AfD na równi z chadecją. Niemcy w szoku

AfD na równi z chadecją

Prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) po raz pierwszy dogoniła chadeckie CDU/CSU w reprezentatywnym sondażu instytutu badania opinii publicznej Insa – poinformował portal dziennika „Bild”.

AfD na równi z chadecją

.W sondażu Sonntagstrend przeprowadzonym dla „Bilda” chadecja straciła 2 pkt proc. i ma obecnie 24 proc. poparcia. AfD zyskała 1 pkt proc. i również ma 24 proc. „Radość i euforia w szeregach AfD jest odpowiednio wielka” – podkreślił portal, cytując współprzewodniczącą partii Alice Weidel, która napisała 5 kwietnia na platformie X: „Dogoniliśmy CDU/CSU. Dziękuję wszystkim!”. W kolejnym wpisie Alice Weidel stwierdziła, że „ludzie nie chcą kolejnego lewicowego rządu, w którym CDU/CSU pozwolą SPD i Zielonym dyktować politykę”. Współprzewodnicząca prawicowej partii podkreśliła: „Nie ma sposobu, aby ominąć AfD!”.

„Bild” zwraca uwagę, że CDU/CSU straciły 6 pkt proc. od początku marca i 4,6 pkt proc. w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w lutym. Chadecki blok CDU/CSU wyraźnie wygrał wybory federalne 23 lutego z wynikiem 28,5 proc. Socjaldemokratyczna SPD uplasowała się za Alternatywą dla Niemiec (20,8 proc.) z wynikiem 16,4 proc. CDU/CSU zdecydowanie wykluczyła jednak współpracę z AfD. Obecnie trwają negocjacje koalicyjne CDU/CSU i SPD.

Dramatyczny spadek poparcia chadecji

.Szef instytutu Insa Hermann Binkert powiedział „Bildowi”, że chadecja zanotowała „dramatyczny spadek”. Podkreślił, że „nigdy nie było takiej utraty poparcia w okresie między wyborami do Bundestagu a utworzeniem rządu”. Zdaniem Hermanna Binkerta wielu wyborców odnosi wrażenie, że CDU/CSU nie postawiła jeszcze na swoim w rozmowach koalicyjnych prowadzonych z SPD. „Wielu wyborców jest tym rozczarowanych”, powiedział Binkert „Bildowi”.

Jak ocenił portal, wyniki sondażu, to „klęska” dla chadecji. Ostatni raz CDU/CSU wypadły tak źle w sondażu Insa w połowie marca 2022 roku. AfD natomiast „od tygodni odnotowuje znaczne zyski i jest teraz silniejsza niż kiedykolwiek”. W najnowszym sondażu SPD pozostaje stabilnie na poziomie 16 proc. Zieloni nieznacznie tracą (-1), osiągając 11 proc. Partia Lewica kontynuuje wzrost (+1) – do 11 proc. Lewicowa BSW i liberalna FDP osiągnęły po 4 proc. – informuje „Bild”.

Europa skręciła w prawo

.Na temat wzrostu popularności w państwach europejskich ugrupowań prawicowych, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze prof. Brigitte GRANVILLE w tekście „Europa skręciła w prawo„.

„W polityce europejskiej prawica przeważa nad lewicą. Obecne rządy w 20 z 27 państw członkowskich UE są wspierane przez partie prawicowe (a postbrexitowa Wielka Brytania jest dodatkowym ważnym przykładem). Podobny obraz wyłania się w Parlamencie Europejskim, gdzie tradycyjna konserwatywna koalicja pozostaje największym ugrupowaniem od 1999 roku”.

„Upadek głównych partii lewicowych w ostatniej dekadzie jest tym bardziej godny uwagi, że zbiegł się w czasie z tragicznymi społeczno-gospodarczymi następstwami ogólnoświatowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Można się było spodziewać, że ten okres niskiego wzrostu gospodarczego i utrzymującego się wysokiego bezrobocia będzie sprzyjał partiom lewicowym. W rzeczywistości większość z nich boryka się z trudnościami – zwłaszcza w dwóch największych krajach UE: w Niemczech badania opinii publicznej potwierdzają nieuchronny spadek poparcia dla SPD (zbliżają się tam wybory, we wrześniu 2021 roku); natomiast poparcie dla francuskiej partii socjalistycznej załamało się w ostatnich wyborach w 2017 r., a badania opinii publicznej nie dają perspektyw na jego odbudowę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych”.

„Te fatalne perspektywy dla tradycyjnej lewicy w nadchodzących wyborach w głównych krajach europejskich mogą po raz kolejny być sprzeczne z intuicją. Wydaje się bowiem, że COVID-19 pomógł lewicy jeszcze bardziej niż globalny kryzys dekadę temu. Szok wywołany pandemią rozbudził wspólnotowego ducha, pokazał, że w sytuacjach kryzysowych interwencja rządu jest niezbędna, a także zwrócił uwagę opinii publicznej na społeczne znaczenie niektórych najgorzej opłacanych pracowników – takich jak kasjerzy w supermarketach czy śmieciarze – oraz na to, że tacy ludzie zasługują na coś lepszego”.

„W polityce europejskiej prawica przeważa nad lewicą. Obecne rządy w 20 z 27 państw członkowskich UE są wspierane przez partie prawicowe (a postbrexitowa Wielka Brytania jest dodatkowym ważnym przykładem). Podobny obraz wyłania się w Parlamencie Europejskim, gdzie tradycyjna konserwatywna koalicja pozostaje największym ugrupowaniem od 1999 roku. Upadek głównych partii lewicowych w ostatniej dekadzie jest tym bardziej godny uwagi, że zbiegł się w czasie z tragicznymi społeczno-gospodarczymi następstwami ogólnoświatowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Można się było spodziewać, że ten okres niskiego wzrostu gospodarczego i utrzymującego się wysokiego bezrobocia będzie sprzyjał partiom lewicowym”.

.”W rzeczywistości większość z nich boryka się z trudnościami – zwłaszcza w dwóch największych krajach UE: w Niemczech badania opinii publicznej potwierdzają nieuchronny spadek poparcia dla SPD (zbliżają się tam wybory, we wrześniu 2021 roku); natomiast poparcie dla francuskiej partii socjalistycznej załamało się w ostatnich wyborach w 2017 r., a badania opinii publicznej nie dają perspektyw na jego odbudowę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Te fatalne perspektywy dla tradycyjnej lewicy w nadchodzących wyborach w głównych krajach europejskich mogą po raz kolejny być sprzeczne z intuicją. Wydaje się bowiem, że COVID-19 pomógł lewicy jeszcze bardziej niż globalny kryzys dekadę temu. Szok wywołany pandemią rozbudził wspólnotowego ducha, pokazał, że w sytuacjach kryzysowych interwencja rządu jest niezbędna, a także zwrócił uwagę opinii publicznej na społeczne znaczenie niektórych najgorzej opłacanych pracowników – takich jak kasjerzy w supermarketach czy śmieciarze – oraz na to, że tacy ludzie zasługują na coś lepszego” – pisze prof. Brigitte GRANVILLE.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-brigitte-granville-europa-skreca-w-prawo-to-nie-wrozy-nic-dobrego/

PAP/Berenika Lemańczyk/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2025