60. Jazz nad Odrą

Galą, na której zostaną ogłoszeni laureaci konkursu „Indywidualność Jazzowa im. Wojtka Siwka”, rozpocznie się we 60. Festiwal Jazz nad Odrą. Podczas imprezy odbędzie się kilkanaście koncertów, na których wystąpią muzycy polskiej i światowej sceny jazzowej.

Wrocław Jazz Night

.Jazz nad Odrą jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce – odbywa się corocznie od 1964 r.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się galą, na której zostaną ogłoszeni laureaci konkursu na „Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka”. Konkurs od lat towarzyszy festiwalowi, jego ideą jest promocja młodych muzyków.

„Cały wieczór pierwszego dnia festiwalu nazwaliśmy Wrocław Jazz Night. Chcieliśmy przez to uhonorować wrocławskich muzyków, dzięki którym przez 60 lat jazz we Wrocławiu jest tworzony, uprawiany i obecny” – mówił wcześniej dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Wojtasik.

Na festiwalu Jazz nad Odrą wystąpią m.in. dwaj weterani wrocławskiej sceny jazzowej – Zbigniew Lewandowski i Piotr Baron. W kolejny zaś wieczór zagrają zwycięzcy konkursu na „Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka”. „Drugi koncert tego dnia to oczekiwany przez wielu melomanów występ Darka Oleszkiewicza, Jorge Rossy oraz Brada Mehldau” – mówił dyrektor.

Czym zaskoczy tegoroczna edycja festiwalu Jazz nad Odrą

.W kolejnych dniach miłośnicy jazzu będą mogli posłuchać m.in. brytyjskiej wokalistki Normy Winstone. „Ona wystąpi wraz z zespołem niemieckiego pianisty Pablo Helda, który jest uznawany za jednego z trzech najważniejszych pianistów jazzowych w Europie” – mówił Wojtasik.

Przed wrocławską publicznością zaprezentują się też amerykański trębacz Ambrose Akinmusire czy algierski basista Michel Benita, który wraz ze swoim kwartetem przedstawi album „Looking At Sounds”. Odbędzie się też koncert „Piotr Wojtasik Presents”, podczas którego zabrzmią utwory w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, a na scenie wystąpią soliści – trębacz Philip Dizack i saksofonista Rick Margitza.

Ostatniego dnia festiwalu będzie można wysłuchać efektów współpracy pomiędzy włoskim pianistą Enrico Pieranunzim i duńskim basistą Thomasem Fonnesbaeckiem. Odbędzie się też koncert węgierskiego saksofonisty Viktora Tótha. Festiwal zamknie występ Bartosz Pernal Orchestra.

Koncerty będą odbywać się na trzech scenach – w Imparcie, Firleju oraz w Klubie Vertigo.

60. Jazz nad Odrą zakończ się 28 kwietnia.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 kwietnia 2024