
Prof. Ludwik Pieńkowski
Polski Program Energetyki Jądrowej pełen ryzyka
W oparciu o rozwiązania amerykańskie realne byłoby uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przed rokiem 2035 i kilku następnych do roku 2040.

Jakub WIECH
Pokolenie Grety. Jak zmienią świat młodzi walczący o klimat?
Wielu uczestników Młodzieżowego Strajku Klimatycznego może nawet nie doczekać efektów swoich obecnych działań w postaci wyhamowania globalnego ocieplenia. Zmiana klimatu postępuje bowiem w tym kierunku od prawie 200 lat, podczas których ludzkość wtłoczyła do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla.

Jakub WIECH
Zielony koronawirus. Czy po pandemii będziemy bardziej eko?
Według wstępnych przewidywań naukowców globalne emisje dwutlenku węgla spadną w 2020 roku ze względu na pandemię o 4–7 proc., w zależności od kondycji gospodarki w drugiej połowie roku – dzieje się tak, gdyż zamrożonych zostało wiele energochłonnych branż, a świat pogrąża się w gospodarczej recesji.

Tomasz DĄBROWSKI
Osiem filarów polityki energetycznej Polski
Wiemy jak zmniejszyć poziom emisji w energetyce – co jest kluczowe dla ochrony klimatu – jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo energetyczne.

Tomasz NOWACKI
Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?
Polski sektor energetyczny czeka transformacja. Możemy ją przeprowadzić, wprowadzając nowe źródło – energetykę jądrową, która zapewni nam prąd po przewidywalnej cenie nawet przez 80 lat.

Jacek PIŁATKOWSKI
Kadry dla atomu
W długiej perspektywie wdrożenie energetyki jądrowej to nie tylko inwestycja w rozwój polskiej myśli technicznej i gospodarkę opartą na wiedzy, ale także reindustrializacja kraju i stabilne miejsca pracy przy projekcie, którego realizacja – od budowy, przez eksploatację, do zamknięcia – potrwa nawet 100 lat.

Andrzej SIDŁO
Polskie firmy już uczestniczą w budowach elektrowni jądrowych
Polskie firmy, włączając się w łańcuchy dostaw światowych koncernów jądrowych, uzyskują praktycznie nieograniczone możliwości realizacji prac poza granicami kraju. Dzięki temu najwyższe wymagania i standardy obowiązujące w sektorze jądrowym pozytywnie wpływają na rozwój sektora energetycznego w Polsce.

Józef SOBOLEWSKI
Nie ma energetycznego Świętego Graala
Wymuszanie rozwoju energetyki odnawialnej jest drogą nie tyle wiodącą do ochrony klimatu, redukcji emisji CO2, ile sposobem na robienie bardzo zyskownego biznesu.

Krzysztof TCHÓRZEWSKI
Dlaczego Polska potrzebuje atomu?
Atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej.