Nr 20. "Wszystko Co Najważniejsze" - wysyłkowo na Sklep Idei.pl Nr 20. "Wszystko Co Najważniejsze" - wysyłkowo na Sklep Idei.pl

Nr 20. "Wszystko Co Najważniejsze" - wysyłkowo na Sklep Idei.pl

Najnowsze wydanie “Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczyna tekst prof. Michała KLEIBERA, redaktora naczelnego, pt. “Stary Kontynent walczący ze swymi wadami”.

“W Stanach Zjednoczonych kreatywność myślenia i odwaga w podejmowaniu nieznanych dotychczas inicjatyw biznesowych darzone są wielkim publicznym szacunkiem. Inaczej niż w Europie” – pisze prof. KLEIBER. I dalej, jedna z tez: “Szkodliwa drobiazgowość unijnych regulacji to ustalanie niezrozumiałych wymogów dotyczących poszczególnych produktów i usług.

Jan ROKITA pisze o tym, jak Polska odbierana jest w świecie, jak świat opowiada sobie Polskę. W tekście “Żydzi, Putin i historia” Autor pisze: “Ilekroć Kreml wszczyna kolejną “kampanię historyczną” w materii II wojny światowej, zawsze rodzi się obawa, że służy to nie tylko efektowi narodowego wzmożenia Rosjan, ale ma na celu osłabienie czy neutralizację całkiem realnego potencjału polskiej polityki w świecie”.

Bardzo ciekawy tekst Jana ROKITY, więc jeszcze jeden fragment: “Współczesny Polak czasem chciałby po prostu stłuc te obce lustra, w których pojawia mu się jakiś koślawy i karkaturalny obraz historii własnego kraju”. Warto przeczytać całość.

“Świat szans, pytań, obaw i możliwości” to tytuł analizy Wojciecha MYŚLECKIEGO. M.in. z taką tezą: “Moim zdaniem pokolenie Y i Z zmieni radykalnie cały układ polityczny. Przede wszystkim zmieni system dystrybucji i przepływu dóbr materialnych i finansowych. Nie da się w świecie cyfrowym utrzymać w nielicznych rękach takiej ilości dóbr jak obecnie”.

O “wartościach europejskich” – jako środku przymusu bezpośredniego – pisze Jacek KLOCZKOWSKI. O “asymilacji – porażce modelu francuskiego” pisze Michele TRIBALAT. W tym tekście m.in. o tym, że “największym zagrożeniem czyhającym na Francję nie jest to, że zostanie zdominowana liczebnie przez muzułmanów, ale brak chęci obrony swoich wartości i sposobu życia”.

“Sześć zabójczych liczb, których zazdrości nam Europa” to tytuł tekstu Piotra ARAKA, szefa Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Tekst ten otwiera blok tekstów o postrzeganiu polskiej gospodarki w świecie. O “wojnie kapitałów” pisze Michael PETTIS, o “świecie rosnących nierówności” Prof. Branko MILANOVIĆ, zaś o tym, że “Europa potrzebuje szybkich reform” pisze laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Christopher Antoniou PISSARIDES.

“Kompetencje społeczne są niedoceniane i w ogóle nienauczane w szkole. W procesie edukacji zapominamy o przedmiotach “miękkich”, takich jak socjologia i psychologia społeczna” pisze w  najnowszym “Wszystko Co Najważniejsze” laureat Nagrody Nobla Christopher Antoniou PISSARIDES

“Polska nagroda przegrywa wyścig” to tekst prof. Andrzeja JAJSZCZYKA. Cytat: “Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem, jest antyinnowacyjny, prowadzi od skostnienia myśli naukowej, sprzyja też tworzeniu patologicznych układów osobowych”.

O presji ekologii politycznej na ekologię naukową pisze Jean-Paul OURY (“Ideolodzy ekologizmu przekonują, że jedno dziecko mniej w rodzinie jest najskuteczniejszą formą walki z ocieplaniem się naszej planety”). O tym “Kto stoi za Gretą Thunberg” – Laurent ALEXANDRE. Osobę tego ostatniego autora przybliża Jan ŚLIWA w tekście “Laurent Alexandre, wizjoner sztucznej inteligencji”.

“Krzyk, że Kościół jest upolityczniony, służy wystraszeniu niektórych, a wzmocnieniu innych” – pisze Dariusz KOWALCZYK SJ.

Arcyciekawe pytanie stawia też w tym wydaniu “Wszystko Co Najważniejsze” Peter FLEGEL zastanawiając się, czy korzenie filozofii Zachodu tkwią w starożytnym Egipcie: “Czy Platon mógł mieszkać w Heliopolis i studiować tam filozofię egipską? I czy mógł ująć egipskie idee w swoim dorobku?”.

Najnowsze wydanie “Wszystko Co Najważniejsze” dostępne jest we wszystkich EMPIKach w całym kraju, w wybranych księgarniach, w tym w Księgarni Polskiej w Paryżu, a także wysyłkowo: www.sklepidei.pl/wcn. Wysyłkowo także archiwalne wydania miesięcznika oraz możliwość zamówienia prenumeraty. Zapraszamy!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2020

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam