Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2023

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2023

Photo of Julia DELANNE

Julia DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Iluminacje świąteczne

.Aby zobaczyć najładniejsze świąteczne iluminacje w Paryżu, warto wybrać się na spacer w okolicach Pól Elizejskich, kościoła Madeleine i placu Vendôme. Oprócz najbardziej znanych iluminacji na Polach Elizejskich można też zobaczyć rozświetlone eleganckie ulice, jak avenue Montaigne, rue Saint-Honoré i rue Royale, a także dekoracje na placu Vendôme.

Warto zobaczyć również świąteczne Bercy Village oraz ruchome tematyczne dekoracje w witrynach paryskich domów handlowych, jak Printemps Haussmann czy Galeries Lafayette.

2. Louis Janmot. Le Poème de l’âme

.W Musée d’Orsay można jeszcze przez kilka tygodni oglądać arcydzieło lyońskiego malarza i poety Louisa Janmota: Le Poème de l’âme. Cykl, który artysta tworzył w latach 1835–1881, składa się z 18 obrazów i 16 wielkopowierzchniowych rysunków, tworzących spójną całość z napisanym przez Janmota poematem. Le Poème de l’âme jest opowieścią inicjacyjną o etapach, przez które przechodzi dusza człowieka na ziemi. Dzieło Louisa Janmota łączy nawiązania do sztuki mistrzów renesansu, religii chrześcijańskiej, filozofii i literatury i uznawane jest za jedno z najwybitniejszych osiągnięć francuskiego romantyzmu.

Louis Janmot. Le Poème de l’âme, do 7 stycznia 2024 r. Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER Musée d’Orsay

3. Voyage dans le cristal

.W Musée de Cluny trwa wystawa poświęcona kryształowi i fascynacji, jaką wzbudzał na przestrzeni wieków, zwłaszcza w średniowieczu. Prezentowane na wystawie eksponaty (rzeźby, biżuteria, przedmioty kultu religijnego), pochodzące z różnych epok, od prehistorii do współczesności, pokazują wartość, jaką kryształ miał w różnych częściach świata, nie tylko pod względem estetycznym, ale również naukowym czy nawet mistycznym.

Voyage dans le cristal, do 14 stycznia 2024 r. Musée de Cluny – musée national du Moyen Âge, 28 Rue du Sommerard (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne

4. Le Paris de Gustave Eiffel

.Aby upamiętnić setną rocznicę śmierci Gustave’a Eiffela, do przestrzeni kolekcji stałej Cité de l’architecture włączono poświęconą mu wystawę czasową. Ekspozycja pokazuje różne oblicza Gustave’a Eiffela, inżyniera, przedsiębiorcy i naukowca, oraz jego rolę w rozwoju architektury i techniki przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane na wystawie dokumenty, fotografie i makiety pokazują twórczość Gustave’a Eiffela i jego współpracowników, a także jego wkład w rozwój nowoczesnego Paryża.

Le Paris de Gustave Eiffel, do 8 stycznia 2024 r. Cité de l’architecture & du patrimoine, 1 Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro

5. Koncerty w Théâtre des Champs Élysées

.W grudniu warto wybrać się na jeden z koncertów w Théâtre des Champs Élysées. 7 grudnia Orchestre national de France wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Beethovena oraz IX symfonię Schuberta. 8 grudnia będzie można posłuchać Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha. W programie koncertu 17 grudnia znajdą się utwory Mozarta i Dvořáka.

15 i 16 grudnia odbędą się natomiast koncerty bożonarodzeniowe, „Grand Concert de Noël Radio Classique”, podczas których wykonane zostaną utwory Schuberta, Brahmsa czy Mozarta, a także kolędy i pieśni bożonarodzeniowe.

