Nr 20. "Wszystko Co Najważniejsze" - wysyłkowo na Sklep Idei.pl

Nr 20. "Wszystko Co Najważniejsze" - wysyłkowo na Sklep Idei.pl

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczyna tekst prof. Michała KLEIBERA, redaktora naczelnego, pt. „Stary Kontynent walczący ze swymi wadami”.

„W Stanach Zjednoczonych kreatywność myślenia i odwaga w podejmowaniu nieznanych dotychczas inicjatyw biznesowych darzone są wielkim publicznym szacunkiem. Inaczej niż w Europie” – pisze prof. KLEIBER. I dalej, jedna z tez: „Szkodliwa drobiazgowość unijnych regulacji to ustalanie niezrozumiałych wymogów dotyczących poszczególnych produktów i usług.

Jan ROKITA pisze o tym, jak Polska odbierana jest w świecie, jak świat opowiada sobie Polskę. W tekście „Żydzi, Putin i historia” Autor pisze: „Ilekroć Kreml wszczyna kolejną „kampanię historyczną” w materii II wojny światowej, zawsze rodzi się obawa, że służy to nie tylko efektowi narodowego wzmożenia Rosjan, ale ma na celu osłabienie czy neutralizację całkiem realnego potencjału polskiej polityki w świecie”.

Bardzo ciekawy tekst Jana ROKITY, więc jeszcze jeden fragment: „Współczesny Polak czasem chciałby po prostu stłuc te obce lustra, w których pojawia mu się jakiś koślawy i karkaturalny obraz historii własnego kraju”. Warto przeczytać całość.

„Świat szans, pytań, obaw i możliwości” to tytuł analizy Wojciecha MYŚLECKIEGO. M.in. z taką tezą: „Moim zdaniem pokolenie Y i Z zmieni radykalnie cały układ polityczny. Przede wszystkim zmieni system dystrybucji i przepływu dóbr materialnych i finansowych. Nie da się w świecie cyfrowym utrzymać w nielicznych rękach takiej ilości dóbr jak obecnie”.

O „wartościach europejskich” – jako środku przymusu bezpośredniego – pisze Jacek KLOCZKOWSKI. O „asymilacji – porażce modelu francuskiego” pisze Michele TRIBALAT. W tym tekście m.in. o tym, że „największym zagrożeniem czyhającym na Francję nie jest to, że zostanie zdominowana liczebnie przez muzułmanów, ale brak chęci obrony swoich wartości i sposobu życia”.

„Sześć zabójczych liczb, których zazdrości nam Europa” to tytuł tekstu Piotra ARAKA, szefa Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Tekst ten otwiera blok tekstów o postrzeganiu polskiej gospodarki w świecie. O „wojnie kapitałów” pisze Michael PETTIS, o „świecie rosnących nierówności” Prof. Branko MILANOVIĆ, zaś o tym, że „Europa potrzebuje szybkich reform” pisze laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Christopher Antoniou PISSARIDES.

„Kompetencje społeczne są niedoceniane i w ogóle nienauczane w szkole. W procesie edukacji zapominamy o przedmiotach „miękkich”, takich jak socjologia i psychologia społeczna” pisze w  najnowszym „Wszystko Co Najważniejsze” laureat Nagrody Nobla Christopher Antoniou PISSARIDES

„Polska nagroda przegrywa wyścig” to tekst prof. Andrzeja JAJSZCZYKA. Cytat: „Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem, jest antyinnowacyjny, prowadzi od skostnienia myśli naukowej, sprzyja też tworzeniu patologicznych układów osobowych”.

O presji ekologii politycznej na ekologię naukową pisze Jean-Paul OURY („Ideolodzy ekologizmu przekonują, że jedno dziecko mniej w rodzinie jest najskuteczniejszą formą walki z ocieplaniem się naszej planety”). O tym „Kto stoi za Gretą Thunberg” – Laurent ALEXANDRE. Osobę tego ostatniego autora przybliża Jan ŚLIWA w tekście „Laurent Alexandre, wizjoner sztucznej inteligencji”.

„Krzyk, że Kościół jest upolityczniony, służy wystraszeniu niektórych, a wzmocnieniu innych” – pisze Dariusz KOWALCZYK SJ.

Arcyciekawe pytanie stawia też w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” Peter FLEGEL zastanawiając się, czy korzenie filozofii Zachodu tkwią w starożytnym Egipcie: „Czy Platon mógł mieszkać w Heliopolis i studiować tam filozofię egipską? I czy mógł ująć egipskie idee w swoim dorobku?”.

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne jest we wszystkich EMPIKach w całym kraju, w wybranych księgarniach, w tym w Księgarni Polskiej w Paryżu, a także wysyłkowo: www.sklepidei.pl/wcn. Wysyłkowo także archiwalne wydania miesięcznika oraz możliwość zamówienia prenumeraty. Zapraszamy!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2020