To idzie młodość. Atak pokolenia lat 80. i 90. w światowej polityce

Nie czekają, wykształceni i gotowi – korzystają ze swojego momentu. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost liczby polityków, którzy przejęli role przywódcze, będąc w czwartej dekadzie swojego wieku.
.W 2019 r. 34-letnia Sanna MARIN została zaprzysiężona na urząd premiera Finlandii, tym samym stając się najmłodszą szefową rządu na świecie. A nie był to początek jej kariery politycznej. Wcześniej piastowała urząd minister transportu i komunikacji, a po rezygnacji byłego premiera Antti Rinne, przejęła stery nad socjaldemokratyczną partią Finlandii. Nie tylko szefowie rządów kreują politykę kraju. Kongreswoman Alexandria Ocasio-Cortez w wieku 30 lat oddziałuje na politykę, nie tylko amerykańską, ale i światową, a swoją charyzmą zdobyła milionową publiczność.
Oto najmłodsi przywódcy na świecie.
FRANCJA. Emmanuel MACRON
.W maju 2017 r., w wieku 39 lat, bankier inwestycyjny Emmanuel MACRON został najmłodszym prezydentem Francji. W wieku 37 lat z kolei objął stanowisko ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallsa. Obejmując urząd prezydenta V Republiki, 39-latek został najmłodszym prezydentem w historii Francji od czasu wyborów w 1848 r. bratanka Napoleona Bonaparte, Louisa-Napoleona, który wówczas miał 40 lat.
AUSTRIA. Sebastian KURZ
.Sebastian Kurz w wieku 31 lat, został najmłodszym przywódcą narodowym na świecie, kiedy został wybrany premierem Austrii w październiku 2017 r. Kurz, dawniej najmłodszy w historii minister spraw zagranicznych (objął urząd w wieku 27 lat) to także lider Austriackiej Partii Ludowej. Od 7 stycznia przewodzi swojemu drugiemu rządowi.
USA. Alexandria Ocasio-CORTEZ
.„Kobiety takie jak ja nie powinny ubiegać się o urząd” – mówi Ocasio-Cortez na początku jednego z dwuminutowych spotów promocyjnych. A więc jakie? Jej historia zaczyna się w Bronksie. Urodziła się i wychowała tam, jako córka rodziców z portorykańskiej klasy pracującej. W rozmowie z Poppy Harlow z CNN Ocasio-Cortez podkreśliła, że jej kampania dotarła do drzwi osób, do których zwykle nie puka demokratyczny establishment: „młodzi ludzie… kolorowe społeczności, ludzie, którzy posługują się angielskim jako drugim językiem, ludzie z klasy robotniczej, osoby posiadające dwie prace, które zwykle są zbyt »zajęte«, aby głosować”. W momencie wyboru do Izby Reprezentantów miała 29 lat.
BHUTAN. Jigme Khesar Namgyel WANGCHUCK
.Khesar jest czwartym „Smoczym Królem” Bhutanu, himalajskiego narodu graniczącego z Indiami i Chinami. Objął władzę w wieku 26 lat, kiedy jego ojciec, Jigme Singye Wangchuck, abdykował. Khesar studiował w Stanach Zjednoczonych i uczęszczał do Magdalen College w Oksfordzie, po czym wrócił do Bhutanu. Kiedy obejmował urząd, powiedział, że jednym z celów jego panowania jest wzmocnienie demokracji w jego kraju.
EL SALVADOR. Nayib BUKELE
.Nayib Bukele, były biznesmen i burmistrz San Salvador, w wieku 38 lat z łatwością wygrał wybory w El Savador w lutym 2019 r. i został zaprzysiężony na prezydenta w czerwcu. Bukele często pojawia się w błyszczącej skórzanej kurtce motocyklowej i gładkich włosach. Jest dystrybutorem motocykli Yamaha i deklarowanym zwolennikiem salwadorskiej drużyny piłkarskiej Alianza. Jego żona, psycholog i baletnica Gabriela Rodríguez towarzyszy mu w większości działań politycznych. W styczniu Bukele ogłosił, że wkrótce para zostanie rodzicami, tweetując zdjęcie USG.
UKRAINA. Oleksiy HONCHARUK
.Oleksiy Honcharuk miał zaledwie trzy miesiące rządowego doświadczenia i 35 lat, kiedy został najmłodszym premierem kraju w sierpniu 2019 r. W maju Honcharuk, prawnik, został mianowany zastępcą szefa biura prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego. Wcześniej kierował organizacją pozarządową zajmującą się reformami i był doradcą Ministerstwa Ekologii. Swoje urzędowanie zakończył 4 marca br., w wyniku ujawnionych nagrań, na którym osoba o głosie podobnym do niego krytykowała wiedzę prezydenta na tematy ekonomiczne.
NOWA ZELANDIA. Jacinda ARDERN
.Ardern, liderka Partii Pracy w Nowej Zelandii, została premierem w październiku 2017 r. w wieku 37 lat. Awansowała wyjątkowo szybko w szeregach polityki nowozelandzkiej, zajmując najwyższe stanowisko w kraju niespełna rok po wstąpieniu do parlamentu. Ardern została wybrana na posła do Mount Albert, na przedmieściach Auckland, podczas wyborów uzupełniających w lutym 2017 r. Została wybrana na lidera Partii Pracy w sierpniu, a wkrótce potem rozpoczęła kampanię wyborczą.
FINLANDIA. Sanna MARIN
.Kiedy 34-letnia Sanna Marin została zaprzysiężona, została najmłodszym premierem Finlandii i na świecie, czym zwróciła na siebie międzynarodową uwagę. Ale podczas gdy świat dopiero poznaje nową, lewicującą przywódczynię, Marin jest wschodzącą gwiazdą fińskiej Partii Socjaldemokratycznej od momentu pierwszego wejścia do Parlamentu w 2015 r. Dla wielu była naturalnym wyborem dla swojej nowej roli.
DANIA. Mette FREDERIKSEN
.Frederiksen jest premierem Danii od czerwca 2019 r. Urząd objęła w wieku 42 lat, natomiast w duńskiej polityce jest już od ponad dekady. W wieku 34 lat została ministrem zatrudnienia, a następnie sprawiedliwości. Międzynarodową sławę zdobyła po nazwaniu „absurdem” sugestii Donalda Trumpa o kupieniu Grenlandii.
Mateusz Krawczyk