Dominika ANDRZEJCZAK: Paryż. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2018

Paryż. Dziesięć pomysłów.
Wrzesień 2018

Photo of Dominika ANDRZEJCZAK

Dominika ANDRZEJCZAK

Absolwentka Łódzkiej Szkoły Baletowej oraz École-Atelier Rudra Béjart w Lozannie. Była tancerka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kabaretu Paradis Latin, gdzie przez dwa lata tańczyła kankana na mitycznej scenie skonstruowanej przez Gustave'a Eiffela. Od 2012 roku mieszka w Paryżu. Magistrantka studiów o profilu translatologiczmym w paryskim INALCO. Zafascynowana tańcem, historią sztuki oraz kulturami polską i francuską.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. „Chicago” 

„Chicago” to muzyczna adaptacja sztuki teatralnej z lat 20. XX wieku, przeniesiona na scenę w 1975 roku. Od chwili wznowienia spektaklu, w 1996 roku na Broadwayu, tytuł nie schodzi z afiszy, a przedstawienie zyskało miano kultowego, bijąc wszelkie możliwe rekordy. Od września jazzowo-kabaretowy musical zagości na deskach teatru Mogador, pozwalając nam prześledzić historie dwóch morderczyń szukających drogi do wolności i sławy. 

„Chicago”, od 26 września w teatrze Mogador, 25 rue de Mogador, Paryż 9ème

2. „Tron”

W letnim słońcu pod szklaną piramidą Luwru połyskuje monumentalne dzieło Koheiego Nawy zatytułowane „Tron”. Złota instalacja upamiętniająca 160-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Francją jest widoczna dla wszystkich i wpisuje się w szerszy kadr wydarzeń związanych z Japonią. Dzieło można  obejrzeć do 14 stycznia 2019 roku. 

Kohei Nawa, „Tron”, Piramida Musée du Louvre, rue de Rivoli, Paryż 1er

3. „Carmen” w plenerze

Mająca miejsce każdego roku „Opéra en plein air” to festiwal, którego celem jest popularyzacja opery, dotarcie do nowych odbiorców, w tym dzieci, oraz waloryzacja francuskiego dziedzictwa architektonicznego. To również jedna z ostatnich okazji, by wybrać się na przedstawienie pod gołym niebem. W tym roku na dziedzińcu Pałacu Inwalidów rozbrzmi muzyka Georges’a Bizeta, a historia charakternej Cyganki Carmen z hiszpańskiej Sewilli pozwoli cieszyć się latem odrobinę dłużej.

Opéra en plein air, „Carmen”, 4 – 7 września, Hôtel National des Invalides, Paryż 7ème 

4. „Decadance” 

Opera Paryska otwiera sezon przedstawieniem „Decadance” z choreografią Ohada Naharina, jednego z najważniejszych współczesnych choreografów, twórcy innowacyjnego języka tańca GaGa. Choreograf, obecnie dyrektor Batsheva Dance Company, o którego zabiegają najwybitniejsze zespoły na całym świecie, zaprasza tancerzy Opery Paryskiej do zatracenia się w jego autorskiej technice, w spektaklu, w którym sensualność i emocje służą ukazaniu różnorodności inspiracji izraelskiego twórcy.

„Decadance”, od 28 września do 19 października w Operze Garnier, 8 rue Scribe, Paryż 8ème 

5. Niezwykła Wenecja 

Na początku XVIII wieku Wenecja, spadkobierczyni wielowiekowej tradycji, kwitła za sprawą sztuk plastycznych, dekoracyjnych, muzyki i opery. Była wówczas ostoją dla wybitnych twórców, jak Piazzetta, Tiepolo, Canaletto czy Vivaldi, a do wykształcenia się osobliwej estetyki przyczyniły się kult piękna i muzyki oraz otwarcie na świat, o czym opowie wystawa „Éblouissante Venise!”, organizowana przez Grand Palais.

L’Éblouissante Venise!, od 26 września do 21 stycznia 2019, Le Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower, Paryż 8ème 

6. Picasso 

Od września dwie wielkie paryskie instytucje muzealne, Musée d’Orsay i Musée Picasso, łączą swoje siły i proponują wystawę poświęconą okresom niebieskiemu i różowemu Pabla Picassa. Jest to pierwsza wystawa skupiająca się na tych znaczących fazach kariery malarza, jak również pierwsza tego typu współpraca między muzeami.

Wystawa „Picasso. Bleu et rose”, od 18 września 2018 do 6 stycznia 2019, Musée d’Orsay, Saint-Germain-des-Prés, Paryż 7ème 

7. Solaris 

We wrześniu na deskach teatru Belleville  będzie można zobaczyć sceniczną adaptację powieści science fiction „Solaris” Stanisława Lema z 1961 roku.  Zespół Le Tambour des Limbes przedstawi historię psychologa Krisa Kelvina, przybywającego na stację badawczą unoszącą się nad cytoplazmatycznym oceanem pokrywającym planetę Solaris, oraz jego próby zrozumienia obcej formy inteligencji. 

„Solaris”, od 2 do 30 września, Théâtre de Belleville, 94 rue du Faubourg du Temple, Paryż 11ème 

8. Journées européennes du patrimoine

Europejskie Dni Dziedzictwa są coroczną manifestacją mającą na celu promowanie zabytków. We Francji tradycja ta sięga 1984 roku, a obecnie w projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w trzeci weekend września i umożliwiają zobaczenie miejsc i zabytków zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających, jak na przykład Pałac Elizejski, paryski Hôtel de Ville czy też muzeum i pracownie Louis Vuitton w Asnières-sur-Seine.

Journées européennes du patrimoine, 15 – 16 września

9. Caravaggio 

Muzeum Jacquemart-André dedykuje wystawę malarzowi, który zrewolucjonizował XVII-wieczne malarstwo poprzez nowatorskie użycie chiaroscuro – Caravaggiowi. Wystawa skupi się na okresie, gdy malarz mieszkał i pracował w Rzymie, gdzie wykształcił charakterystyczny styl, oraz położy nacisk na relacje Caravaggia z kolekcjonerami jego dzieł, poetami, erudytami, innymi artystami.

Wystawa „Caravage à Rome”, od 21 września 2018 do 28 stycznia 2019, Musée Jacquemart-André, 158 boulevard Haussmann, Paryż 8ème 

10. Mucha

Z początkiem września Musée du Luxembourg proponuje wystawę poświęconą jednemu z czołowych przedstawicieli secesji Alfonsowi Musze. Czeski artysta osiedlił się w Paryżu w 1887 roku, a jego kariera nabrała rozmachu dzięki współpracy z aktorką Sarą Bernhardt. Od tamtej pory Mucha kojarzony jest głównie z grafikami przedstawiającymi wyidealizowane postaci kobiet w stylu art nouveau. Artysta zasłynął również jako ilustrator, twórca dekoracji scenicznych, monumentalnych malowideł ściennych i biżuterii. Ostatnia paryska wystawa poświęcona Musze odbyła się w 1980 roku. Najwyższy czas, by rzucić nowe światło na jego twórczość. 

Wystawa „Alphonse Mucha”, od 12 września 2018 do 27 stycznia 2019, Musée du Luxembourg, 19, rue Vaugirard, Paryż 6ème

Dominika Andrzejczak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 września 2018