Najnowsze wydanie “Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczyna tekst prof. Michała KLEIBERA, redaktora naczelnego, pt. “Stary Kontynent walczący ze swymi wadami”.
“W Stanach Zjednoczonych kreatywność myślenia i odwaga w podejmowaniu nieznanych dotychczas inicjatyw biznesowych darzone są wielkim publicznym szacunkiem. Inaczej niż w Europie” – pisze prof. KLEIBER. I dalej, jedna z tez: “Szkodliwa drobiazgowość unijnych regulacji to ustalanie niezrozumiałych wymogów dotyczących poszczególnych produktów i usług.
Jan ROKITA pisze o tym, jak Polska odbierana jest w świecie, jak świat opowiada sobie Polskę. W tekście “Żydzi, Putin i historia” Autor pisze: “Ilekroć Kreml wszczyna kolejną “kampanię historyczną” w materii II wojny światowej, zawsze rodzi się obawa, że służy to nie tylko efektowi narodowego wzmożenia Rosjan, ale ma na celu osłabienie czy neutralizację całkiem realnego potencjału polskiej polityki w świecie”.
Bardzo ciekawy tekst Jana ROKITY, więc jeszcze jeden fragment: “Współczesny Polak czasem chciałby po prostu stłuc te obce lustra, w których pojawia mu się jakiś koślawy i karkaturalny obraz historii własnego kraju”. Warto przeczytać całość.
“Świat szans, pytań, obaw i możliwości” to tytuł analizy Wojciecha MYŚLECKIEGO. M.in. z taką tezą: “Moim zdaniem pokolenie Y i Z zmieni radykalnie cały układ polityczny. Przede wszystkim zmieni system dystrybucji i przepływu dóbr materialnych i finansowych. Nie da się w świecie cyfrowym utrzymać w nielicznych rękach takiej ilości dóbr jak obecnie”.
O “wartościach europejskich” – jako środku przymusu bezpośredniego – pisze Jacek KLOCZKOWSKI. O “asymilacji – porażce modelu francuskiego” pisze Michele TRIBALAT. W tym tekście m.in. o tym, że “największym zagrożeniem czyhającym na Francję nie jest to, że zostanie zdominowana liczebnie przez muzułmanów, ale brak chęci obrony swoich wartości i sposobu życia”.
“Sześć zabójczych liczb, których zazdrości nam Europa” to tytuł tekstu Piotra ARAKA, szefa Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Tekst ten otwiera blok tekstów o postrzeganiu polskiej gospodarki w świecie. O “wojnie kapitałów” pisze Michael PETTIS, o “świecie rosnących nierówności” Prof. Branko MILANOVIĆ, zaś o tym, że “Europa potrzebuje szybkich reform” pisze laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Christopher Antoniou PISSARIDES.
“Kompetencje społeczne są niedoceniane i w ogóle nienauczane w szkole. W procesie edukacji zapominamy o przedmiotach “miękkich”, takich jak socjologia i psychologia społeczna” pisze w najnowszym “Wszystko Co Najważniejsze” laureat Nagrody Nobla Christopher Antoniou PISSARIDES
“Polska nagroda przegrywa wyścig” to tekst prof. Andrzeja JAJSZCZYKA. Cytat: “Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem, jest antyinnowacyjny, prowadzi od skostnienia myśli naukowej, sprzyja też tworzeniu patologicznych układów osobowych”.
O presji ekologii politycznej na ekologię naukową pisze Jean-Paul OURY (“Ideolodzy ekologizmu przekonują, że jedno dziecko mniej w rodzinie jest najskuteczniejszą formą walki z ocieplaniem się naszej planety”). O tym “Kto stoi za Gretą Thunberg” – Laurent ALEXANDRE. Osobę tego ostatniego autora przybliża Jan ŚLIWA w tekście “Laurent Alexandre, wizjoner sztucznej inteligencji”.
“Krzyk, że Kościół jest upolityczniony, służy wystraszeniu niektórych, a wzmocnieniu innych” – pisze Dariusz KOWALCZYK SJ.
Arcyciekawe pytanie stawia też w tym wydaniu “Wszystko Co Najważniejsze” Peter FLEGEL zastanawiając się, czy korzenie filozofii Zachodu tkwią w starożytnym Egipcie: “Czy Platon mógł mieszkać w Heliopolis i studiować tam filozofię egipską? I czy mógł ująć egipskie idee w swoim dorobku?”.