10 najpiękniejszych muzeów we Francji, które warto odwiedzić po ustąpieniu epidemii
OD REDAKCJI: W czasach epidemii nie możemy zapominać o rozwoju w kulturze. Najpopularniejsze i na co dzień przepełnione galerie, muzea są dzisiaj puste. Na czas wyczekiwania polecamy Państwu lekturę o 10 najpiękniejszych muzeach Francji, które warto odwiedzić po ustąpieniu epidemii.
1. Musée des Beaux-Arts, Nancy
.Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy znajduje się w jednym z pawilonów okalających Place Stanislas, najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta stworzonym z inicjatywy Stanisława Leszczyńskiego. Fasadę, łączącą w sobie klasycyzm i rokoko, zaprojektował Emmanuel Héré.
Stworzone w 1793 r., muzeum należy do najstarszych we Francji. W swoich zbiorach posiada kolekcję malarstwa europejskiego od końca Średniowiecza do współczesności (Caravaggio, Manet, Delacroix, Friant…), sztukę dekoracyjną ze szczególnym wyeksponowaniem szklanych wyrobów z manufaktury Daum, założonej w Nancy pod koniec XIX wieku, oraz kolekcję designu prezentującą dzieła tworzącego w Lotaryngii Jeana Prouvé.
2. Musée d’Art Moderne Richard Anacréon, Granville
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Richarda Anacréona znajduje się w zabytkowej części Granville (departament Manche, Normandia), skąd rozpościera się piękny widok na morze i normandzkie klify. Richard Anacréon był urodzonym w Granville kolekcjonerem, który swoją kolekcję obrazów, grafiki i książek przekazał swojemu rodzinnemu miastu. Zbiory (wśród których znalazły się dzieła m.in. Deraina, Van Dongena, Vlamincka, Signaca) dostępne są w muzeum jego imienia. Poza kolekcją stałą regularnie organizowane są również wystawy czasowe, poświęcone nie tylko sztuce nowoczesnej, ale także innym epokom. Muzeum dysponuje też biblioteką z rzadkimi wydaniami dzieł takich autorów jak Apollinaire, Cocteau, czy Colette.
3. Musée Matisse, Nicea
Muzeum Matisse’a, stworzone w 1963 r., znajduje się w XVII-wiecznej willi des Arènes. Posiada jedną z największych na świecie kolekcji twórczości Matisse’a. Większość eksponatów pochodzi od darczyńców, w tym od samego Matisse’a i jego rodziny. Henri Matisse, związany z Niceą, jest uważany za najsłynniejszego fowistę. Wystawa muzeum pozwala prześledzić poszczególne etapy jego rozwoju artystycznego, od inspiracji impresjonizmem, po wypracowanie własnego stylu.
4. Muzeum Gombrowicza, Vence
Otwarcie Muzeum Gombrowicza w Vence w 2017 r. było jednym z najważniejszych wydarzeń dla miłośników literatury polskiej we Francji. Muzeum mieści się w Willi Alexandrine, kamienicy w stylu Belle Époque, w której pisarz mieszkał w ostatnich latach swego życia. Na ekspozycję składają się m.in. zdjęcia Gombrowicza i wydania jego dzieł.
5. Musée des Beaux-Arts, Bordeaux
Muzeum Sztuk Pięknych w Bordeaux, założone w 1801 r. posiada kolekcję malarstwa europejskiego od XV do XX wieku (Rubens, Greuze, Delacroix, Boudin, Renoir, Toulouse-Lautrec…), rzeźby i grafiki oraz dzieła artystów z regionu Bordeaux (Lhote, Marquet, Redon). Po licznych przenosinach i dwóch pożarach, które zniszczyły część zbiorów, ekspozycja ostatecznie znalazła się w budynku zaprojektowanym przez Charlesa Burguet. Dwa pawilony usytuowane są na tyłach ratusza miejskiego, po dwóch stronach ogrodu. Muzeum nie jest duże, dlatego warto je odwiedzić nawet podczas krótkiej wizyty w Bordeaux.
6. La Piscine, Roubaix
Usytuowane w budynku basenu w stylu art déco, zaprojektowanym w 1932 r., przez architekta Alberta Baerta muzeum mieści zbiory sztuki pięknej i użytkowej, wśród których znajdują się m.in. tekstylia (od starożytnego Egiptu po współczesność), moda, ceramika, jak i malarstwo i rzeźba XIX i XX wieku (Claudel, Rodin, Gromaine, Vuillard…) oraz wystawa stała poświęcona historii Roubaix.
7. Musée d’Orsay, Paryż
Muzeum Orsay znajduje się w byłym, funkcjonującym przez prawie 40 lat w pierwszej połowie XX wieku, dworcu. Budynek został zaprojektowany przez Victora Lalouxa. Wprowadzający harmonię z elegancką dzielnicą budynek ma eklektyczną fasadę i szklany dach oraz dwa historyczne zegary.
Zbiory muzeum zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918, z imponującą kolekcją impresjonizmu i postimpresjonizmu. To tu można obejrzeć takie dzieła jak „Tahitańskie kobiety na plaży” Gauguina, „Błękitne tancerki” Degas, czy „Bal w Moulin de la Galette” Renoira. Muzeum posiada także dzieła m.in. Courbeta, Milleta czy Rodina.
8. Musée Rodin, Paryż
Muzeum znajduje się w Hôtel Biron, rezydencji skonstruowanej w 1727 r. Tworzyli w niej m.in. Jean Cocteau, Henri Matisse czy Auguste Rodin, który później przekazał państwu francuskiemu wszystkie swoje rzeźby, wraz z obrazami van Gogha, Moneta i Renoira ze swojej prywatnej kolekcji, pod warunkiem, że w budynku pracowni powstanie muzeum, w którym wystawione zostaną jego rzeźby. Musée Rodin zostało oficjalnie otwarte w 1919 r., a w jego zbiorach znajduje się większość dzieł Rodina, w tym „Myśliciel” i „Pocałunek”.
9. Musée Marmottan Monet, Paryż
Otwarte w 1934 r. w rezydencji kolekcjonera sztuki Paula Marmottana muzeum poświęcone impresjonistom mieści unikatowe zbiory, zawdzięczane takim darczyńcom, jak m.in. syn Claude’a Moneta. W Musée Marmottan Monet można podziwiać dzieła m.in. Degas, Gauguina, Moneta, Maneta, Pisarra, Signaca czy Sisleya. Do najsłynniejszych obrazów w zbiorach muzeum należy cykl przedstawiający katedrę w Rouen oraz „Impresja, wschód słońca”.
10. Musée Christian Dior, Granville
.Villa Les Rhumbs, w której w młodości mieszkał Christian Dior, położona na szczycie wzgórza z widokiem na morze, otoczona pięknymi ogrodami różanymi, mieści muzeum poświęcone słynnemu projektantowi urodzonemu w Granville. Odbywają się tam wystawy czasowe poświęcone życiu i twórczości Christiana Diora, wystawiane są kreacje, projekty, zdjęcia, opowiadające historię tworzenia poszczególnych kolekcji mody i ludzi je noszących.