
Jakub WIECH
Dla tego pokolenia to koniec strefy komfortu
Pandemia COVID-19 może nauczyć najmłodsze, beztroskie pokolenia mieszkańców Zachodu odpowiedzialności. Niestety, w brutalny sposób.

Mateusz M. KRAWCZYK
Czy uda się uniknąć rewolucji?
Złość młodych na to, jak urządzony został świat, rośnie. Jest to emocja pozbawiona głębszej refleksji, popularna i masowa, i dlatego niebezpieczna dla trwałości społeczeństw.

Karolina BŁAŻEJCZYK
Franciszek. Papież młodych
Tym, co wyróżnia przemówienia papieża skierowane do młodych, są silne odwołania do pielęgnowania relacji z osobami starszymi. Babciami, dziadkami, rodzicami, wszystkimi tymi, którzy są dla młodych źródłem wiedzy. W świecie samotnych wysp, wyścigu szczurów i pięcia się po szczeblach kariery takie przypomnienie może być dla młodych otrzeźwiającym powiewem świeżości.

Radosław MARZĘCKI
Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie
Opierając się na klasycznym socjologicznym założeniu o tym, że idee rządzą jednostkami (Weber), postawiłem swoich młodych (studentów) respondentów przed następującym dylematem: „Wyobraź sobie, że musisz dokonać wyboru pomiędzy trzema wartościami: bezpieczeństwo, demokracja, dobrobyt. Która z nich byłaby dla Pana/Pani najważniejsza, a która najmniej ważna?” – pisze, opisując efekty swoich najnowszych badań, dr Radosław MARZĘCKI.