Zbigniew GNIATKOWSKI: Uprzejmy pragmatyzm – refleksje nad polityką Nowej Zelandii
Zbigniew GNIATKOWSKI

Zbigniew GNIATKOWSKI

Uprzejmy pragmatyzm – refleksje nad polityką Nowej Zelandii

W zglobalizowanym świecie aktualne pozostanie nowozelandzkie podejście zorientowane na wzrost dobrobytu – naturalnie poprzez handel i harmonijne układanie relacji międzynarodowych, opartych na wartościach i prymacie prawa międzynarodowego. Czy coś może zachwiać nowozelandzkim uprzejmym pragmatyzmem?

Jacek BARTOSIAK: Europa poddana, skazana na hegemonów. Rzeczpospolita między lądem a morzem
Jacek BARTOSIAK

Jacek BARTOSIAK

Europa poddana, skazana na hegemonów.
Rzeczpospolita między lądem a morzem

Paryż zrozumiał, w jakiej znalazł się sytuacji, i w wielkiej grze strategicznej prowadzonej niejako ponad jego głową pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem chciał uzyskać choćby minimalne pole manewru poprzez posiadanie własnej broni jądrowej. Czyli w praktyce poprzez uzyskanie, w razie napaści Sowietów, możliwości wciągnięcia „na siłę” USA i amerykańskiego arsenału nuklearnego w wojnę po swojej stronie.

Tomasz LEWCZAK: Chiny się zbroją.  Coraz bardziej gorący rejon Pacyfiku
Tomasz LEWCZAK

Tomasz LEWCZAK

Chiny się zbroją.
Coraz bardziej gorący rejon Pacyfiku

Amerykanie przewidują, że konflikt może rozpocząć się od chińskiego ataku na sieci komputerowe, satelity oraz systemy radarowe i naprowadzania, by amerykański przeciwnik stał się „ślepy i głuchy”. Następnie Chińczycy zechcą użyć samolotów uderzeniowych, rakiet balistycznych i manewrujących – w celu zniszczenia amerykańskich baz i lotnisk oraz okrętów w regionie.