OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Śladami wielkich Polaków
.Paryż od zawsze znany był jako jedno z czołowych europejskich centrów kultury i sztuki. Z tego tytułu przyciągał i nadal przyciąga artystów z różnych zakątków świata. Na przestrzeni wieków do stolicy Heksagony dotarło również, ze względów kulturalnych lub politycznych, wielu znamienitych Polaków, których śladami będzie można podążyć od 12 maja dzięki spacerom organizowanym przez Instytut Polski w Paryżu. Tegoroczna, czwarta edycja spacerów pozwoli poznać m.in. Paryż Cypriana Kamila Norwida, Rozalii Lubomirskiej i Krzysztofa Kieślowskiego. W programie przewidziane są też spacery w dzielnicy Montparnasse i Marais oraz wizyta w Instytucie Literackim w podparyskim Maisons-Laffitte.
„Balades guidées sur les traces des Polonais à Paris” od 1 maja do 1 lipca, więcej informacji na: [LINK] – zapisy na spacery obowiązkowe.
2. W maju wszyscy do opery!
.Opera, gatunek będący syntezą wszystkich sztuk – muzyki, śpiewu, tańca i aktorstwa – zajmuje we Francji miejsce szczególne. Potwierdza to odbywające się już od dwunastu lat wydarzenie kulturalne znane pod nazwą „Tous à l’opéra!”, które ma na celu przybliżyć liryczny świat opery jak największej liczbie osób, a amatorom dać możliwość poznania go z innej perspektywy. W tegorocznej edycji, zaplanowanej na 4 – 6 maja pod patronatem Aurélie Dupont, byłej primabaleriny baletu Opery Paryskiej, a obecnej dyrektor tego zespołu, uczestniczyć będzie 25 czołowych francuskich oper, które na czas wydarzenia otworzą bezpłatnie swoje drzwi, proponując bezprecedensowe atrakcje. W regionie paryskim w manifestacji uczestniczyć będzie m.in. Opera Garnier, która proponuje zwiedzanie zabytkowego gmachu, obejrzenie otwartej próby baletu, uczestniczenie w lekcji tańca dla najmłodszych czy też przeobrażenie się w jedną z postaci oper dzięki kostiumowemu atelier.
„Tous à l’opéra” 4 – 6 maja 2018 w 25 operach w całej Francji
3. Guernica bez Guerniki
.Z okazji 80. rocznicy powstania „Guerniki” Narodowe Muzeum Picassa w Paryżu przygotowało wystawę poświęconą prawdopodobnie najsłynniejszemu obrazowi malarza. „Guernica” jest hołdem, jaki Picasso złożył baskijskiemu miasteczku, które zostało zbombardowane w bestialski sposób 26 kwietnia 1937 roku. Wystawa, choć w pełni skoncentrowana wokół „Guerniki”, odbywa się bez niej, gdyż obraz ze względów bezpieczeństwa nie może opuszczać madryckiego Muzeum Królowej Zofii, w którym znajduje się od 1992 roku. Konserwatorzy z Muzeum Picassa proponują przyjrzeć się dziełu przez pryzmat licznych szkiców i interpretacji, które pozwolą na lepsze zrozumienie tragizmu minionych wydarzeń odmalowanego przez Picassa na monumentalnym płótnie.
„Guernica” do 29 lipca, Musée Picasso Paris, 5 rue de Thorigny, Paryż 3ème
4. UAM – une aventure moderne. O modernistycznej rewolucji we Francji
.W 1929 roku Robert Mallet-Stevens założył Union des Artistes Modernes znane jako UAM. Zrzeszenie Artystów Modernistycznych powstało w reakcji na styl art déco, który zdominował artystyczną scenę Europy od początków XX wieku do końca lat 20. Twórcy tacy jak Fernand Léger, Sonia Delaunay, Eileen Gray, Charlotte Perriand, Le Corbusier, Jean Prouvé i inni pragnęli odrodzenia i zrewaloryzowania sztuk dekoracyjnych poprzez nadanie pierwszeństwu funkcji, strukturze oraz nowym technikom, by szły z duchem czasu. Od 30 maja dzięki retrospektywie zorganizowanej przez Centrum Georges Pompidou będziemy mogli prześledzić dzieje UAM, dzięki któremu Paryż po raz kolejny potwierdził swoją pozycję światowej stolicy awangardy.
„UAM – une aventure moderne” od 30 maja do 27 sierpnia 2018 w Centre Georges Pompidou, Place Georges Pompidou, Paryż 4ème
5. Eugène Delacroix – esencja romantyzmu
.Eugène Delacroix był sztandarowym malarzem francuskiego romantyzmu. Jego twórczość wyznaczyła niejako koniec klasycyzmu i dała podwaliny dla impresjonizmu. Do 23 lipca w dwóch paryskich muzeach, w Luwrze oraz w Muzeum Eugène’a Delacroix, można obejrzeć wystawy zorganizowane w hołdzie malarzowi, który stawiając na kolor, ożywił XIX-wieczne malarstwo. Luwr, poprzez imponującą liczbę 180 dzieł, pozwala prześledzić trzy główne etapy twórczości malarza, a wystawa „Une lutte moderne, de Delacroix à nos jours” w Muzeum Eugène’a Delacroix koncentruje się wokół trzech wielkich malowideł z Chapelle des Saints-Anges w Saint Sulpice: „Walki Jakuba z aniołem”, „Wypędzenia Heliodora ze świątyni” oraz „Świętego Michała pokonującego szatana”.
