Wydanie 537 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 537 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Życząc dobrego weekendu i udanej lektury chcę zwrócić Państwa uwagę na najnowszy tekst prof. Chantal DELSOL, który publikujemy w tym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Nie milkną oto głosy po ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Czy słusznie? Prof. Delsol twierdzi, że Paryż jest obecnie jedynie sceną wydarzeń, których sensu i znaczenia należy doszukiwać się znacznie głębiej, a które dużo mówią o tym, jak dziś czuje i myśli Republika. Świetnie francuska autorka analizuje sytuację, w jakiej znalazła się Francja. Bardzo serdecznie polecam. 

Mimo wakacji nie ma chyba jednak ważniejszego tematu, niż zbliżające się na jesieni wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Dwa teksty, Josha HAWLEY’a i Patryka PALKI pomogą nawigować po tym złożonym temacie. Okazuje się bowiem, że jak to zwykle bywa, nie ma w świecie tego, czego byśmy już z historii nie znali.

Jak zawsze też na początku sierpnia, tak i w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” znajdziecie Państwo sporo na temat Powstania Warszawskiego. Autorzy z Polski i z zagranicy piszą o Powstaniu, często w bardzo osobisty sposób. Serdecznie polecam Państwu niezwykły tekst australijskiego profesora, Roberto RABELA, który na Powstanie patrzy przez pryzmat doświadczeń swojego ojca.

Spokojnego weekendu,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Chantal DELSOL
Paryż jest teatrem, prawdziwe życie toczy się gdzie indziej 

Chantal DELSOL: Paryż jest teatrem, prawdziwe życie toczy się gdzie indziej

Nie milkną komentarze po ceremonii otwarcia igrzysk. Zdania są różne, na ogół bardzo kategoryczne, co nie powinno dziwić w krajach tak spolaryzowanych jak nasze. Wulgarny spektakl, nieprzyzwoity wręcz, żeby nie powiedzieć obsceniczny? Parodia historii? Odpowiedzi na te pytania daje specyfika Paryża. Gdyby olimpiada odbywała się w Paryżu w 1969 roku, miasto obwieszone byłoby ogromnymi fotografiami Mao i prawdopodobnie także Lenina. Na ulicach rozdawano by Czerwoną Książeczkę we wszystkich możliwych językach…


Prof. Roberto RABEL
Warszawa to miasto wspomnień. 
PW’1944 żyje w kolejnym pokoleniu, także daleko od Polski 

Prof. Roberto RABEL: Warszawa to miasto wspomnień. PW'1944 żyje w kolejnym pokoleniu, także daleko od Polski

Dla potomków pokolenia wojennego Warszawa jest miastem wspomnień, które odgrywają w ich życiu olbrzymią rolę, mimo że nie dotyczą doświadczeń osobistych, lecz są przekazywane przez rodziców. Dla mnie są one tym cenniejsze, że tworzą bardziej złożony obraz życia mojego ojca, Jerzego Rabela, bohatera wojennego, człowieka ze złożonym życiorysem, ofiary historii.


Andrzej DUDA
Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem naszej niepodległości 

Andrzej DUDA: Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem naszej niepodległości

Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem, moralną podstawą naszej niepodległości. Tak – tej dzisiejszej niepodległości. Tak – tej Polski, która staje się w tej chwili coraz piękniejsza, z roku na rok coraz zamożniejsza, coraz lepiej rozwinięta, w której dzisiaj wszyscy żyjemy, w której dzisiaj wszyscy pracujemy, która dzisiaj, od 35 lat, jest państwem w pełni niepodległym, w pełni suwerennym.


Prof. Waldemar POTKAŃSKI
Program nauczania historii bez ludobójstwa na Woli w Powstaniu Warszawskim  

Prof. Waldemar POTKAŃSKI: Program nauczania historii bez ludobójstwa na Woli w Powstaniu Warszawskim 

Uczeń zostanie zarzucony wielością faktów i dat, ale nie będzie zdolny do opisania związków przyczynowo-skutkowych i tym bardziej nie będzie rozumiał istoty dziejów w ujęciu nie tylko poznawczym, ale także edukacyjnym.


