Julia MISTEWICZ : Miesiąc w Paryżu. Grudzień. Dziesięć pomysłów

Miesiąc w Paryżu. Grudzień. Dziesięć pomysłów

Photo of Julia DELANNE

Julia DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Le chic ! Arts décoratifs et mobilier de 1930 à 1960

.W Mobilier National trwa wystawa poświęcona sztuce dekoracyjnej przeznaczonej dla francuskich instytucji państwowych w latach 1930–1960. Wnętrza francuskich ministerstw, ambasad, a nawet pokoje Pałacu Elizejskiego są odtworzone – dzięki meblom należącym do Mobilier National, odpowiedzialnego za przechowywanie i odnawianie mebli należących do instytucji państwowych – jak wyglądały w połowie ubiegłego wieku. Na wystawie można również zobaczyć dzieła sztuki dekoracyjnej prezentowane na Wystawie Światowej w 1937 roku.

Wystawa „Le chic! Arts décoratifs et mobilier de 1930 à 1960” przenosi w czasie do ubiegłego wieku w najbardziej prestiżowych wnętrzach Francji.

Le chic! Arts décoratifs et mobilier de 1930 à 1960, do 29 stycznia 2023 r.

Mobilier National (Galerie des Gobelins), 1 rue Berbier du Mets (13. dzielnica), metro Gobelins.

2. Walter Sickert. Peindre et transgresser

.W Petit Palais odbywa się wystawa „Walter Sickert. Peindre et transgresser”. Walter Sickert, przedstawiciel postimpresjonizmu, na swoich obrazach przedstawiał głównie sceny z życia niższych i średnich warstw brytyjskiego społeczeństwa.

Wystawa ukazuje nowatorstwo twórczości Sickerta, który szokował, podejmując tematy z życia niższych warstw społecznych, a także wpływ, jaki jego twórczość wywarła na sztukę brytyjską przełomu XIX i XX wieku. Wspomniane są również kontakty malarza z francuskimi artystami, takimi jak Degas, Bonnard i Monet.

Wystawa została zrealizowana we współpracy z Tate Britain.

Walter Sickert. Peindre et transgresser, do 29 stycznia 2023 roku.

Petit Palais, avenue Winston Churchill (8th arrondissement), metro Champs-Élysées – Clemenceau

3. Capturer l’âme. Rosa Bonheur et l’art animalier

.Wśród wydarzeń zorganizowanych z okazji 200. rocznicy urodzin Rosy Bonheur w kończącym się roku jest wystawa poświęcona malarce w Château de Fontainebleau. Poprzez kilkadziesiąt obrazów, z których część jest wystawiona publicznie po raz pierwszy, ukazana jest obecność Château de Fontainebleau w życiu i twórczości Rosy Bonheur. Mieszkając i mając pracownię w Thomery koło Fontainebleau, artystka odwiedzała w zamku cesarzową Eugenię, z którą łączyła ją przyjaźń. Na obrazach Rosy Bonheur zostały uwiecznione także zwierzęta żyjące w lesie otaczającym zamek. 

Capture de l’âme. Rosa Bonheur et l’art animalier, do 23 stycznia 2023 r.
Château de Fontainebleau, transilien R Fontainebleau-Avon, następnie autobus miejski.

4. Arts et préhistoire

.Wystawa w Musée de l’Homme poświęcona jest sztuce prehistorycznej. Można zobaczyć blisko sto dzieł, zarówno oryginalnych, jak i wirtualnie odtworzonych, świadczących o różnorodności sztuki prehistorycznej: od przedmiotów codziennego użytku, przez malowidła w jaskiniach Lascaux i Chauveta, po rzeźbę „Wenus z Willendorfu”. Na wystawie prezentowane są również prace współczesnych artystów inspirowane sztuką prehistoryczną.

Niektóre z oryginalnych dzieł na wystawie, pochodzące z różnych kolekcji europejskich, należą do najstarszych odnalezionych do tej pory (niektóre datowane są na ok. 35 000–40 000 lat p.n.e.).

Arts et préhistoire, do 22 maja 2023 r.

Musée de l’Homme, 17 Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro.

