Archeolodzy odkryli srebrny skarb pochodzący z czasów starożytnej Dacji

srebrny skarb

W trakcie ostatnich wykopalisk prowadzonych wiosną 2025 r. na terenie miejscowości Breaza, która jest położona w okręgu Marusza w środkowej Rumunii, rumuńscy archeolodzy Dionisie-Aurel Moldovan i Sebastian-Adrian Zăhan za pomocą wykrywaczy metali odkryli zakopany wiele stuleci temu srebrny skarb, który pochodzi z czasów starożytnej Dacji – dawnej krainy, jaka znajdowała się na terenach obecnej Rumunii, a która to zasłynęła z oporu jaki stawiała względem Imperium Rzymskiego.

Srebrny skarb z czasów starożytnej Dacji

.Eksperci podkreślają duże znaczenie srebrnego skarbu, jaki niedawno został zidentyfikowany w Breazie w środkowej Rumunii. Znalezisko to nie tylko doprowadziło do ujawnienia wyjątkowych artefaktów, ale również potwierdziło istnienie dackiej osady na obszarze, na którym nie udokumentowane wcześnej żadnych śladów dackiego osadnictwa.

Jak poinformowały władze miejscowości Breaza w okręgu Mariusza ostatnie odkrycie jest pierwszym tego znaleziskiem związanym z Dakami dokonanym na terenie tej gminy. Naukowcy realizujący w tym miejscu prace badawcze oczekują, że dalsze wykopaliska w Breaza doprowadzą do ujawnienia dackich konstrukcji oraz elementów fortyfikacyjnych, jakie składały się na niegdysiejszą osadę w tym miejscu.

Dacja to starożytna kraina, której obszar w znacznej mierze odpowiada terytorium współczesnej Rumunii. W I wieku p.n.e. ziemie te były zamieszkane przez Daków – lud mający trackie pochodzenie, którzy zasłynęli za sprawą stojącego na wysokim poziomie rzemiosła (szczególnie jeśli chodzi o obróbkę metali, garncarstwo i tekstylia. Dakowie byli znani także jako dobrzy rolnicy i hodowcy bydła.

Podbój Dacji przez Imperium Rzymskie

.Sama Dacja była znana w starożytnym świecie za sprawą swoich bogatych złóż takich surowców jak złoto i srebro. Bogactwo tej krainy ostatecznie stało się przyczyną wielkiego nieszczęścia jakie je spotkało, gdyż skierowało ono na ten region uwagę Imperium Rzymskiego. Rzymianie uznali Dację za krainę o strategicznym znaczeniu i dlatego to postanowili ją podbić. Ostateczny podbój Dacji został dokonany w 106 r. n.e. za panowania cesarza Trajana. Kraina ta, chociaż po podboju niemal zupełnie opustoszała, stała się z biegiem lat jedną z najważniejszych prowincji Cesarstwa Rzymskiego, informuje portal „Arkeonews„.

Odkopany przez archeologów Dionisie-Aurela Moldovana i Sebastiana-Adriana Zăhan skarb składa się z sześciu misternie wykonanych elementów biżuterii, na które składają się okrągła srebrna bransoletka wykonana z prętów ozdobionych motywami roślinnymi, dwóch wiązanych fibul, mniejszej fibuli z czterema węzłami, łańcuszka na szyję z trzema wisiorkami przypominającymi gwoździe oraz pasa wykonanego z owalnych płytek połączonych szeregiem ogniw.

Dacka osada i fortyfikacje

.Badacze uważają, że oryginalnie do tego pasa przymocowana także była prostokątna płytka ozdobiona motywami słonecznymi. Ważąca około 500 gramów kolekcja prawdopodobnie należała do wybitnego członka dackiej arystokracji i służyła ona jako przedmiot podkreślający status społeczny właściciela podczas specjalnych okazji.

Zakopany skarb stanowił ofiarę dla nieznanego bóstwa lub był sposobem na ukrycie cennych przedmiotów podczas burzliwego okresu w życiu jego właściciela. Niezależnie od przyczyny ukrycia skarbu jego obecność w Braezie świadczy o istnieniu na tych ziemiach w przeszłości zupełnie nieznanej wcześniej dackiej osady.

.Cenne znalezisko otwiera nowe możliwości w zakresie dalszych badań archeologicznych realizowanych w Braezie. Naukowcy liczą na to, że w trakcie dalszych wykopalisk uda się zidentyfikować całą dawną  dacką osadę lub fortyfikacje. Artefakty z Braezy zostały przekazane odpowiednim rumuńskim organom władz i obecnie zabytki te znajdują się w Muzeum Okręgowym w Mureș, w którym to w przypadku nieodległej przyszłości znajdą się na wystawie.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2025
Fot. Urząd Gminy Breaza.