Patryk PALKA
Krzysztof K. Baczyński. Bezcenny klejnot utracony podczas wojny 

Patryk PALKA: Krzysztof K. Baczyński. Bezcenny klejnot utracony podczas wojny

Krzysztof K. Baczyński był klejnotem polskiej kultury. Podczas Powstania Warszawskiego ten skarb został nam bezpowrotnie odebrany.


Nr 65. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPiK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 65. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPiK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 64. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: Michała STRĄKA, Andrzeja KRAJEWSKIEGO, Chantal DELSOL, Jana ROKITY, prof. Andrzeja NOWAKA, Jacka HOŁÓWKI i Édouardo BALLADURA.


Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2024 

Julia MISTEWICZ-DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Alice CORDIER
Feministki lewicowe napędzają się emocjami, prawicowe – kierują się rozumem 

Alice CORDIER: Feministki lewicowe napędzają się emocjami, prawicowe - kierują się rozumem

Kobiety we Francji są traktowane jak „kawałki mięsa” na ulicy. Islam nie uznaje równości kobiet i mężczyzn. Lewica każe milczeć ofiarom napastowania i przemocy ze strony imigrantów.


Dominik DUBIEL SJ
Pielgrzymka, czyli obraz ludzkiej egzystencji 

Dominik DUBIEL SJ: Pielgrzymka, czyli obraz ludzkiej egzystencji

Pielgrzymowanie jest obrazem i ekspresją jednego z najistotniejszych doświadczeń naszej ludzkiej egzystencji: nieustannego bycia w drodze. W drodze, na której przenika się to, co stałe, z tym, co zmienne; pewność celu i zmienność środków. Nieprzypadkowo jednym z najważniejszych toposów naszej kultury jest homo viator – człowiek wędrowiec, człowiek wiecznie w drodze, szukający swojego miejsca w świecie. I nieprzypadkowo od jakiegoś czasu o Kościele ziemskim mówi się jako o Kościele pielgrzymującym.


Josh HAWLEY
Nasz chrześcijański naród 

Josh HAWLEY: Nasz chrześcijański naród

Od dziesięcioleci eksperci z zapałem przekonują, że jesteśmy krajem świeckim. Ale to nigdy nie była prawda. To Biblia była głównym źródłem naszych narodowych ideałów.


Patryk PALKA
Izolacjonizm czy obecność w Europie? USA między Wilsonem a Trumpem  

Patryk PALKA: Izolacjonizm czy obecność w Europie? USA między Wilsonem a Trumpem 

Stosunek Trumpa do NATO i wojny na Ukrainie nie jest novum, ale ma korzenie w tradycji strategicznej USA, której częścią jest izolacjonizm.


STRATEGIE


Prof. Michał KLEIBER
TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko! 

Prof. Michał KLEIBER: TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko!

Niezwykle istotnym obszarem polsko-francuskich uzgodnień i współpracy jest sprawa energetyki jądrowej. Francja jest gorącym jej zwolennikiem, Niemcy są gorącym przeciwnikiem, a Polska stoi w obliczu kluczowych decyzji dotyczących jej rozwoju, trudnych m.in. właśnie z powodu sprzeciwu Niemiec. Biorąc pod uwagę znaczenie elektrowni jądrowych dla przyszłości energetyki naszego kraju, może właśnie Trójkąt Weimarski mógłby stać się miejscem utworzenia konsorcjum francusko-polskiego zdolnego do przekonania Niemiec o nieuchronności budowy takich elektrowni. 


Bjørn LOMBORG: Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju

Bjørn LOMBORG
Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju 

Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Prof. Chantal DELSOL
Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego 

Andrzej KRAJEWSKI: Granice do obrony

Andrzej KRAJEWSKI
Granice do obrony 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Seth LAZAR
Etyka przełomu. O przyszłości AI 

Prof. Seth LAZAR: Etyka przełomu. O przyszłości AI

Generatywne narzędzia AI zmienią nasze społeczeństwo w dziwny, cudowny i niepokojący sposób. Czy filozofia może pomóc nam nad nimi zapanować?


