1500 dzieł na Warszawskich Targach Sztuki 2024
Obrazy, rzeźby, grafika, fotografie – 1500 dzieł m.in. Ewy Kuryluk, Jarosława Modzelewskiego, Katarzyny Kozyry, Zofii Kulik – prezentowanych będzie podczas 21. Warszawskich Targów Sztuki, które rozpoczną się 23 listopada 2024 roku.
1500 dzieł sztuki w zasięgu ręki
.„Podczas tej jednej z najważniejszych corocznych imprez kulturalnych będziemy tym razem gościć ponad 120 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej i antykwariatów oraz domów aukcyjnych z całej Polski” – poinformowała Kama Zboralska, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki. Na Warszawskich Targach Sztuki można obejrzeć ponad 1500 prac uznanych artystów, takich jak: Ewa Kuryluk, Jarosław Modzelewski, Stanisław Dróżdż, Marek Chlanda, Jan Dobkowski oraz prace młodszego pokolenia. Po raz kolejny będą też do nabycia prace Kolekcji Friends Fundacji Katarzyny Kozyry, m.in. Natalii LL, Zofii Kulik i Ewy Partum. Dla koneserów sztuki dawnej antykwariaty wystawią obrazy, rzeźby wybitnych przedwojennych twórców.
„Na Targach mamy przegląd rynkowej oferty, który artysta i w jakiej cenie znajduje odbiorców” – mówi Kama Zboralska. „Oferta jest na tyle bogata, że o konkretnym wyborze decyduje tylko zasobność portfela i oczywiście gust, którym powinniśmy się kierować. To naczelna wskazówka dla początkującego kolekcjonera: kupujmy to, co nam się autentycznie podoba. Na WST będzie też sztuka dostępna właściwie dla każdego. Prace na papierze, czy początkujących artystów zawsze są zdecydowanie tańsze” – dodaje dyr. Zboralska.
Organizatorzy Warszawskich Targów Sztuki dużą wagę przywiązują do misji edukacyjnej Targów i popularyzowania sztuki poprzez organizowanie towarzyszących wystaw. „W tym roku zaprezentujemy wystawę „Instynkt pierwotny” Eugeniusza Markowskiego ((1912-2007), wybitnego malarza, scenografa, grafika, dziennikarza, dyplomaty. Jednego z czołowych polskich awangardowych twórców, prekursora Neue Wilde. Główna fascynacja i inspiracja Eugeniusza Markowskiego to osobliwe przeciwieństwo – gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii i drzemiące w nas od wieków te same naturalne instynkty. Jego prymitywni bohaterowie, zawsze nadzy z lubieżnym uśmieszkiem, zdeformowani, groteskowo śmieszni, zarazem tragiczni stają się metaforą dramatu ludzkiego losu. (…) Markowski nigdy nie poddawał się nowym trendom. Do końca został wierny barwnej, żywiołowej ekspresji” – opisuje artystę i ekspozycje jego prac dyr. Zboralska.
Wykłady i panele dyskusyjne
.Kolejna wystawa pt. „Wojciech Weiss, Józef Jarema, Andrzej Fogtt – 3 drogi dochodzenia do awangardy” to prezentacja trzech malarzy, trzech wizjonerów, z trzech epok – początku XX wieku, czasów powojennych i współczesności. Będzie też można zobaczyć wystawę „Juliusz Sokołowski. „Fangor” polskiej fotografii”. Juliusz Sokołowski (rocznik 1958) uznany fotograf architektury i pejzaży jest też twórcą abstrakcyjnych prac fotograficznych. Sokołowski nawiązuje dialog z dziełami zarówno światowych mistrzów fotografii m.in. Hiroshi Sugimoto i Thomas Ruff, jak i malarzy – Wojciecha Fangora i Victora Vasarely’ego. Podobnie jak oni stosuje iluzję optyczną, kontrasty kolorystyczne charakterystyczne w sztuce op-artu. Prace prezentowane na wystawie „Juliusz Sokołowski. „Fangor” polskiej fotografii” pochodzą z Kolekcji Kantoru Sztuki.
W ramach części edukacyjnej zaplanowano m.in. eksperckie wykłady i panele dyskusyjne. W panelu „Kolekcja – łatwiej zacząć niż skończyć – dylematy kolekcjonera” udział wezmą Marek Roefler, Villa la Fleur; Jarosław Przyborowski Signum Foundation; prof. Andrzej Strzałecki. Mowa też będzie o Biennale w Wenecji i Malta Biennale 2024 oraz planach Muzeum Sztuki Nowoczesnej związanych z nową siedzibą. Odbędą się też „Spotkania z rzeźbiarkami tworzącymi w różnych materiałach” m.in. z Beatą Czapską, Aleksandrą Liput, Aleksandrą Kujawską i Iwoną Demko, Jackiem Yerką oraz działającymi w różnych mediach Arturem Żmijewskim i Pawłem Althamerem. Planowany jest też wykład o AI, czyli Sztucznej Inteligencji.
„Siostra. Nieznana historia Magdaleny Abakanowicz”
.Podczas targów zostanie zaprezentowany film „Siostra. Nieznana historia Magdaleny Abakanowicz” oparty na niedawno odnalezionych materiałach archiwalnych. Unikatowe slajdy z podróży po świecie, filmy z lat 60., fotografie z dzieciństwa oraz pełne ciepła listy tworzą poruszający obraz, który otwiera nowe perspektywy w interpretacji twórczości artystki. Film zrealizowany przez Andrzeja Słodkowskiego – podróżnika, dokumentalistę. Świat dzieciństwa artystki przywołają też odrestaurowane meble z dworku Abakanowiczów w Kępnie dostępne na stoisku A09. Kolejną niespodzianką będzie możliwość kupienia podczas WTS długo oczekiwanego katalogu (catalogue raisonné) Magdaleny Abakanowicz. Autorką jest dr Jolanta Gola, a wydawcą Fundacja All That Art przy współudziale Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego. Publikacja obejmuje biografię oraz twórczość Magdaleny Abakanowicz, zawiera spis około 1500 wszystkich ujawnionych dzieł artystki do 2019 roku.
„Tegoroczna edycja targów znowu trochę poszerzy przestrzenie ekspozycyjne i edukacyjne. Tym razem zapraszamy do Hali nr 3 w głównym kompleksie targowym EXPO XXI. Liczę, że uda się nam zaskoczyć odwiedzających skalą, jakością oraz interesującą ofertą. Z pewnością będzie to prawdziwa uczta dla dusz otwartych na piękno i przypływ nowej energii, która zawsze towarzyszy oglądaniu sztuki. Targi to także miejsce, gdzie spotykają się wszyscy którym sztuka jest bliska” – dodał Piotr Lengiewicz, prezes Rempex-u, organizatora WTS
Ostatnią edycję Warszawskich Targów Sztuki w ciągu niecałych trzech dni odwiedziło ponad 11 tysięcy osób. 21. Warszawskie Targi Sztuki będą trwały od 23 do 24 listopada w Centrum Targowo – Wystawienniczym EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego12/14.
Kultura Najważniejsza
„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ Anna Bernat/ WszystkocoNajważniejsze/LW