Prof. Piotr CZAUDERNA: Co znaczy umrzeć?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Co znaczy umrzeć?

Wcześniej lub później dowiemy się być może, czy umierający ludzki mózg jest w stanie doświadczać świadomych przeżyć.

Elizabeth de CASTEX:  Wojna kognitywna
Elisabeth de CASTEX

Elisabeth de CASTEX

Wojna kognitywna

Czy mózg człowieka rzeczywiście stanowi nowy teren działań wojskowych? Jeśli tak, to co kryje się pod pojęciem „wojny kognitywnej”?

John BEEBE: Czy sny są prawdziwe?
John BEEBE

John BEEBE

Czy sny są prawdziwe?

Oddając hołd Arystotelesowi i Jungowi i pracując jako analityk snów, zadaję pytania. Co jest odpowiedzialne za sen? Co jest odpowiedzialne za to, co widzimy we śnie? Szukam tego, co sprawia, że to ma znaczenie, a co wydaje się jedynie abstrakcją. Jestem ciekaw, co sprawia, że coś nas niepokoi, i co sprawia, że śniąc, możemy przenieść się w miejsca niezwykłe.

Jędrzej STĘPIEŃ: Czym jest myślenie refleksyjne?
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Czym jest myślenie refleksyjne?

Myślenie refleksyjne nigdy nie jest łatwe, bo wymaga wielkiej siły woli, by wytrzymać stan intelektualnego niepokoju związanego z brakiem natychmiastowej odpowiedzi. Jego sednem jest umiejętność odsunięcia w czasie ostatecznej odpowiedzi i cieszenie się chwilową niepewnością.

Alice LATIMIER: Mózg może się uczyć w każdym wieku. O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno
Alice LATIMIER

Alice LATIMIER

Mózg może się uczyć w każdym wieku.
O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno

Przekażcie Waszym Rodzicom i najbliższym: czas zacząć naukę… nieważne ile ma się lat! Jesteśmy w pewnym sensie „zaprogramowani” na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Nie ma więc jednego wieku na naukę nowego języka.

Nick BOSTROM: Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia
Nick BOSTROM

Nick BOSTROM

Superinteligencja.
Scenariusze, strategie, zagrożenia

Ludzki mózg to dzieło idealne, najdoskonalszy twór w przyrodzie. Jego dominacją zachwiał komputer Deep Blue, który w 1997 roku pokonał w szachy mistrza świata, Garriego Kasparowa. Od tego czasu sztuczna inteligencja jest na ścieżce intensywnego rozwoju. Czy dominacja superinteligencji nad człowiekiem jest realną perspektywą naszej przyszłości? Czy ta przewaga skończy się kresem naszego gatunku?

Jarosław KORDZIŃSKI: "Muzykowanie czyni mądrzejszym"
Jarosław KORDZIŃSKI

Jarosław KORDZIŃSKI

"Muzykowanie czyni mądrzejszym"

To, czemu poświęcamy dużo czasu, ma wpływ na strukturę mózgu. Wpływ grania na instrumentach zauważa się u ludzi, którzy zaczynali swoją przygodę z aktywnym muzykowaniem nawet jako dorośli. Spitzer w książce „Muzyka w głowie” pokazuje skutki z zajmowania się muzyką i to zarówno u osób, które grają na instrumentach, jak i tych, którzy śpiewają czy nawet tylko słuchają.

Jarosław KORDZIŃSKI: "O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"
Jarosław KORDZIŃSKI

Jarosław KORDZIŃSKI

"O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"

Profesor Jerzy Vetulani zachęca do tego, żeby być osobą żywą i ciekawą świata, praktykować od czasu do czasu głodówki i pić czerwone wino, dzięki czemu nasze chromosomy mniej się zużywają, a my starzejemy się wolniej. Do tego dodać należy jeszcze jeszcze kobiety, taniec i śpiew, czyli wysiłek fizyczny oraz konieczny wysiłek intelektualny.