Prof. Jacek KORONACKI: Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze

Prof. Jacek KORONACKI
Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze 

Prof. Michał KLEIBER: Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?

Prof. Michał KLEIBER
Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?



POLSKA WŁAŚNIE


80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Są takie momenty w historii, które zmieniają losy narodów na zawsze. Jednym z nich był 1. sierpnia 1944, wybuch Powstania Warszawskiego. Po osiemdziesięciu latach, pomimo tego że żyjących powstańców jest coraz mniej, wciąż jest heroicznym symbolem walki o wolność, odwagę i niezłomność ducha w najtrudniejszych przecież warunkach okupacji. 


Karolina PREWĘCKA
Papcio Chmiel na barykadzie PW’1944 

Karolina PREWĘCKA: Papcio Chmiel na barykadzie PW'1944

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, autor setek opowieści komiksowych o randze kultowych w Polsce, najbardziej cenił swoją księgę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu – Tytus, Romek i A’Tomek jako powstańcy warszawscy 1944. Papcio Chmiel, żołnierz Armii Krajowej, był jednym z nich. 


Jan ŚLIWA
PW 1944. Czy potrafimy wyznaczyć granice historii alternatywnej? 

Jan ŚLIWA: PW 1944. Czy potrafimy wyznaczyć granice historii alternatywnej?

Zbliża się kolejny pierwszy sierpnia, kolejna rocznica powstania, kolejne pytanie, czy było trzeba, czy było można, czy było wolno.


KSIĘGARNIA


Jean RASPAIL
Rabowanie Saint-Denis 

Jean RASPAIL: Rabowanie Saint-Denis

Rabowanie Saint-Denis rozpoczęło się 4 września 1792 roku, a osiemnaście dni później bazylika oficjalnie przeszła na własność republiki.


Jarosław SELLIN: Rozwój relacji chrześcijańsko-żydowskich za pontyfikatu Jana Pawła II

Jarosław SELLIN
Rozwój relacji chrześcijańsko-żydowskich za pontyfikatu Jana Pawła II 

Prof. Władysław SMOLEŃSKI: Konfederacja targowicka. Czy król zdradził Rzeczpospolitą?

Prof. Władysław SMOLEŃSKI
Konfederacja targowicka. Czy król zdradził Rzeczpospolitą? 

Kard. Gerhard MüLLER: Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie?

Kard. Gerhard MüLLER
Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie? 

Prof. Paweł KACZOROWSKI: Europa bez ducha. Obserwacja uczestnicząca

Prof. Paweł KACZOROWSKI
Europa bez ducha. Obserwacja uczestnicząca 


MULTILANGUAGE


Marek MUTOR: Wroclaw’s Strength 

Marek MUTOR: Wroclaw’s Strength

Nathaniel GARSTECKA: La Pologne, une nation qui a de quoi être fière 

Nathaniel GARSTECKA: La Pologne, une nation qui a de quoi être fière

WIDEO


Kto rządzi Polską?
Już jest 65. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Jeśli Polska przyjmuje imigrantów, to tych najbardziej wykształconych

Jeśli Polska przyjmuje imigrantów, to tych najbardziej wykształconych

Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się wysokim poziomem wykształcenia przybyłych cudzoziemców. Kraje Europy Zachodniej – najniższym.


PW' 1944 – mural, billboard i flaga powstańcza na Times Square

PW’ 1944 – mural, billboard i flaga powstańcza na Times Square

Naukowcy tworzą na Księżycu bank genów z Ziemi

Naukowcy tworzą na Księżycu bank genów z Ziemi

Sztuczna Inteligencja zaangażowana do przewidywania przestępstw

Sztuczna Inteligencja zaangażowana do przewidywania przestępstw

Większość Polaków przeciwna podnoszeniu podatków – nowe dane CBOS

Większość Polaków przeciwna podnoszeniu podatków – nowe dane CBOS

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 sierpnia 2024
Fot. Francois-Xavier MARIT / Reuters / Forum