Igor MERTYN: „Dobrze się bawiłyśmy”.  O niezwykłym filmowym eksperymencie

„Dobrze się bawiłyśmy”.
O niezwykłym filmowym eksperymencie

Photo of Igor MERTYN

Igor MERTYN

Socjolog, autor scenariuszy filmowych, kierownik produkcji filmowej. Absolwent Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego oraz PWSFTViT w Łodzi.

zobacz inne teksty Autora

Zależało nam, aby seniorzy nie spędzali czasu, oglądając opery mydlane. Zaprosiliśmy ich do pracy twórczej. Razem z nami na profesjonalnym planie filmowym stali się pełnoprawnymi uczestnikami ekipy – pisze Igor MERTYN

.Celem projektu, w ramach którego powstał film „Dobrze się bawiłyśmy”, było zorganizowanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu przez seniorów, rozwijanie ich pasji, wiedzy, budowanie relacji społecznych, nawiązywanie przyjaźni. Dziś zabrzmi to przewrotnie, ale chcieliśmy, by seniorzy wyszli na zewnątrz, by nie spędzali czasu tylko przed ekranem telewizora, oglądając opery mydlane. Jego autorzy zaproponowali seniorom pięć ścieżek twórczej aktywności: fotograficzną, filmową, gry miejskiej, dziennikarską i zajęć wielokulturowych. Na ścieżkę filmową, którą miałem przyjemność poprowadzić, zgłosiło się więcej chętnych, niż było oferowanych przeze mnie miejsc. Ostatecznie spośród licznych aplikantów wybraliśmy grupę wspaniałych osób, z którymi przystąpiłem do pracy.

Razem pracowaliśmy nad scenariuszem. Podzieliliśmy role jak na prawdziwym planie filmowym. Do pomocy zaprosiłem dwóch profesjonalistów: Allana Ignaczaka, młodego reżysera urodzonego w Stanach Zjednoczonych, z pochodzenia Polaka, oraz Dominika Walickiego, montażystę, twórcę kanału podróżniczego „Bo chcieć to móc”.

Seniorzy byli pełnoprawnymi współtwórcami filmu, pomagali w reżyserii, lokacjach, ustawianiu światła, pracowali jako dźwiękowcy oraz operatorzy. 

Film technicznie i organizacyjnie był swoistym eksperymentem. Większość osób z grupy seniorów biorących udział w produkcji filmu nie miała wcześniej z tym do czynienia. Kręcąc jedną kamerą profesjonalną i telefonami komórkowymi, udało nam się pokazać widzom jedną z dziedzin aktywności seniorów, choć ci chcieli pokazać wszystkie.

.Film „Dobrze się bawiłyśmy” powstał dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z rządowego programu Aktywności Osób Starszych na lata 2014–2020 Ministerstwa Pomocy Rodzinie i Polityki Społecznej w ramach projektu „Akademia Twórczego Aktywisty 60+”. Realizatorem projektu była Fundacja Instytut Działań Twórczych w Łodzi.

Igor Mertyn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2020