OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Les Crapauds fous, czyli o dwóch takich, co dokonali niemożliwego
.Tytuł „Les Crapauds fous”, oznaczający w dosłownym tłumaczeniu „Szalone ropuchy”, jest prawdopodobnie równie zdumiewający jak historia, na podstawie której powstała komedia przygodowa Mélody Lourey. Reżyserka, odwołując się do konceptu biologicznego, zgodnie z którym „szalone ropuchy” to osobniki wybierające niekonwencjonalne rozwiązania i przyczyniające się tym samym do przetrwania gatunku, określa tym mianem dwóch polskich bohaterów, którzy w czasie II wojny światowej dokonali niemożliwego. Lekarze Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz, symulując epidemię tyfusu, uratowali tysiące Żydów i zapobiegli deportacji mieszkańców całego Rozwadowa. Oparta na faktach sztuka Mélody Lourey to historia o sile komedii w czasach największego okrucieństwa.
Spektakl „Les Crapauds Fous”, do 6 maja w Ciné XIII Théâtre, 1 avenue Junot, Paris 18ème
2. Wiosna w Paryżu! La Coulée verte René-Dumont
.Nieliczni wiedzą, że nie opuszczając Paryża, można udać się na 4,5-kilometrowy spacer w otoczeniu rozmaitych gatunków roślin i co ważniejsze, z dala od ulicznego zgiełku. Jest to możliwe dzięki stworzonej w 1988 roku przez Philippe’a Mathieu i Jacques’a Vergelya promenadzie łączącej Bastylię z Laskiem Vincennes. Ten linearny park, który pozwala przemierzyć wszerz 12. dzielnicę Paryża i odkryć ją z nowej perspektywy, powstał w wyniku zaadaptowania starej i opuszczonej linii kolejowej. Wejście na promenadę, która biegnie naprzemiennie nad, pod ziemią i na ziemi, znajduje się na Viaduc des Arts, na skrzyżowaniu ulic Lyon i Daumesnil, a jej koniec – w okolicach Porte de Montempoivre. La Coulée verte René-Dumont jest pierwszym tego typu projektem zrealizowanym we Francji, pierwszą zieloną przestrzenią stworzoną na wysokości; stanowił inspirację dla nowojorskiego High Line Park.
Początek promenady przy 1 Coulée verte René-Dumont, Paryż 12ème
3. Irena Sendlerowa – odwaga i siła
.Dnia 19 kwietnia w Cercle Bernard Lazare odbędzie się projekcja „Historii Ireny Sendlerowej. 1910– 2008” Andrzeja Wolfa, filmu dokumentalnego zrealizowanego na bazie unikalnych wywiadów z końca życia polskiej działaczki społecznej uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej ocaliła od śmierci przeszło 2,5 tys. żydowskich dzieci. W filmie ukazującym metody, dzięki którym Sendlerowa ratowała dzieci z warszawskiego getta, wywiady przeplatają się ze scenami aranżowanymi, w których w rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Sonia Bohosiewicz. Muzykę do filmu skomponował sam Michał Lorenc.
Wieczór animowany będzie przez Piotra Biłosa, profesora literatury, szefa sekcji polskiej Narodowego Instytutu Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu (INALCO), autora “Wszystko Co Najważniejsze” [LINK].
„Historia Ireny Sendlerowej”, projekcja filmu i dyskusja, 19 kwietnia, od godz. 19, Cercle Bernard Lazare, 10 rue Saint Claude, Paris 3ème
4. Serge Gainsbourg, 5 bis rue de Verneuil
.Przy 5 bis rue de Verneuil kryje się mityczna enklawa autora „Je t’aime… Moi non plus”, jednej z najbardziej skandalicznych piosenek wszech czasów. W domu Gainsbourga od momentu jego śmierci w 1991 roku czas zatrzymał się w miejscu: popielniczki pełne gitanesów czy napoczęte butelki wina pozostały nietknięte… Od lat córka i spadkobierczyni Gainsbourga, Charlotte, dokłada wszelkich starań, by dom, który przyciąga fanów i turystów z całego świata, przekształcić w miejsce kultu jej słynnego ojca.
Na razie trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, a w międzyczasie udać się do Galerie de l’Instant, która poprzez wystawę zdjęć fotografa Tony’ego Franka – wieloletniego przyjaciela artysty, który miał okazję fotografować go za życia i który powrócił na rue de Verneuil po 25 latach po jego zniknięciu – pokazuje namiastkę intymnego świata Gainsbourga i pozwala, choć na ułamek sekundy, przeniknąć do owianego legendą domu.
„Serge Gainsbourg, 5 bis rue de Verneuil”, wystawa czynna do 10 czerwca w La Galerie de l’Instant, 46 rue de Poitou, Paris 3ème
5. Musée d’Orsay w hołdzie symbolistom znad Bałtyku
.Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię Musée d’Orsay zaprasza do odkrycia sztuki symbolizmu, która zdominowała scenę artystyczną tych trzech nadbałtyckich krajów w latach 1890 –1930 i która ściśle wiąże się z odzyskaniem przez nie państwowości.
Wystawa będzie okazją do odkrycia symbolistów nieznanych do tej pory poza granicami ich krajów pochodzenia oraz pozwoli rzucić nowe światło na niezwykle silną i oryginalną sztukę z końca XIX i początku XX wieku, odwołującą się do nadbałtyckich legend, folkloru czy też niepowtarzalnego krajobrazu rejonów obecnej Litwy, Łotwy i Estonii.
„Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes”, od 10 kwietnia do 15 lipca, Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur, Paris 7ème
6. imMobilised
.imMobilised. Focus on emerging art scene in Europe – to pierwsza wystawa w pełni poświęcona młodym przedstawicielom polskiej sceny artystycznej, zorganizowana w ramach projektu „I like Europe & Europe likes me” z inicjatywy B-East – stowarzyszenia mającego na celu promocję współczesnej twórczości w dziedzinie sztuk plastycznych artystów pochodzących głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. B-East to również platforma umożliwiająca wymianę refleksji na temat estetycznych aktualności oraz ich raportu z problemami nurtującymi społeczeństwa różnych krajów. „imMobilised”, skupiając prace czołowych młodych artystów, będzie doskonałą okazją, by przyjrzeć się ich twórczości, a towarzyszące wystawie projekcje, konferencje i performance’e pozwolą nawiązać dialog z Francją i tutejszą sceną artystyczną.
„imMobilised. Focus on emerging art scene in Europe”, wystawa w ramach projektu „I like Europe & Europe likes me”, od 20 kwietnia do 13 maja, Fondation Hippocrène, 12 rue Mallet-Stevens, Paris 16ème
7. Art Paris Art Fair
.Między 5 i 8 kwietnia w Le Grand Palais odbędzie się Art Paris Art Fair, czyli targi sztuki współczesnej, mające na celu połączenie regionalnego odkrywania sztuki europejskiej z okresu od końca II wojny światowej z kosmopolitycznym spojrzeniem na sztukę „kiełkującą”. Tegoroczna 20. edycja targów skupi 142 galerie z 23 państw, hasłami przewodnimi będą „odkrycie” i „różnorodność”, a państwem honorowym będzie Szwajcaria. Z okazji jubileuszu francuski krytyk sztuki François Piron zaprosi do (ponownego) odkrycia 20 znaczących artystów spośród uczestniczących w targach, jak również postaci oryginalnych, które trzymały się z dala od dominujących w sztuce nurtów, a których twórczość zasługuje na większy rozgłos.
„Art Paris Art Fair 2018”, od 5 do 8 kwietnia, le Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower, Paris 8ème
8.Louis Vuitton od kuchni
.W 1854 roku francuski rzemieślnik i przedsiębiorca Louis Vuitton założył firmę, która początkowo specjalizowała się w produkcji ekskluzywnych toreb podróżnych i kufrów. Sercem modowego imperium Louisa Vuittona jest Atelier w Asnières, gdzie wszyscy członkowie rodziny kolejno zdobywali fach.
Do 15 kwietnia w każdą sobotę i niedzielę atelier otwiera swoje drzwi, by uchylić rąbka tajemnicy kunsztu rzemieślników, którzy po dziś dzień ręcznie tworzą wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju modele kufrów i innych podróżnych akcesoriów. Wizyta w manufakturze, w której motywem przewodnim i główną inspiracją jest podróż, a wartością kluczową perfekcja łącząca innowację z kwintesencją stylu, to także możliwość zwiedzenia archiwów i swoistego muzeum, które z biegiem lat powstały w Asnières.
„Asnières. Le „Coeur” de Louis Vuitton”, do 15 kwietnia w każdą sobotę i niedzielę od 10 do 17.30. Rezerwacja obowiązkowa. La Galerie Louis Vuitton, 18 rue Louis Vuitton, 92600 Asnières
9. La Foire de Paris
.Między 27 kwietnia i 8 maja odbędzie się 104. edycja największego handlowego wydarzenia w Europie – La Foire de Paris. Targi, których historia sięga 1904 roku i które na stałe wpisały się w agendę stolicy, to ponad 200 tys. m2 powierzchni wystawowej, podzielonej na różne sektory (m.in.: dom, sztuka użytkowa, wellness, moda i akcesoria, rekreacja, wina i gastronomia), które przyciągają każdego roku ponad 600 tys. odwiedzających. Różnorodna oferta produktów i usług zaproponowana przez organizatorów odpowiada kryteriom jakości, innowacji, zmyślności i trwałości rozwiązań, a celem targów jest rozprzestrzenianie zarówno wielkich innowacji, jak i małych ciekawostek, dzięki którym nasze codzienne życie staje się prostsze i przyjemniejsze. Corocznie w ramach La Foire de Paris odbywa się adresowany do wynalazców Concours Lépine oraz przyznawane jest Grand Prix de l’Innovation za najlepsze odkrycie w dziedzinie designu, technologii i komfortu.
„La Foire de Paris”, od 27 kwietnia do 8 maja, Paris Expo, Porte de Versailles, 2 place de la Porte de Versailles, Paris 15ème
10. Le Pavillon des Canaux albo „coffice”
.Od 2014 roku w 19. dzielnicy Paryża działa położony nad samym Bassin de la Villette Le Pavillon des Canaux, będący jednocześnie kawiarnią, restauracją i barem. Odznacza się on idealną równowagą między funkcjonalnością biura i przytulnością domowego zacisza – jest czymś na kształt „coffice”. Zgodnie z konceptem inżynierów z Sinnyy & Okko Le Pavillon des Canaux tworzą liczne pomieszczenia o niepowtarzalnych, oryginalnych dekoracjach. Domowym jedzeniem, będącym kolejną zaletą tego miejsca, można delektować się m.in. w kuchni w stylu retro, w salonie w stylu pop, cukierkowej sypialni lub łazience z prawdziwą wanną, skąd rozpościera się przyjemny widok na kanał… Le Pavillon des Canaux jest bez wątpienia jednym z tych miejsc na mapie Paryża, które raz odkryte, zachęcają do powrotów.
Le Pavillon des Canaux, 39 quai de la Loire, Paris 19ème
Dominika Andrzejczak