5. Koncerty w kościele Madeleine

.W grudniu warto wybrać się na jeden z koncertów w kościele Madeleine. 9 grudnia będzie można usłyszeć tam Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha. 15 grudnia chór pracowników Air France wykona Messa di Gloria Pucciniego. 23 grudnia odbędzie się świąteczny koncert tradycyjnych kolęd. W programie świątecznego koncertu organowego 25 grudnia znajdą się utwory Dandrieu, Bacha, Francka, Dupré i Messiaena. Kolędy będzie można usłyszeć 27 i 28 grudnia podczas koncertu smyczkowego, w którego programie znalazły się również Cztery pory roku Vivaldiego.

Program koncertu: http://www.eglise-lamadeleine.com/la-musique
Église de la Madeleine, Place de la Madeleine (8th arrondissement), metro Madeleine.

6. Ca’ d’Oro, chefs-d’œuvre de la Renaissance à Venise

.W Hôtel de la Marine znajdują się eksponaty z Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro w Wenecji. Wystawiane są dzieła najważniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, w tym obrazy Tintoretta i Tycjana, medaliony Belliniego i rzeźby Tullia Lombardo.

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem włoskiego Ministerstwa Kultury. 

Ca’ d’Oro, chefs-d’œuvre de la Renaissance à Venise, do 26 marca 2023 r. Hôtel de la Marine, 2 Place de la Concorde (8. dzielnica), metro Concorde.

7. Koncerty w Filharmonii Paryskiej

.Filharmonia Paryska przygotowała ciekawy program na grudzień. 7 i 8 grudnia Paris Orchestra wykona utwory Lutosławskiego, Brahmsa i Weberna. W programie recitalu Astrig Siranossian 10 grudnia znajdziemy utwory takich kompozytorów, jak Bach, Kodály i Ligeti. 11 grudnia odbędzie się koncert symfoniczny Paris Youth Orchestra, która wykona m.in. utwory Berlioza i Ravela. 16 grudnia Chatia Buniatiszwili wykona utwory Liszta i Schuberta. Od 16 do 23 grudnia planowany jest program koncertów świątecznych.

8. Urban Text, cet espace nommé Balkans

.Do 11 grudnia w Instytucie Kultur Islamskich można oglądać wystawę „Urban Text, cet espace nommé Balkans”. Przez pryzmat przestrzeni miejskiej Bałkanów wystawa ukazuje różnorodność i złożoność tego regionu. Współcześni artyści, pracujący w różnych krajach bałkańskich, w prezentowanych na wystawie pracach odnoszą się do historii tych krajów i mieszających się tam kultur. Wystawie towarzyszy program koncertów, pokazów filmowych i dyskusji, które mają umożliwić lepsze zrozumienie różnorodności kultury bałkańskiej.

Urban Text, cet espace nommé Balkans, do 11 grudnia 2022 r.Institut des Cultures d’Islam, 19 rue Léon (18. dzielnica), metro Château Rouge

9. Zoe Leonard. Al río / To the river

W Musée d’Art Moderne trwa wystawa fotografii Zoe Leonard. Amerykańska artystka od 2016 roku przemierzała przestrzenie wzdłuż Rio Grande, która oddziela Meksyk od Stanów Zjednoczonych. Wykonała tam ponad 500 fotografii w czerni i bieli, przedstawiających dziką przyrodę i przygraniczne miasteczka. Ponad 300 fotografii z tej serii, prezentowanych na wystawie w Musée d’Art Moderne, ukazuje geograficzne, kulturowe i polityczne uwarunkowania terytoriów na granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Zoe Leonard. Al río / To the river, do 29 stycznia 2023 r.
Musée d’Art Moderne de Paris, 11 Avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Iéna

10. Impressions au fil de l’Oise

Musée Pissarro w Pontoise prezentuje wystawę obrazów i rycin, które Camille Pissarro wykonał w okolicach Pontoise, gdzie przebywał w latach 1872–1883. W tym czasie namalował ponad 350 obrazów, których inspiracją były rzeka Oise, okoliczne pola i sady.

Wystawa jest częścią projektu kulturalnego realizowanego przez muzea trzech miast w Dolinie Oise: L’Isle-Adam, Auvers-sur-Oise i Pontoise, związanych z takimi malarzami, jak Camille Pissarro, Jules Dupré i Charles-François Daubigny, którzy uczynili Dolinę Oise jednym z ważnych ośrodków artystycznych w XIX wieku.

Impressions au fil de l’Oise, do 5 lutego 2023 r.
Musée Camille Pissarro, 17 rue du Château (Pontoise), RER C/Transilien H lub J, stacja: Pontoise

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2022