Program: https://www.theatrechampselysees.fr/saison-2023-2024. Théâtre des Champs Élysées, 15 avenue Montaigne (8. dzielnica), metro Alma-Marceau

6. Amedeo Modigliani. Un peintre et son marchand

.W Musée de l’Orangerie prezentowana jest twórczość Amedeo Modiglianiego przez pryzmat współpracy malarza z marszandem i mecenasem jego sztuki, Paulem Guillaume’em. W części wystawy poświęconej tej współpracy pokazywane są m.in. portrety marszanda wykonane przez włoskiego artystę czy maski afrykańskie, fascynujące Paula Guillaume’a i inspirujące Amedeo Modiglianiego. Na wystawie można zobaczyć również portrety wykonane przez Modiglianiego, w tym wizerunki przedstawicieli artystycznego Montparnasse’u, jak Mojżesz Kisling czy Jean Cocteau.

Amedeo Modigliani. Un peintre et son marchand, do 15 stycznia 2024 r. Musée de l’Orangerie, Jardin des Tuileries (1. dzielnica), metro Concorde

7. Mode et sport, d’un podium à l’autre

.W kontekście Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku, w Musée des Arts décoratifs zorganizowana została wystawa poświęcona strojom sportowym od antyku do współczesności. Na wystawie można zobaczyć 450 eksponatów: strojów i akcesoriów, fotografii, okładek magazynów, afiszy, rzeźb i obrazów przedstawiających ewolucję mody sportowej. Wystawa pokazuje również włączenie strojów sportowych do haute couture przez takich projektantów, jak Gabrielle Chanel czy Elsa Schiaparelli, a współcześnie przez dom mody Balenciaga.

Mode et sport, d’un podium à l’autre, do 7 kwietnia 2024 r. Musée des Arts décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Tuileries

8. Bollywood superstars

.W Musée du Quai Branly trwa wystawa poświęcona historii indyjskiego kina, od niemych filmów inspirowanych indyjską mitologią po współczesne hity kina Bollywood. Na wystawie, w dobrze dopracowanej scenografii, pełnej kolorów i gry świateł, można zobaczyć dzieła sztuki i akcesoria używane w pierwszych indyjskich filmach, a także obejrzeć projekcje filmowe. Oprócz ponad 100-letniej historii indyjskiego kina wystawa pokazuje inspirację, jaką wciąż czerpie ono z tradycji ludowych, tańca, mitologii i religii.

Bollywood superstars, do 14 stycznia 2024 r. Musée du quai Branly – Jacques Chirac, 37, quai Branly (7. dzielnica), RER Pont de l’Alma

9. Chagall à l’œuvre

.Na wystawie „Chagall à l’œuvre. Dessins, céramiques et sculptures 1945–1970” można zobaczyć dzieła Chagalla, które w 2022 r. dołączyły do zbiorów Centre Pompidou, posiadającego jedną z największych kolekcji dzieł artysty. 125 rysunków, 5 wyrobów ceramicznych i 7 rzeźb należało wcześniej do kolekcji prywatnej. Wybrane eksponaty, pokazywane na wystawie, świadczą o powiązaniach między sztuką Chagalla a muzyką i spektaklem. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. wykonane przez malarza projekty kostiumów i kurtyny do baletu Ognisty ptak Igora Strawinskiego, wystawianego w Nowym Jorku w 1945 r., czy projekt malowidła wykonanego przez Chagalla na suficie paryskiej opery.

Chagall à l’œuvre. Dessins, céramiques et sculptures 1945-1970, do 26 lutego 2024 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau

10. Flower Power

.W Giverny trwa wystawa „Flower Power” poświęcona kwiatom w sztuce – sposobowi ich ukazania, a także ich symbolice i roli w kompozycji i estetyce. Jako symbol śmierci, ale również odrodzenia kwiaty ukazywane były w sztuce od czasów starożytnych. Przedstawienie kwiatów na przestrzeni wieków zmieniało się – od estetycznej roli bukietów w martwej naturze, po symbol pokoju na współczesnych fotografiach.

Na wystawie można zobaczyć obrazy m.in. Delacroix, Maneta, Cézanne’a czy Andy’ego Warhola, ale również rzeźby, fotografie współczesnych artystów czy kreacje projektu Yves Saint Laurenta.

Flower Power, do 7 stycznia 2024 r. Musée des impressionnismes, 99 rue Claude Monet, Giverny, Transilien J/ TER stacja: Vernon-Giverny

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2023