Prof. Mark JUERGENSMEYER: Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?

Reżim Busha był zdeterminowany, by obalić reżim talibów niezależnie od tego, czy ci wypędzili bin Ladena z kraju, czy też wydali go w ręce państwa trzeciego, aby został osądzony. Uważał talibów nie tylko za wspólników Osamy bin Ladena, ale także za rodzaj ruchu terrorystycznego.

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Wojna kosmiczna - boska ingerencja w ludzką historię
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Wojna kosmiczna - boska ingerencja w ludzką historię

W wyniku fuzji wojny i religii powstaje w ludzkiej wyobraźni potężny twór, który nazwałem „wojną kosmiczną”. Zmienia ona naturę konfliktów na świecie, ponieważ takiej wojny nie można przegrać.

Tomasz KOWAL: Teoria i praktyka dżihadu. Krótki przewodnik po świecie terroru
Tomasz KOWAL

Tomasz KOWAL

Teoria i praktyka dżihadu.
Krótki przewodnik po świecie terroru

Czynnikiem odróżniającym Daesh od grup terrorystycznych i ruchów rebelianckich oraz nadającym mu charakter państwowości jest administrowanie własnym terytorium. Ponadto, w ujęciu zgodnym z teorią państwa, będą nimi również wspólnota kulturowa (ludność sunnicka kontrolowanego terytorium) oraz funkcjonowanie aparatu przymusu.

Aleksandra SOWA: "Zawieszenie broni między władzami a Grupą Anonymous. Wspólna walka z Państwem Islamskim"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Zawieszenie broni między władzami a Grupą Anonymous. Wspólna walka z Państwem Islamskim"

Dawni wrogowie dziś pracują ramię w ramię: Anonymous zgłasza podejrzane witryny i konta twitterowe władzom, a te zajmują się dalszym blokowaniem. Związek z rozsądku — ale na pewno nie małżeński — z krótką datą ważności. Najprawdopodobniej krótkotrwałe zawieszenie broni, które widocznie w obecnej sytuacji jest politykom i służbom specjalnym bardzo na rękę.

Jean-Pierre FILIU: Róża arabskich wiatrów, czyli klątwa niedokończonych rewolucji
Jean-Pierre FILIU

Jean-Pierre FILIU

Róża arabskich wiatrów, czyli klątwa niedokończonych rewolucji

Mamy do czynienia ze ścisłym związkiem Arabskiej Wiosny z eskalacją przemocy w regionie Bliskiego Wschodu. Największym problemem nie są same rewolucje, ale fakt, że są one „niedokończone”. Stan niedokończenia był idealnym katalizatorem dla rozwoju organizacji terrorystycznych. W takim właśnie chaosie powstało Państwo Islamskie.

Christian C. SAHNER: Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie
Christian C. SAHNER

Christian C. SAHNER

Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Na początku XX wieku chrześcijanie stanowili około 20 proc. mieszkańców świata arabskiego. W pewnych regionach – np. na południu Egiptu, w górach Libanu czy na południowym wschodzie Anatolii – byli absolutną większością. Dziś zaledwie 5 proc. mieszkańców krajów arabskich to chrześcijanie, a wielu z tych, którzy zostali, uciekają z powodu prześladowań i wojny.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Polacy wśród terrorystów Państwa Islamskiego"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Polacy wśród terrorystów Państwa Islamskiego"

Po 2001 r. zostaliśmy członkiem koalicji antyterrorystycznej i wzięliśmy udział w rozpoczętej przez George’a Busha globalnej wojnie z terroryzmem. W oczach islamistów staliśmy się jednym z celów zamachu terrorystycznego. Uznano jednak, iż jesteśmy celem „drugiego wyboru”.