
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2020
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. L’Âge d’or de la peinture danoise
.W Petit Palais od 22 września można będzie oglądać wystawę poświęconą malarstwu duńskiego złotego wieku. Prezentowane na wystawie obrazy, stworzone w latach 1801–1864, należą do najwybitniejszych przykładów sztuki w XIX-wiecznej Danii.

Powstałe wówczas dzieła pokazują potęgę kraju, burżuazję kopenhaską i piękno krajobrazów. Wystawa organizowana jest we współpracy z Statens Museum for Kunst (SMK) w Kopenhadze i Nationalmuseum w Sztokholmie.
L’Âge d’or de la peinture danoise, od 22 września 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. Petit Palais, Avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
2. Man Ray et La Mode
.W Musée du Luxembourg można oglądać wystawę poświęconą fotografiom mody wykonanym przez Mana Raya dla największych projektantów i największych magazynów („Vogue”, „Vanity Fair”, „Harper’s Bazaar”).

Man Ray, bywający w artystycznych środowiskach Montparnasse, zrewolucjonizował fotografię, rozwijając nowoczesną estetykę i wprowadzając elementy surrealizmu. Jego eksperymenty, łączące fotografię i modę, stały się podstawą sztuki fotografii modowej.
Man Ray et La Mode, od 23 września 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.
Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. dzielnica), metro Saint-Sulpice
3. KINOPOLSKA
.Trzynasta edycja festiwalu polskiego filmu KINOPOLSKA to trzy dni projekcji najnowszych polskich produkcji, ale także kultowych filmów z lat sześćdziesiątych. Projekcje filmów, nakręconych przez takich twórców, jak Krzysztof Zanussi czy Andrzej Wajda, poprzedzone będą filmami krótkometrażowymi. W ostatni wieczór festiwalu odbędzie się koncert w hołdzie dla Krzysztofa Komedy. Karol Dobrowolski i Ygor Przebindowski wykonają najbardziej znane utwory kompozytora. KINOPOLSKA, od 11 do 13 września 2020 r.

Cinéma L’Arlequin, 76 rue de Rennes (6. dzielnica), metro Saint-Sulpice
4. La beauté se cultive
.Przez kilka dni w Jardin des Plantes będzie czynna ekskluzywna wystawa, poświęcona tworzeniu kosmetyków Chanel na bazie roślin. Wystawa pokazująca centra kultywacji należące do marki rozmieszczone w różnych krajach i klimatach to podróż do świata roślin, kosmetyków i piękna. Wystawa jest okazją do poznania rzadkich okazów roślin uprawianych w różnych częściach świata i tego, jak powstają z nich kosmetyki. Dom mody Chanel chce przez to wydarzenie pokazać swoje zaangażowanie w ochronę środowiska.

La beauté se cultive, od 23 do 27 września 2020 r.
Jardin des Plantes, 57 rue Cuvier (5. dzielnica), metro Gare d’Austerlitz
5. Giorgio de Chirico. La peinture métaphysique
.Wystawa „Giorgio de Chirico. La peinture métaphysique” w Musée de l’Orangerie przedstawia artystyczne i filozoficzne inspiracje malarza, a przede wszystkim jego relację z kręgami artystycznymi w Paryżu.

Uważany za prekursora surrealizmu Giorgio de Chirico po przyjeździe do Paryża szybko został zauważony przez takie postaci epoki, jak Guillaume Apollinaire czy André Breton. Wystawa pokazuje również malarstwo metafizyczne, którego koncepcję stworzył Giorgio de Chirico.
Giorgio de Chirico. La peinture métaphysique, od 16 września do 14 grudnia 2020 r. Musée de l’Orangerie, Jardin des Tuileries (1. dzielnica), metro Concorde
6. Josef Koudelka. Ruines
.We francuskiej Bibliotece Narodowej można oglądać wystawę fotografii Josefa Koudelki, będących rezultatem jego pobytu w krajach od Francji, przez Grecję i Maroko, do Syrii, w których fotografował stanowiska archeologiczne w miejscach ważnych dla kultury greckiej i łacińskiej. Powstałe czarno-białe fotografie panoramiczne, nigdy wcześniej nieprezentowane, ukazują wrażliwość Koudelki na piękno antycznych ruin. Zdjęcia są świadectwem zmian zachodzących w antycznych budowlach za sprawą działalności człowieka, natury i historii; uchwyceniem piękna pozostałego po tym, co zmienia się i zanika.

Josef Koudelka. Ruines, od 15 września do 16 grudnia 2020 r.
Bibliothèque François-Mitterrand, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro Bibliothèque François-Mitterrand.
7. Victor Brauner. Je suis le rêve. Je suis l’inspiration
.W Musée d’Art Moderne od 18 września będzie można zobaczyć wystawę twórczości Victora Braunera. Ekspozycja łączy surrealistyczne malarstwo Braunera z jego biografią: młodość w Rumunii, życie w Paryżu i na południu Francji, czas wojny.

Wystawa „Je suis le rêve. Je suis l’inspiration” to spojrzenie na twórczość Victora Braunera przez pryzmat wydarzeń, które go dotykały, a które sprawiły, że tym bardziej szukał technik wyrazu artystycznego i sposobów na wyrażenie świata wyobrażonego.
Victor Brauner. Je suis le rêve. Je suis l’inspiration, od 18 września 2020 r. do 10 stycznia 2021 r. Musée d’Art Moderne de Paris, 11 Avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Alma-Marceau
8. The World of Banksy
.W Espace Lafayette-Drouot trwa wystawa „The World of Banksy” poświęcona jednemu z najsłynniejszych twórców street artu, którego zaangażowane dzieła rozpoznawalne są na całym świecie. Na wystawie będzie można zobaczyć kilka oryginalnych dzieł artysty w aranżacji miejsc, w których powstały, ale również reprodukcje wykonane przez czołowych twórców sztuki ulicznej.

The World of Banksy, do 31 grudnia 2020 r. Espace Lafayette-Drouot, 44 rue du Faubourg Montmartre (9. dzielnica), metro Le Peletier
9. Le dessin sans réserve. Collections du Musée des Arts Décoratifs
.W Musée des Arts Décoratifs prezentowane są rysunki z kolekcji muzeum. Zbiory liczące ponad 200 000 dzieł, od XV-wiecznych do współczesnych, stworzone przez m.in. Watteau, Fragonarda czy Rodina, stanowią jedną z najbardziej znaczących kolekcji rysunków na świecie.

Wybór 500 eksponowanych rysunków przedstawiony jest w porządku alfabetycznym, z podkreśleniem tematyki dzieł (architektura, pejzaże, książki czy życie paryskie).
Le dessin sans réserve. Collections du Musée des Arts Décoratifs, do 31 stycznia 2021 r. Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal-Musée du Louvre.
10. Cindy Sherman w Fondation Louis Vuitton
.Od 23 września Fondation Louis Vuitton ponownie otwiera się dla zwiedzających, prezentując wystawę poświęconą Cindy Sherman. Ponad 170 dzieł, stworzonych przez artystkę od 1975 r., ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych, niektórych wystawianych po raz pierwszy. Równocześnie w Fundacji zaprezentowana zostanie wystawa „Crossing Views”, ukazująca twórczość współczesnych artystów, będąca dialogiem z portretami tworzonymi przez Cindy Sherman.

Cindy Sherman, od 23 września 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi (16. dzielnica), metro Les Sablons
Julia Mistewicz