Podcasty Najważniejsze. Marcin JAKUBOWSKI: "POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego" Podcasty Najważniejsze. Marcin JAKUBOWSKI: "POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego"

"POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego"

Marcin JAKUBOWSKI

Fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zamujący się badaniami nad syntezą termojądrową. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, doktoryzował na Uniwersytecie w Bochum prowadząc jednocześnie badania w Forschungszentrum Jülich. Pracował w kilku największych ośrodkach zajmujących się badaniami nad syntezą termojądrową, m.in. w General Atomics w San Diego i National Institute for Fusion Science w Japonii, gdzie wielokrotnie był profesorem wizytującym. Na Twitterze zainicjował stream #PięknoNauki.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

W osiemnastym odcinku Podcastów Wszystko co Najważniejsze Marcin JAKUBOWSKI: “POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego”

Marcin JAKUBOWSKI to fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zamujący się badaniami nad syntezą termojądrową. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, doktoryzował się na Uniwersytecie w Bochum prowadząc jednocześnie badania w Forschungszentrum Jülich. Pracował w kilku największych ośrodkach zajmujących się badaniami nad syntezą termojądrową, m.in. w General Atomics w San Diego i National Institute for Fusion Science w Japonii, gdzie wielokrotnie był profesorem wizytującym. Na Twitterze zainicjował stream #PięknoNauki.

W artykule na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze: “Siedzę w samolocie na trasie Berlin – Boston. Lecę na sympozjum poświęcone ITERowi, jednemu z największych wyzwań ludzkości, eksperymentowi, który pozwoli nam, tu na Ziemi, ujarzmić energię gwiazd. Badania, które zapoczątkowano w latach 50. ubiegłego stulecia, doprowadzą około 2050 do powstania pierwszej elektrowni, która energię będzie uzyskiwała w reaktorach termojądrowych. Ja skończę wtedy 75 lat, wielu moich kolegów i znakomitych poprzedników nie będzie już wtedy żyło. Stulecie, tyle trwa wdrożenie tak szalonej wizji, jak uzyskiwanie energii tak jak robią to gwiazdy.”.

Zapraszamy do odsłuchania osiemnastego odcinka Podcastów Wszystko co Najważniejsze. Czyta Mateusz MLECZKO.

Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 lipca 2020

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam