Bojkot Rosji także w nauce

Bojkot Rosji także w nauce

Naukowcy bojkotują rosyjską społeczność akademicką. Redakcja naukowego czasopisma Journal of Molecular Structure postanowiła nie uwzględniać już artykułów autorstwa osób pracujących w instytucjach w Rosji. Z każdym dniem liczba sankcji nakładanych na rosyjską naukę rośnie. 

.Mimo, iż część rosyjskich uczonych otwarcie sprzeciwiła się inwazji na Ukrainę nadal żadna z rosyjskich instytucji naukowych nie potępiła agresji. W efekcie coraz więcej fundacji i instytucji zrywa współpracę z rosyjskimi instytucjami badawczymi oraz uczelniami. Naukowcy bojkotują rosyjską społeczność akademicką

Bojkot rosyjskiego świata nauki to m.in. rezygnacja z organizacji imprez na terenie Rosji. Konferencja International Mathematical Union, która miała odbyć się w Sankt Petersburgu odbędzie się w formule online. Massachusetts Institute of Technology podjął z kolei decyzję o zakończeniu współpracy ze skupiającą się na innowacjach fundacją Skolkovo.

Najbardziej odczuwalne dla Rosji będzie odcięcie od środków finansowania. German Research Foundation, która jest jednym z największych, niemieckich fundatorów badań naukowych podjęła decyzję o zamrożeniu wszelkiej współpracy naukowej z Rosją. Sojusz jest świadomy konsekwencji tych działań i jednocześnie głęboko ubolewa nad ich skutkami dla nauki, podkreślają władze Alliance of Science Organisations in Germany.

Zakończenie finansowania badań i innowacji rozważa też brytyjski minister nauki George Freeman.

.Ukraińscy naukowcy nadal jednak zwracają uwagę, że bojkot Rosji w nauce i skala sankcji wymierzonych w rosyjski świat nauki są zbyt małe. Rada Młodych Naukowców Ukrainy w otwartym liście do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE wzywa do pilnego zawieszenia wszelkiego finansowania i współpracy z rosyjskimi instytucjami. Dotyczy to programów takich jak Erasmus+e, CERN, ITER i Horyzont Europa.

Warto przeczytać: W rozmowach z Putinem nie ma miejsca na dyplomację

Unia Europejska nie może już finansować instytucji podporządkowanych reżimowi Putina, podkreślają twórcy wniosku.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 marca 2022