Andrzej Duda i prezydent elekt Donald Trump wezmą udział w otwarciu katedry Notre Dame
Amerykański prezydent elekt Donald Trump potwierdził oficjalnie, że weźmie udział w zaplanowanej na sobotę 7 grudnia ceremonii ponownego otwarcia katedry Notre Dame w Paryżu. W uroczystości uczestniczył będzie również prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent elekt Donald Trump przylatuje do Paryża
Swoją decyzję prezydent elekt Donald Trump ogłosił na należącym do niego portalu Truth Social.
„To zaszczyt ogłosić, że w sobotę wybieram się do Paryża, aby wziąć udział w ponownym otwarciu wspaniałej i historycznej Katedry Notre Dame, która została w pełni odrestaurowana po niszczycielskim pożarze sprzed pięciu lat. Prezydent Emmanuel Macron wykonał wspaniałą pracę, zapewniając, że Notre Dame została przywrócona do pełnej świetności, a nawet czegoś więcej. To będzie bardzo wyjątkowy dzień dla wszystkich!” – czytamy w poście.
W paryskich uroczystościach będzie uczestniczył również prezydent Polski Andrzej Duda. Uroczystość 7 grudnia będzie miała charakter polityczny. Gości z całego świata przyjmie prezydent Francji Emmanuel Macron, planowane jest jego wystąpienie na placu przed katedrą.
Późnym popołudniem arcybiskup Paryża Laurent Ulrich zastuka pastorałem w zamknięte drzwi katedry. Nastąpi symboliczna „odpowiedź” świątyni, która zamilkła po pożarze: zabrzmi psalm 121 („Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pańskiego„). Za trzecim uderzeniem i trzecim śpiewem drzwi się otworzą.
We wnętrzu katedry abp Ulrich symbolicznie „obudzi” organy. Po rozpoczęciu nabożeństwa znakiem krzyża hierarcha pobłogosławi ten instrument. XVIII-wieczne organy w Notre Dame składają się z około 8 tysięcy piszczałek. Płomienie nie dotarły do nich podczas pożaru, ale instrument pokrył się toksycznym ołowianym pyłem. Podczas odbudowy Notre Dame organy oczyszczono i wyremontowano.
Po przemówieniach polityków około godz. 21 na placu przed katedrą odbędzie się koncert, na którym wystąpią gwiazdy muzyki francuskiej i światowej sławy wykonawcy muzyki klasycznej. Wbrew wcześniejszym domysłom nie będzie Paula McCartneya. Pojawią się francuscy piosenkarze: Clara Luciani, Garou, Vianney, a także DJ Michael Canitrot. Wystąpią gwiazdy światowej opery: sopranistki Pretty Yende i Julie Fuchs oraz tenor Benjamin Bernheim.
Ogromny pożar, który strawił Notre Dame, niszcząc wieżę katedry i grożąc zniszczeniem jednego z największych skarbów architektury na świecie, miał miejsce w roku 2019, w czasie pierwszej kadencji Trumpa w Białym Domu. Prezydent USA wyraził wówczas kondolencje prezydentowi Macronowi i papieżowi Franciszkowi. Zaoferował pomoc amerykańskich ekspertów w odrestaurowaniu katedry.
Agencja AP określa relacje prezydentów Trumpa i Macrona jako skomplikowane. Relacje te pogorszyły się, gdy Macron skrytykował Trumpa za kwestionowanie potrzeby istnienia NATO i amerykańskiego zaangażowania w obronny Pakt Północnoatlantycki.
„Kiedy Trump ubiegał się o reelekcję w tym roku, często kpił z Macrona na wiecach wyborczych, naśladując jego akcent i grożąc nałożeniem wysokich ceł na wino i szampan importowane do USA, jeśli Francja spróbuje opodatkować amerykańskie firmy” – zauważa agencja AP, dodając, że po reelekcji Trumpa Macron był jednym z pierwszych światowych liderów, którzy pogratulowali mu wygranej w wyścigu do Białego Domu.
Uroczystość 7 grudnia w Paryżu będzie miała charakter świecki. 8 grudnia o godz. 10.30 odbędzie się w Notre Dame pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha.
Na plac przed Notre Dame będą mogły wejść tylko osoby zaproszone – maksymalnie 3 tysiące. Nabrzeża Sekwany w pobliżu świątyni mogą pomieścić około 40 tysięcy osób. Na całej wyspie Cite i na nabrzeżu obowiązywać będą specjalne środki bezpieczeństwa, co wiąże się również z ograniczeniami ruchu samochodowego i handlu podczas całego weekendu. Zamknięte zostaną niektóre stacje metra.
Film z odbudowy katedry Notre Dame
.Ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla Francji ale i dla świata. „Wstrzymuję oddech i ukradkiem ocieram łzy. Opanowuje mnie wzruszenie. Stoję jak wryty przed telewizorem, kontemplując płonącą iglicę katedry Notre-Dame. Moja reakcja nie jest odosobniona. Miliony ludzi we Francji i na świecie doświadczają tego samego stuporu, tego samego niedowierzania, tak samo ocierają łzy. Francja na nowo odkrywa, że jest ziemią chrześcijańską. Marcel Gauchet (historyk, filozof – red.) dodałby, że jej dechrystianizacja jest ostatecznym dowodem na to, że rzeczywiście jest ziemią religii odejścia od religii” – pisał niedługo po pożarze katedry francuski pisarz Éric ZEMMOUR w książce, której fragment można znaleźć na „Wszystko co Najważniejsze”.
Trwającą 5 lat odbudowę katedry uwieczniono na niezwykłym filmie dokumentalnym „Odbudowa katedry Notre-Dame”. Po wnętrzu odrestaurowanego kościoła oprowadza w nim arcybiskup Paryża, Laurent Ulrich. Twórcy reportażu chcieli w nim pokazać ludzki i duchowy aspekt odbudowy katedry. W odbudowę i odnowienie jej elementów (m.in. witraży czy organów) zaangażowali się specjaliści z różnych dziedzin i warsztaty w całej Francji. „Obraz, który do mnie powraca, to przede wszystkim szeroki uśmiech na twarzach wszystkich, którzy tu pracują, niezmiennie szczęśliwych, że są częścią tej odbudowy, i w pewnym sensie także zaskoczonych, że zostali wybrani, by tu pracować. To wspaniałe” – stwierdził arcybiskup Laurent Ulrich.
PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze