewo Paryża. Jest to robinia, która została posadzona w 1601 roku. Roślinę tę przywiózł z Ameryki botanik Jean Robin, który pracował dla króla Henryka IV Burbona. 400-letnie drzewo jest już trochę zmęczone i musi podtrzymywać je ogromna betonowa konstrukcja. O 15-metrową robinię dba także regularnie grupa ogrodników, dzięki którym jest nadal w formie, mimo podeszłego wieku.
Square René Viviani
25 Quai de Montebello, 75005 Paris
Metro: Saint Michel Notre Dame
4. Śniadanie na trawie
Niecałe pół godziny drogi podmiejską kolejką z dzielnicy La Defense trwa podróż do Chatou, malowniczego miasteczka, a także do jego słynnej Wyspy Impresjonistów. To właśnie tutaj nad brzegami Sekwany malowali swoje obrazy Claude Monet, Camille Pissarro czy Auguste Renoir. Na wyspie powstał np. obraz Renoira „Śniadanie wioślarzy”. Restauracja „Fournaise”, w której spotykała się ówczesna śmietanka towarzyska i w której owo śniadanie było spożywane, działa nadal. Jednak nie jesteśmy obligowani w niej konsumować. Śniadanie możemy zjeść na przykład na trawie tej pięknej i inspirującej wyspy.
Île des Impressionnistes
78400 Chatou
Kolejka RER A: Chatou — Croissy
5. 125 lat National Geographic
Od ponad wieku każdego miesiąca publikowane są w nim zapierające dech w piersiach zdjęcia pochodzące w różnych zakątków świata. Najbardziej znane pismo podróżnicze świętuje w tym roku 125 lat. Publikowane jest w 33 krajach świata. We Francji pierwszy numer pojawił się w 1999 roku. Z tej okazji Narodowe Muzeum Historii Naturalnej wystawia około setki najlepszych zdjęć, które zostały opublikowane na łamach National Geographic. Żaden z zakątków ziemi nie został pominięty: na wystawie znajdziemy ujęcia od białych pejzaży Himalajów aż do misternych konstrukcji Inków.
La légende National Geographic
Muséum national d’Histoire Naturelle
57 rue Cuvier, 75005 Paris
Metro: Gare d’Austerlitz
Wystawa czynna do 18 września 2017
6. La REcyclerie
Bar, restauracja, ogródek warzywny, kącik majsterkowania i zagroda z kurami. Do tego codziennie zajęcia mające na celu uczyć ludzi, jak lepiej konsumować i żyć. To wszystko znajduje się w jednym miejscu i nazywa się „La REcyclerie”. I tak jak wskazuje nazwa, wszystko się tu kręci wokół recyklingu. Ten oryginalny koncept powstał kilka lat temu i znajduje się w opuszczonej stacji kolejowej. Jest to idealne miejsce, aby coś zjeść i odpocząć od zgiełku miasta w ogródku znajdującym się wzdłuż torów, przy okazji doglądając rosnącej sałaty albo kalafiora. Menu zmienia się co tydzień i co najmniej połowa pozycji to dania wegetariańskie. A resztkami jedzenia karmione są kury.
La REcyclerie
83 Boulevard Ornano, 75018 Paris
Metro: Porte de Clignancourt
7. Świat według Topora
W kwietniu minęło 20 lat od śmierci Rolanda Topora, francuskiego artysty polskiego pochodzenia. Jest on autorem niezliczonych humorystycznych rysunków, ilustracji dla prasy i wydawnictw, plakatów czy filmów animowanych. Topor był wszechstronnym i niekonwencjonalnym twórcą. Pisał także powieści, opowiadania, sztuki teatralne, piosenki i scenariusze filmowe. Jego powieść „Chimeryczny lokator” została zaadaptowana w kinie przez Romana Polańskiego, który nakręcił „Lokatora”. Współpracował także ze słynnym francuskim satyrycznym miesięcznikiem „Hara-Kiri”.
Z okazji okrągłej rocznicy śmierci Topora można prześledzić w Bibliotece Narodowej Francji całą jego barwną karierę, oglądając m.in. 300 plakatów jego autorstwa. Topor pochowany jest w Paryżu na cmentarzu Montparnasse.
Le monde selon Topor
Bibliothèque nationale de France
Face au 25 rue Émile Durkheim, 75013 Paris
Metro: Quai de la gare
Wystawa czynna do 16 lipca 2017
8. Tajemnice biżuterii
Może być dyskretna lub ostentacyjna, a także mieć swoją symbolikę. Mówi też wiele o tożsamości osoby, która ją nosi. Biżuteria może fascynować lub odpychać. Tak jak mitologiczna Meduza, najmłodsza z trzech gorgon, której wzrok zamieniał w kamień każdego, kogo napotkał. Czy biżuteria musi mieć wielką wartość, aby móc ją nazwać biżuterią? Co mówi o naszym stosunku do ciała? Czy może on odgrywać kluczową rolę w zrozumieniu cywilizacji, kultury? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi można szukać na najnowszej wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej Paryża wśród wystawionych tam ponad 400 klejnotów.
Medusa — Bijoux et tabous
Musée d’art moderne de la Ville de Paris
11 Avenue du Président Wilson, 75116 Paris
Metro: Alma-Marceau
Wystawa czynna do 5 listopada 2017
9. Fête de la Musique
W pierwszy dzień lata i najdłuższy dzień w roku we Francji od ponad trzech dekad świętuje się muzykę. W tym dniu grają na ulicach nie tylko zawodowi muzycy. Fête de la Musique, czyli Święto Muzyki, czyta się tak samo jak „Faites de la musique”, czyli „Róbcie muzykę”. Dlatego też każdy, kto ma ochotę, może wyjść przed swój dom i zagrać na czymkolwiek. Celem jest dobra zabawa. Tego dnia wiele miejsc jest otwartych do późna, a w dużych miastach część ulic wyłączona jest z ruchu drogowego, aby zrobić miejsce dla zorganizowanych lub zaimprowizowanych scen.
Fête de la Musique, 21 czerwca
10. Rejs po Sekwanie
Co zrobić, jak się ma mało czasu w Paryżu, a chce się zobaczyć jak najwięcej? Najlepiej wybrać się na wycieczkę jednym z wielu statków oferujących godzinne rejsy. I chociaż można się na nie wybrać przez cały rok, to właśnie teraz, w te cieplejsze miesiące, jest najprzyjemniej. Oprócz najsłynniejszych miejsc turystycznych Paryża, takich jak Notre Dame, wieża Eiffla, Luwr czy Muzeum d’Orsay, statek przepływa na przykład pod mostem Tournelle, na którym znajduje się pomnik św. Genowefy, patronki Paryża, czy przed najwęższym budynkiem stolicy.
Vedettes du Pont Neuf
1 Square du Vert Galant, 75001 Paris
Metro: Pont Neuf
Chiara Ferraris