
Jestem przeciwna obecności rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich we francuskiej stolicy, dopóki trwa wojna na Ukrainie – powiedziała we wtorek mer Paryża Anne Hidalgo. Igrzyska w Paryżu odbędą się w 2024 roku.
Igrzyska w Paryżu: Anna Hidalgo o udziale rosyjskich sportowców
.W jednym z wywiadów z końca stycznia mer miasta-gospodarza następnych letnich igrzysk powiedziała, że jest za udziałem rosyjskich sportowców „pod neutralną flagą” – przypomniała agencja AFP.
Teraz Hidalgo przyznała, że neutralna flaga „tak naprawdę nie istnieje”. „Nie będziemy paradować z krajem, który dokonuje ataku na inny kraj, i udawać, że nie istnieje” – dodała. Rozróżniła jednak „rosyjskich dysydentów, którzy chcą wystąpić pod flagą uchodźców”, w ten sposób uzasadniając zmianę swojego wcześniejszego stanowiska.
Rosyjscy sportowcy pod neutralną flagą
.Niektórzy rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni z letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku z powodu dopingu. W letnich igrzyskach w Tokio w 2021 roku i w zimowych w Pekinie rok później startowali oni pod neutralną flagą.
Pomimo wielokrotnych wezwań ze strony Ukrainy do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że bada możliwość dopuszczenia ich do rywalizacji pod neutralną flagą.
W przeszłości letnie igrzyska olimpijskie odbywały się we francuskiej stolicy dwukrotnie: w latach 1900 i 1924. Tym samym Paryż stanie się drugim miastem, obok Londynu, które zorganizuje letnie igrzyska trzy razy.
Sport narzędziem politycznym
.Sport nie od dziś służy wybielaniu wizerunku i budowaniu pozycji politycznej oraz ekonomicznej (sportswashing). Rozwój komercjalizacji poszczególnych dyscyplin przybiera jednak na sile. Ów fakt skutecznie wykorzystuje m.in. Rosja, w celu odwrócenia uwagi od swoich zbrodniczych działań na arenie międzynarodowej.
W tym samym roku, w którym Rosja dokonała bezprawnej aneksji Krymu, zorganizowała również Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi (2014 r.). Cztery lata później zorganizowała Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, biorąc – wraz z Katarem – udział w największej aferze korupcyjnej w historii tej dyscypliny.
Jak pisze Patryk PALKA, redaktor „Wszystko Co Najważniejsze”, „w realiach pozwalających głównie marzyć o faktycznym wyrugowaniu z życia publicznego tzw. sportswashingu (…), esencją aktów protestu jest samo zabranie głosu i wezwanie do dyskusji – zwrócenie uwagi na chorobę trawiącą świat polityki i sportu”.
„Będąc częścią społeczności konsumentów, każdy człowiek dysponuje (…) określonymi środkami i wpływami rynkowymi. Ich wielkość w przeliczeniu na jednostkę byłaby równa mniej więcej rozmiarom ziarenka piasku (…). Od woli pojedynczego konsumenta zależy (…) to, czy zechce przekazać organizatorom wydarzenia sportowego pieniądze i zainteresowanie, a tym samym niezależność i namiastkę władzy”.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP