Dominika ANDRZEJCZAK: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2018

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Kwiecień 2018

Photo of Dominika ANDRZEJCZAK

Dominika ANDRZEJCZAK

Absolwentka Łódzkiej Szkoły Baletowej oraz École-Atelier Rudra Béjart w Lozannie. Była tancerka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kabaretu Paradis Latin, gdzie przez dwa lata tańczyła kankana na mitycznej scenie skonstruowanej przez Gustave'a Eiffela. Od 2012 roku mieszka w Paryżu. Magistrantka studiów o profilu translatologiczmym w paryskim INALCO. Zafascynowana tańcem, historią sztuki oraz kulturami polską i francuską.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Les Crapauds fous, czyli o dwóch takich, co dokonali niemożliwego

.Tytuł „Les Crapauds fous”, oznaczający w dosłownym tłumaczeniu „Szalone ropuchy”, jest prawdopodobnie równie zdumiewający jak historia, na podstawie której powstała komedia przygodowa Mélody Lourey. Reżyserka, odwołując się do konceptu biologicznego, zgodnie z którym „szalone ropuchy” to osobniki wybierające niekonwencjonalne rozwiązania i przyczyniające się tym samym do przetrwania gatunku, określa tym mianem dwóch polskich bohaterów, którzy w czasie II wojny światowej dokonali niemożliwego. Lekarze Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz, symulując epidemię tyfusu, uratowali tysiące Żydów i zapobiegli deportacji mieszkańców całego Rozwadowa. Oparta na faktach sztuka Mélody Lourey to historia o sile komedii w czasach największego okrucieństwa.

Spektakl „Les Crapauds Fous”, do 6 maja w Ciné XIII Théâtre, 1 avenue Junot, Paris 18ème

 

2. Wiosna w Paryżu! La Coulée verte René-Dumont

.Nieliczni wiedzą, że nie opuszczając Paryża, można udać się na 4,5-kilometrowy spacer w otoczeniu rozmaitych gatunków roślin i co ważniejsze, z dala od ulicznego zgiełku. Jest to możliwe dzięki stworzonej w 1988 roku przez Philippe’a Mathieu i Jacques’a Vergelya promenadzie łączącej Bastylię z Laskiem Vincennes. Ten linearny park, który pozwala przemierzyć wszerz 12. dzielnicę Paryża i odkryć ją z nowej perspektywy, powstał w wyniku zaadaptowania starej i opuszczonej linii kolejowej. Wejście na promenadę, która biegnie naprzemiennie nad, pod ziemią i na ziemi, znajduje się na Viaduc des Arts, na skrzyżowaniu ulic Lyon i Daumesnil, a jej koniec – w okolicach Porte de Montempoivre. La Coulée verte René-Dumont jest pierwszym tego typu projektem zrealizowanym we Francji, pierwszą zieloną przestrzenią stworzoną na wysokości; stanowił inspirację dla nowojorskiego High Line Park.

Początek promenady przy 1 Coulée verte René-Dumont, Paryż 12ème

3. Irena Sendlerowa – odwaga i siła

.Dnia 19 kwietnia w Cercle Bernard Lazare odbędzie się projekcja „Historii Ireny Sendlerowej. 1910– 2008” Andrzeja Wolfa, filmu dokumentalnego zrealizowanego na bazie unikalnych wywiadów z końca życia polskiej działaczki społecznej uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej ocaliła od śmierci przeszło 2,5 tys. żydowskich dzieci. W filmie ukazującym metody, dzięki którym Sendlerowa ratowała dzieci z warszawskiego getta, wywiady przeplatają się ze scenami aranżowanymi, w których w rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Sonia Bohosiewicz. Muzykę do filmu skomponował sam Michał Lorenc.

Wieczór animowany będzie przez Piotra Biłosa, profesora literatury, szefa sekcji polskiej Narodowego Instytutu Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu (INALCO), autora „Wszystko Co Najważniejsze” [LINK].

„Historia Ireny Sendlerowej”, projekcja filmu i dyskusja, 19 kwietnia, od godz. 19, Cercle Bernard Lazare, 10 rue Saint Claude, Paris 3ème

4. Serge Gainsbourg, 5 bis rue de Verneuil

.Przy 5 bis rue de Verneuil kryje się mityczna enklawa autora „Je t’aime… Moi non plus”, jednej z najbardziej skandalicznych piosenek wszech czasów. W domu Gainsbourga od momentu jego śmierci w 1991 roku czas zatrzymał się w miejscu: popielniczki pełne gitanesów czy napoczęte butelki wina pozostały nietknięte… Od lat córka i spadkobierczyni Gainsbourga, Charlotte, dokłada wszelkich starań, by dom, który przyciąga fanów i turystów z całego świata, przekształcić w miejsce kultu jej słynnego ojca.
Na razie trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, a w międzyczasie udać się do Galerie de l’Instant, która poprzez wystawę zdjęć fotografa Tony’ego Franka – wieloletniego przyjaciela artysty, który miał okazję fotografować go za życia i który powrócił na rue de Verneuil po 25 latach po jego zniknięciu – pokazuje namiastkę intymnego świata Gainsbourga i pozwala, choć na ułamek sekundy, przeniknąć do owianego legendą domu.

„Serge Gainsbourg, 5 bis rue de Verneuil”, wystawa czynna do 10 czerwca w La Galerie de l’Instant, 46 rue de Poitou, Paris 3ème

5. Musée d’Orsay w hołdzie symbolistom znad Bałtyku

.Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię Musée d’Orsay zaprasza do odkrycia sztuki symbolizmu, która zdominowała scenę artystyczną tych trzech nadbałtyckich krajów w latach 1890 –1930 i która ściśle wiąże się z odzyskaniem przez nie państwowości.

Wystawa będzie okazją do odkrycia symbolistów nieznanych do tej pory poza granicami ich krajów pochodzenia oraz pozwoli rzucić nowe światło na niezwykle silną i oryginalną sztukę z końca XIX i początku XX wieku, odwołującą się do nadbałtyckich legend, folkloru czy też niepowtarzalnego krajobrazu rejonów obecnej Litwy, Łotwy i Estonii.

„Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes”, od 10 kwietnia do 15 lipca, Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur, Paris 7ème

6. imMobilised

.imMobilised. Focus on emerging art scene in Europe – to pierwsza wystawa w pełni poświęcona młodym przedstawicielom polskiej sceny artystycznej, zorganizowana w ramach projektu „I like Europe & Europe likes me” z inicjatywy B-East – stowarzyszenia mającego na celu promocję współczesnej twórczości w dziedzinie sztuk plastycznych artystów pochodzących głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. B-East to również platforma umożliwiająca wymianę refleksji na temat estetycznych aktualności oraz ich raportu z problemami nurtującymi społeczeństwa różnych krajów. „imMobilised”, skupiając prace czołowych młodych artystów, będzie doskonałą okazją, by przyjrzeć się ich twórczości, a towarzyszące wystawie projekcje, konferencje i performance’e pozwolą nawiązać dialog z Francją i tutejszą sceną artystyczną.

„imMobilised. Focus on emerging art scene in Europe”, wystawa w ramach projektu „I like Europe & Europe likes me”, od 20 kwietnia do 13 maja, Fondation Hippocrène, 12 rue Mallet-Stevens, Paris 16ème

7. Art Paris Art Fair

.Między 5 i 8 kwietnia w Le Grand Palais odbędzie się Art Paris Art Fair, czyli targi sztuki współczesnej, mające na celu połączenie regionalnego odkrywania sztuki europejskiej z okresu od końca II wojny światowej z kosmopolitycznym spojrzeniem na sztukę „kiełkującą”. Tegoroczna 20. edycja targów skupi 142 galerie z 23 państw, hasłami przewodnimi będą „odkrycie” i „różnorodność”, a państwem honorowym będzie Szwajcaria. Z okazji jubileuszu francuski krytyk sztuki François Piron zaprosi do (ponownego) odkrycia 20 znaczących artystów spośród uczestniczących w targach, jak również postaci oryginalnych, które trzymały się z dala od dominujących w sztuce nurtów, a których twórczość zasługuje na większy rozgłos.

„Art Paris Art Fair 2018”, od 5 do 8 kwietnia, le Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower, Paris 8ème

8.Louis Vuitton od kuchni

.W 1854 roku francuski rzemieślnik i przedsiębiorca Louis Vuitton założył firmę, która początkowo specjalizowała się w produkcji ekskluzywnych toreb podróżnych i kufrów. Sercem modowego imperium Louisa Vuittona jest Atelier w Asnières, gdzie wszyscy członkowie rodziny kolejno zdobywali fach.

Do 15 kwietnia w każdą sobotę i niedzielę atelier otwiera swoje drzwi, by uchylić rąbka tajemnicy kunsztu rzemieślników, którzy po dziś dzień ręcznie tworzą wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju modele kufrów i innych podróżnych akcesoriów. Wizyta w manufakturze, w której motywem przewodnim i główną inspiracją jest podróż, a wartością kluczową perfekcja łącząca innowację z kwintesencją stylu, to także możliwość zwiedzenia archiwów i swoistego muzeum, które z biegiem lat powstały w Asnières.

„Asnières. Le „Coeur” de Louis Vuitton”, do 15 kwietnia w każdą sobotę i niedzielę od 10 do 17.30. Rezerwacja obowiązkowa. La Galerie Louis Vuitton, 18 rue Louis Vuitton, 92600 Asnières

9. La Foire de Paris

.Między 27 kwietnia i 8 maja odbędzie się 104. edycja największego handlowego wydarzenia w Europie – La Foire de Paris. Targi, których historia sięga 1904 roku i które na stałe wpisały się w agendę stolicy, to ponad 200 tys. m2 powierzchni wystawowej, podzielonej na różne sektory (m.in.: dom, sztuka użytkowa, wellness, moda i akcesoria, rekreacja, wina i gastronomia), które przyciągają każdego roku ponad 600 tys. odwiedzających. Różnorodna oferta produktów i usług zaproponowana przez organizatorów odpowiada kryteriom jakości, innowacji, zmyślności i trwałości rozwiązań, a celem targów jest rozprzestrzenianie zarówno wielkich innowacji, jak i małych ciekawostek, dzięki którym nasze codzienne życie staje się prostsze i przyjemniejsze. Corocznie w ramach La Foire de Paris odbywa się adresowany do wynalazców Concours Lépine oraz przyznawane jest Grand Prix de l’Innovation za najlepsze odkrycie w dziedzinie designu, technologii i komfortu.

„La Foire de Paris”, od 27 kwietnia do 8 maja, Paris Expo, Porte de Versailles, 2 place de la Porte de Versailles, Paris 15ème

10. Le Pavillon des Canaux albo „coffice”

.Od 2014 roku w 19. dzielnicy Paryża działa położony nad samym Bassin de la Villette Le Pavillon des Canaux, będący jednocześnie kawiarnią, restauracją i barem. Odznacza się on idealną równowagą między funkcjonalnością biura i przytulnością domowego zacisza – jest czymś na kształt „coffice”. Zgodnie z konceptem inżynierów z Sinnyy & Okko Le Pavillon des Canaux tworzą liczne pomieszczenia o niepowtarzalnych, oryginalnych dekoracjach. Domowym jedzeniem, będącym kolejną zaletą tego miejsca, można delektować się m.in. w kuchni w stylu retro, w salonie w stylu pop, cukierkowej sypialni lub łazience z prawdziwą wanną, skąd rozpościera się przyjemny widok na kanał… Le Pavillon des Canaux jest bez wątpienia jednym z tych miejsc na mapie Paryża, które raz odkryte, zachęcają do powrotów.

Le Pavillon des Canaux, 39 quai de la Loire, Paris 19ème

Dominika Andrzejczak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 kwietnia 2018