

Paweł RZEWUSKI
Filozofia Piłsudskiego
Wiadomo, jakim dziedzictwem „obarczony” był Piłsudski. Sarmacko‑romantyczna tradycja porządkowała jego rzeczywistość, myśl rewolucyjna prowadziła do walki. Pytanie: jaka była główna dominanta jego działań? Przeciwnicy Marszałka utrzymywali, że była nią żądza władzy. Jeżeli jednak szukać w pismach Piłsudskiego jednej idei, która przekraczałaby wszystkie pozostałe, tą ideą będzie Polska.

Piotr LEGUTKO
Terapia historią
Opowiedzmy swoją historię, by dowiedzieć się, kim jesteśmy. Ale nie piszmy tej historii na nowo, nie szukajmy na siłę alternatywnych scenariuszy, nie wymądrzajmy się, nie pouczajmy naszych antenatów, nie krytykujmy, że można było coś zrobić lepiej czy inaczej. Przyjmijmy „całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska — tak jak prosił o to na krakowskich Błoniach w 1979 roku Jan Paweł II — z wiarą, nadzieją i miłością”. Zobaczmy naszą niepodległość jako pragnienie wolności. Nie teoretycznej, abstrakcyjnej, ale dokładnie takiej, jaką wymyślimy sobie i dla siebie na długo przez 1918 rokiem.

Rafał DUTKIEWICZ
Sto lat Niepodległej
Człowiek jest w naturalny sposób ukształtowany ksenofobicznie. Tymczasem witaminą, sterydem, antybiotykiem, hormonem wzrostu współczesnych społeczeństw stała się otwartość i zdolność współpracy. Coś, co często nazywam umiejętnością wymiany myśli.

Marjorie PISANI
Nic nie jest w stanie złamać uporu i hartu ducha Polaków
Nic nie jest w stanie złamać ich uporu i hartu ducha! Są dowodem na to, że dla ludzi wytrwale dążących do celu, zdolnych wybiegać myślami poza granice geograficzne i kierujących się pragnieniem wskrzeszenia Feniksa z popiołów, wszystko jest możliwe.

Mateusz MORAWIECKI
Czas pozytywistów
Czym jest nasz nowoczesny patriotyzm? To współuczestniczenie w budowie nowego modelu polskiego demokratycznego kapitalizmu, który może być liderem czwartej rewolucji przemysłowej. Polska ma wielką przyszłość przed sobą, ale tylko wtedy, gdy będzie wierna swojej przeszłości. Polski heroizm jest już globalną marką – przypominamy tekst Mateusza MORAWIECKIEGO dla „Wszystko Co Najważniejsze”.

Marcin GIEŁZAK
Trzecia Rzeczpospolita bez mitu. Polska do zbudowania. Razem
To właśnie silne instytucje państwowe i ich aktywna, rozpisana na lata konsekwentnych działań polityka wydobyły z zacofania kraje takie, jak Niemcy, Japonia, Korea, Szwecja czy Singapur. Czas to zrozumieć: zbyt silne państwo może nas uciskać, tak; ale słabe państwo musi nas zgubić.

Jan KOWALSKI
Niepodległa dla wszystkich
Rozpoczyna się odliczanie do wielkiej rocznicy, takiej, której świadkami możemy być tylko raz w życiu – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobnie jak w odradzającej się II Rzeczpospolitej całe społeczeństwo połączyło siły w walce o niepodległą Polskę, tak dziś wszyscy Polacy mogą połączyć się we wspólnym świętowaniu Niepodległej.

Marek MUTOR
Czy połączy nas stulecie odzyskania niepodległości?
Różnice w wolnym społeczeństwie występują zawsze, ale dziś palącym problemem jest upadająca kultura sporu. Ktoś inaczej myślący staje się nieprzejednanym wrogiem. Argument merytoryczny zastępowany jest inwektywą, emocje wypierają rozsądek.