Andrzej DUDA: Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią

Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią


Dla narodów naszego regionu, pamiętających historyczne doświadczenia, które symbolizuje dzisiejsza data – 17 września – nie ulega wątpliwości, że imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa. Chce tego samego, co w 1939 i 1940 roku, kiedy działała w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami, a także w latach 1945–1991, kiedy samodzielnie władała naszymi krajami.

Roger MOORHOUSE: Dlaczego powinniśmy pamiętać o 23 sierpnia 1939 r.
Roger MOORHOUSE

Roger MOORHOUSE

Dlaczego powinniśmy pamiętać o 23 sierpnia 1939 r.

Niemiecko-sowiecki związek strategiczny zainicjowany 23 sierpnia 1939 roku w pełni zasługuje na to, by stać się integralną częścią naszej zbiorowej narracji o wojnie. Ale nią nie jest. Warto przez chwilę zastanowić się nad licznymi przyczynami tego pominięcia.

Prof. Richard J. EVANS: The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation
Prof. Richard J. EVANS

Prof. Richard J. EVANS

The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation

Why was the Ribbentrop-Molotov Pact signed? For both Hitler and Stalin the aim was to buy time, to enable the invasion of Poland without bringing the Third Reich and the Soviet Union into a war with each other at a time when Germany was not ready for a full-scale war, and the USSR was rebuilding its armed forces and munitions factories after they had been severely affected by the purges of the 1930s.

Agata KAŁABUNOWSKA: Fala wznosząca niemieckiej skrajnej prawicy
Agata KAŁABUNOWSKA

Agata KAŁABUNOWSKA

Fala wznosząca niemieckiej skrajnej prawicy

W debacie publicznej pojawiły się hasła, których nigdy wcześniej nie odważono się tak dobitnie wypowiedzieć, takie jak „Niemcy są większe niż RFN”, czy gloryfikacja paktu Ribbentrop-Mołotow.