„Delacroix (1798 – 1863)” Hall Napoleon, Musée du Louvre, Rue de Rivoli, Paris 1er; „Une lutte moderne, de Delacroix à nos jours” w Musée Eugène Delacroix, 6 rue de Furstenberg, Paris 6ème; obie wystawy czynne do 23 lipca 2018
6. Roland Garros, czyli trzy tygodnie tenisowego szaleństwa
.Na przełomie maja i czerwca francuska stolica wibruje w rytm turnieju French Open, pierwszego z czterech wielkoszlemowych turniejów tenisa ziemnego, powszechnie znanego dziś pod nazwą Roland Garros. Mistrzostwa Francji w tenisie ziemnym, których historia sięga 1891 roku, a które od 1925 roku cieszą się statusem mistrzostw międzynarodowych, są jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń sportowych i towarzyskich na wiosnę w Paryżu.
Początek turnieju już 21 maja, a na odpowiedź, komu w tym roku dopisze szczęście na kortach z czerwonej mączki, trzeba będzie poczekać do 10 czerwca.
French Open, Roland Garros, 21 maja – 10 czerwca 2018, 2 avenue Gordon Bennet, Paryż 16ème
7. Swingujący lewy brzeg
.Podczas obfitującego w wydarzenia i manifestacje przełomu maja i czerwca znajdzie się również propozycja dla amatorów dobrej muzyki. Między 24 maja i 4 czerwca odbędzie się 18. edycja Festiwalu Jazzowego w Saint-Germain-des-Prés.
Licznym koncertom, które będą niewątpliwie okazją do jazzowych odkryć, towarzyszyć będą spotkania z muzykami, wystawy i konferencje. Jazz Festival de Saint-Germain-des-Prés to również jedyna w swoim rodzaju możliwość, by odkryć w rytmie swingu wiele ciekawych zakątków tej historycznej dzielnicy Paryża.
Jazz Festival de Saint-Germain-des-Prés, od 21 maja do 4 czerwca, Saint-Germain-des-Prés, Paryż 6ème http://festivaljazzsaintgermainparis.com/accueil/
8. Taste of Paris – uczta nie tylko dla podniebienia
.Co wiosnę od 2015 roku le Grand Palais przemienia się w prawdziwą świątynię gastronomii. A to za sprawą festiwalu Taste of Paris, który krótko mówiąc, skupia w jednym miejscu, pod szklaną kopułą pałacu, wszystko to, co francuska gastronomia ma najlepszego do zaoferowania. W ramach festiwalu przewidziane są degustacje „wielkiej kuchni” w formie zakąsek, spotkania z szefami zarówno „étoilés”, czyli uhonorowanymi gwiazdkami Michelin, jak i młodymi czy popularnymi. Zapowiadane są gastronomiczne animacje, lekcje i pokazy gotowania, i wreszcie targi, na których będzie można nabyć artykuły spożywcze wprost od lokalnych producentów. Taste of Paris to kusząca propozycja na spędzenie weekendu między 17 i 20 maja.
Taste of Paris, 17 – 20 maja, le Grand Palais, 3 avenue du Général Eisenhower, Paris 8ème
9. Zatracić się w dziełach Klimta w Atelier des Lumières
.Od połowy kwietnia 11. dzielnica Paryża może pochwalić się nowym i pierwszym w stolicy muzeum sztuki cyfrowej. Atelier des Lumières to bowiem ponad 2 tys. m kw. przestrzeni zagospodarowanej w starej, XIX-wiecznej hucie z inicjatywy Culturespaces, przedsiębiorstwa zajmującego się waloryzacją kultury, podobnie jak Carrières des Lumières działające z powodzeniem od 2012 roku w Baux-de-Provence.
W ramach inauguracji Atelier des Lumières proponuje wystawę immersyjną poświęconą Gustavowi Klimtowi, czołowej postaci wiedeńskiej sceny artystycznej, oraz Egonowi Schiele’emu w 100. rocznicę ich zniknięcia. Ponadto w Atelier zobaczyć można projekcję poświęconą spadkobiercy Secesji Wiedeńskiej Friedensreichowi Hundertwasserowi i współczesną instalację cyfrową „POETIC_AI” tureckiego studia Ouchhh.
„Gustav Klimt”, „Hundertwasser, sur les pas de la Sécession Viennoise” do 11 listopada 2018 i „POETIC_AI” do 31 sierpnia 2018 w Atelier des Lumières, 38 rue Saint-Maur, Paryż 11ème
10. Willy Ronis – wysublimowana codzienność
.Usytuowany w 20. dzielnicy Paryża Pavillon Carré de Baudouin zachęca do odbycia podróży w czasie do Paryża lat 40. i 50. XX wieku dzięki wystawie poświęconej Willy’emu Ronisowi (1910 – 2009), fotoreporterowi i czołowemu przedstawicielowi nurtu fotografii humanistycznej, który w wieku 89 lat wyselekcjonował ze swojego obfitego dorobku artystycznego kluczowe prace, tworząc zamknięty w sześciu albumach fotograficzny testament. Ronis fotografował zwykłe miejsca i zwykłych ludzi, jednak w jego obiektywie ta zwykłość stawała się magiczna, poetycka, ponadczasowa… Dziś jego zdjęcia są idealnymi cliché wesołego, naiwnego i tak przez wszystkich uwielbianego Paryża minionych lat.
„Willy Ronis par Willy Ronis” do 29 września 2018 w Pavillon Carré de Baudouin, 121 rue de Ménilmontant, Paryż 20ème
Dominika Andrzejczak